třezalka

Obsah

Třezalka - bylinka na nervy

(Hypericum)

Třezalka je rod rostlin z čeledi třezalkovitých (Hypericaceae), který zahrnuje přibližně 400 druhů. Nejznámějším druhem třezalky je třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), která se používá v tradiční medicíně a doplňcích stravy.

Třezalka tečkovaná je bylina s drobnými žlutými květy a malými černými tečkami na listech. Obsahuje mnoho biologicky aktivních látek, včetně hypericinu, hyperforinu a flavonoidů. Tyto látky mají antidepresivní, protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Třezalka se často používá jako přírodní prostředek k léčbě mírné a středně těžké deprese a úzkosti. Některé studie naznačují, že třezalka může pomoci zlepšit náladu a snížit symptomy deprese. Nicméně, před použitím třezalky nebo jejích přípravků jako léčebného prostředku je vždy důležité konzultovat s lékařem, protože může interagovat s jinými léky a mít nežádoucí vedlejší účinky.

Třezalka

Třezalka druhy

Třezalka jako rod má asi 400 druhů, z nichž nejznámější je třezalka tečkovaná, jí podobná třezalka skvrnitá, třezalka kalíškatá, třezalka horská, třezalka rozkladitá, třezalka rozložitá, třezalka chlupatá, třezalka jehličkovitá a mnohé další. Mnoho třezalek má léčivé vlastnosti, jiné se zase pěstují na zahradách pro okrasu a přilákání včel a motýlů – díky svých žlutým květům.

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), nazývaná lidově také bylina sv. Jana nebo svatojánská bylina či čarovník, je vytrvalá bylina se vstřícnými jednoduchými listy a květenstvími se zlatožlutými květy. Je široce rozšířena po celé Evropě, Asii a v severní Africe.

Roste hojně i v České republice, nejvíce jí vyhovují slunná místa (náspy, okraje cest, okraje lesů) v nižších a středních polohách

Třezalka tečkovaná je významnou léčivou rostlinou. V dnešním lékařství je využívána zejména při léčení depresí (mírných až středních) a úzkosti a také pro své antivirotické účinky. Hlavními účinnými látkami třezalky jsou hypericin a hyperforin.

Třezalka kalíškatá

Třezalka kalíškatá

Třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum) je nízký rozprostřený keřík, který patří do čeledi třezalkovité. Je to opadavá dřevina, která má svůj původ ve východním Středomoří.

Má také nápadné žluté květy, které vykvétají v červenci až září.

Její zvláštností je, že nemá být pěstována na slunném místě, protože dochází k popálení květů i listů, které pak mají na sobě hnědé skvrny. Pěstujte ji tedy raději v polostínu na vlhkých a výživných půdách.

Na jaře je dobré hodně ji seřezat na nižší výšku, často se pěstuje jako náhrada trávníku a posekané rostliny jsou dobrým mulčem pro jiné rostliny.

Třezalka skvrnitá

Třezalka skvrnitá (Hypericum maculatum) je dalším zástupem třezalek, jedná se o vytrvalou, žlutě kvetoucí bylinu, která planě roste na výše položených loukách. Má podobné léčivé účinky jako třezalka tečkovaná.

Je rozšířena téměř po celé Evropě, kromě Středomoří a oblasti kolem Černého moře. Najdeme ji ale zato v severní Evropě a v Rusku až po Ural.

V nižších polohách je vzácná.

Třezalka skvrnitá

Třezalka pěstování

Třezalku sice najdete na každém kroku, ale lze ji pěstovat i na zahradě, v bylinkové zahrádce nebo v bylinkové spirále, abyste měli jistotu, že ji pěstujete na čistém místě daleko od silnic, dálnic a průmyslových areálů.

Třezalka potřebuje slunné místo (kromě třezalky kališkaté), hodí se do zadní části bylinkové zahrádky nebo do středu bylinkové spirály, protože je poměrně vysoká (kolem 1 m).

Půdu potřebuje propustnou, dobře výživnou, a zalévat zejména v suchých obdobích, i když krátká období přísušků snese.

Hnojení třezalky

Pokud by si třezalka vyčerpala všechny živiny z půdy, už by tolik nekvetla a nedařilo by se jí. Proto můžete třezalce na zahradě přidat kompost nebo Hnojík, aby měla dost dusíku, draslíku i fosforu. Přihnojujte spíš sporadicky a nejlépe posypem a zapravením hnojