Bylinky

Obsah

Bylinky obecně

Bylinky jsou rostliny, které se používají jak v kuchyni, tak i v medicíně. Jsou to aromatické rostliny, které obsahují různé látky a oleje, které mají pozitivní účinky na lidský organismus.

Mezi nejznámější bylinky patří máta, tymián, rozmarýn, šalvěj, petržel, majoránka, oregano a mnoho dalších. Každá z těchto bylinek má své specifické vlastnosti a využití.

Pěstování bylinek je poměrně snadné a lze je pěstovat jak v zahradě, tak i na balkoně nebo v bytě. Bylinky jsou obvykle nenáročné rostliny, které potřebují dostatek slunce a vody – některé, zejména ty středomořské, potřebují spíš to slunce, evropské bylinky zase spíše vodu. 

Než však začnete pěstovat bylinky, nezapomeňte si přečíst informace o konkrétní bylince a zjistit, jaké podmínky potřebuje. Každá bylina má své specifické nároky na slunce, vlhkost a teplotu.

Bylinky mohou být použity čerstvé, sušené nebo jako esenciální oleje. Čerstvé bylinky jsou obvykle používány v kuchyni, zatímco sušené bylinky jsou často používány jako přísady v bylinných čajích nebo jako koření. Esenciální oleje z bylinek jsou pak používány v aromaterapii.

Bylinky mají mnoho pozitivních účinků na lidské tělo, jako například antibakteriální, protizánětlivé a antioxidační účinky. Nicméně, při užívání bylin byste měli být opatrní a měli byste se poradit s lékařem, zvláště pokud užíváte léky na předpis, máte nějaké zdravotní problémy nebo jste těhotná.
Bylinky
Šalvěj

Bylinky druhy

Bylinky jsou nejenom skvělým způsobem, jak dodat jídlu chuť a vůni, ale také mají mnoho zdravotních přínosů. Existuje obrovské množství druhů bylinek, a každá má své vlastní charakteristiky a využití. Zde uvádíme nejčastěji používané bylinky v naší kuchyni:

 1. Bazalka – má sladkou a aromatickou chuť a vůni, která připomíná rajčata. Používá se hlavně v italské kuchyni jako přísada do omáček, salátů, těstovin nebo na pizzu.
 2. Kopr – má čerstvou a jemnou chuť a vůni. Používá se především jako koření do rybích a masových jídel, salátů, ale také do jogurtů a tvarohů.
 3. Rozmarýn – má silnou a aromatickou chuť a vůni, která připomíná borovici. Používá se jako koření do masových jídel, ryb, zeleniny, ale také do pečiva.
 4. Šalvěj – má silnou a aromatickou chuť a vůni, která připomíná eukalyptus. Používá se jako koření do drůbežího a jehněčího masa, omáček, těstovin a zeleniny.
 5. Tymián – má silnou a aromatickou chuť a vůni, která připomíná citrusy a mentol. Používá se jako koření do masových jídel, rajských omáček, ale také do nápojů.
 6. Petržel – má jemnou a čerstvou chuť a vůni. Používá se jako koření do salátů, polévek, omáček, ale také do masových jídel.
 7. Oregano – má silnou a aromatickou chuť a vůni, která připomíná mediteránní kuchyni. Používá se jako koření do pizzy, těstovin, salátů, masových jídel a zeleniny.
 8. Máta – má čerstvou a osvěžující chuť a vůni. Používá se jako koření do nápojů, dezertů, ale také do masových jídel a zeleniny.
 9. Koriandr – má sladkou a citrusovou chuť a vůni. Používá se jako koření do asijských jídel, salátů, rybích jídel a masových jídel.
 10. Majoránka – má jemnou a sladkou chuť a vůni,, používá se do zabijačkových pokrmů, bramboračky a bramboráku. Čerstvá může ozvláštnit zeleninové saláty.

Bylinky na spaní

Levandule
Máta
Existuje mnoho bylin, které mohou pomoci zlepšit kvalitu vašeho spánku. Některé z nich mají uklidňující účinky, pomáhají snižovat úzkost a stres, a také mohou pomoct zlepšit dobu trvání spánku. Zde je pár bylin, které mohou být užitečné pro lepší spaní:

 1. Levandule: levandule má uklidňující vlastnosti, které mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku. Můžete si pořídit levandulovou podušku nebo používat levandulový olej v difuzéru.
 2. Máta: máta má uklidňující účinky a může pomoci uvolnit svaly a snížit stres. Ideální je připravit si čaj z máty a pít ho před spaním.
 3. Kozlík lékařský: kozlík lékařský, také používaný do valeriánských kapek, je bylinka, která se používá k léčbě nespavosti a úzkosti. Může se užívat v podobě čaje nebo tablet.
 4. Meduňka: meduňka má uklidňující vlastnosti a může pomoci uvolnit svaly a snížit úzkost. Můžete si připravit čaj z meduňky a pít ho před spaním.
 5. Tymián: tymián má uklidňující účinky a může pomoci uvolnit svaly. Používá se jako čaj a pije se před spaním.

Je důležité si uvědomit, že každý má individuální potřeby a reakce na byliny se mohou lišit. Pokud máte problémy se spánkem, je vhodné se poradit s lékařem nebo odborníkem na byliny, aby Vám mohl doporučit konkrétní byliny a dávkování.

Bylinky na kašel

Kašel může být velmi nepříjemný a vyčerpávající pro naše tělo. Existuje mnoho způsobů, jak ho zmírnit, včetně použití bylin. Některé bylinky jsou známy svými protizánětlivými vlastnostmi a mohou pomoci uvolnit dýchací cesty.

Jedna z nejúčinnějších bylin pro kašel je bezesporu podběl. Obsahuje slizy, které pomáhají zklidnit podrážděnou sliznici a zmírnit kašel. Podběl je dostupný ve formě sirupů, kapek nebo čajů.

 

Další bylinou, která pomáhá při kašli, je echinacea. Tato bylina obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci uvolnit dýchací cesty a bojovat proti infekcím.

Tymián je také skvělou volbou pro kašel. Obsahuje silice, které mohou pomoci rozšířit dýchací cesty a uvolnit hlen. Tymián je nejlépe používat jako sirup nebo odvar.

Další byliny, které mohou pomoci s kašlem, jsou například heřmánek, máta, zázvor nebo sléz. Tyto bylinky jsou k dispozici v různých formách jako čaje, sirupy nebo tinktury.

Bylinky na odvodnění

Bylinky mohou být skvělým pomocníkem při odvodňování těla a redukci zadržování vody. Níže uvádíme pár bylinek, které mohou pomoci:

 1. Pampeliška – Má močopudné účinky a pomáhá tělu zbavovat se přebytečné vody.
 2. Brusinky – Pomáhají tělu vylučovat vodu a zabraňují jejímu zadržování.
 3. Šalvěj – Má protizánětlivé účinky a pomáhá tělu vypuzovat nadbytečnou tekutinu.
 4. Kopřiva – Je vynikajícím diuretikem a pomáhá tělu odvodňovat.
 5. Zelený čaj – Má močopudné účinky, dá se používat celý den i večer, protože nebrání spánku jako třeba káva.
Při užívání bylinek na odvodnění je důležité dbát na dostatečný příjem vody a nesnažit se tento proces jakkoliv urychlit. Při zdravotních obtížích se vždy poraďte s lékařem!

Bylinky na snížení tlaku

Existuje mnoho přírodních bylin, které se používají k podpoře zdravého krevního tlaku a snižování vysokého krevního tlaku. Následující bylinky mohou být užitečné pro ty, kteří hledají přírodní způsoby, jak snížit svůj krevní tlak.

 1. Česnek – Česnek obsahuje látky, které pomáhají rozšiřovat cévy a snižovat krevní tlak. Může být konzumován syrový (pozor na zápach z úst, zkuste jej neutralizovat rozkousáním hřebíčku), nebo vařený v jídlech (česnečka, bramborák).
 2. Šalvěj – Šalvěj obsahuje kyselinu rozmarýnovou, která pomáhá snižovat krevní tlak a podporovat zdravé srdeční funkce. Může být použita jako koření nebo pije jako čaj.
 3. Rozmarýn – Rozmarýn obsahuje látky, které pomáhají regulovat krevní tlak a podporují zdravé cévy. Může být použit jako koření nebo si z něj uvařte čaj.
 4. Citronová tráva – Citronová tráva obsahuje látky, které pomáhají snižovat krevní tlak a podporují zdravé srdce. Může být použita jako koření do zejména indických a asijských jídel, nebo se z ní dá uvařit chutný čaj.
 5. Máta – Máta obsahuje látky, které pomáhají uklidnit nervy a snížit krevní tlak. Používá se jako koření, ozdoba jídel, nebo se z ní dá připravit lahodný čaj.
 6. Kozlík – Kozlík obsahuje látky, které pomáhají snižovat krevní tlak a podporovat zdravé srdeční funkce. Kozlík používejte jako koření, připravte si z něj čaj, nebo si kupte valeriánské kapky v lékárně.
Česnek

Bylinky na ledviny

Některé bylinky mohou pomoci odstranit škodlivé látky z těla a zlepšit funkci ledvin. Zde je několik bylinek, které jsou pro ledviny přínosné:

 1. Brusinky: Brusinky jsou dobře známé pro svůj blahodárný účinek na močové cesty. Mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, což může pomoci snížit zánět v ledvinách.
 2. Kopřiva: Kopřiva obsahuje mnoho minerálů a vitamínů, včetně draslíku, vápníku a vitaminu C, což pomůže ledvinám pracovat správně a udržovat normální krevní tlak.
 3. Šalvěj: Šalvěj může pomoci ledvinám odstraňovat toxiny z těla a také snižovat zánět v ledvinách.
 4. Máta: Máta obsahuje mnoho antioxidantů a antiseptických látek, které mohou pomoci odstranit bakterie a toxiny z těla.
 5. Petržel: Petržel je bohatá na vitamíny A a C a minerály, jako je draslík a železo, což pomáhá ledvinám pracovat správně a umožňuje zlepšit močení.
Brusinky

Truhlík na bylinky

Bylinky můžete pěstovat na zahradě, bylinkové zahrádce, bylinkové spirále, ale pokud nemáte dostatek místa, pak i v nádobách nebo truhlících. Navíc truhlík se dá použít jak v interiéru, tak v exteriéru a dá se s ním dobře manipulovat, když potřebujete bylinky v létě letnit, nebo naopak v zimě zazimovat.

Existuje mnoho různých druhů truhlíků, které jsou určeny pro různé velikosti a druhy rostlin. Nejčastěji se používají truhlíky z plastu, keramiky nebo kovu. Důležité je vybrat si takový truhlík, který bude odpovídat velikosti rostliny a bude mít dostatečný prostor pro kořeny.

Při výběru místa pro truhlík je třeba zohlednit požadavky rostliny na světlo. Většina bylin potřebuje sluneční světlo, ale některé mohou být pěstovány i ve stínu. Pokud máte možnost, umístěte truhlík na jižní okno, které je nejvíce osvětlené. Pokud nemáte dostatek slunečního světla, můžete použít umělé světlo (zejména v interiéru).

Při pěstování v truhlíku je také důležité správné zalévání rostliny. Truhlík by měl mít dno s otvory pro odtok vody, aby se zabránilo přemokření rostliny. Zalévejte rostlinu pravidelně, ale ne příliš často. Je lepší zalévat menší množství vody častěji, než zalévat velké množství najednou.

Kromě základního zalévání můžete rostliny v truhlíku pravidelně hnojit. Použijte organické hnojivo, které dodá rostlině potřebné živiny a zlepší její růst. Vhodné jsou například kompost nebo organické hnojivo Hnojík, který dodá bylinkám potřebný dusík, fosfor a vápník.

Truhlík na bylinky může být vynikající volbou pro pěstování bylin v domácím prostředí, ať už jde o kuchyňské bylinky, nebo o dekorativní rostliny.
Truhlík na bylinky

Bylinkové máslo

A když už jsme se seznámili s bylinkami a naučili se je pěstovat, zkuste si teď připravit i něco v kuchyni: Bylinkové máslo je skvělý způsob, jak přidat chuť svým pokrmům a zároveň využít přebytky bylinek z vaší zahrádky. Jedná se o jednoduchý recept, kterým můžete vytvořit lahodnou přísadu pro pečivo, těstoviny, rýži a mnoho dalších jídel.

Základem bylinkového másla je máslo, které je smícháno s nasekanými čerstvými bylinkami. Nejlepší jsou bazalka, tymián, oregano, rozmarýn, petržel a šalvěj. Můžete je samozřejmě kombinovat podle své chuti.

Postup:

 1. Máslo nechte změknout při pokojové teplotě.
 2. Nakrájejte bylinky na drobné kousky a smíchejte je s máslem.
 3. Přidejte špetku soli a pepře a promíchejte, dokud nejsou bylinky ve vzniklé hmotě rovnoměrně rozložené.
 4. Pokud chcete, můžete přidat i další koření, jako je například česnek nebo citronová kůra.
 5. Nakonec dejte bylinkové máslo do lednice a nechte ho uležet alespoň hodinu.
Hotové bylinkové máslo můžete použít jako přísadu do různých pokrmů, nebo ho jednoduše rozetřete na chleba. Pokud máte přebytek bylinek, můžete si vyrobit i větší množství bylinkového másla a uložit ho do mrazáku. Takto si připravené bylinkové máslo vydrží po celý rok.
Bylinkové máslo

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články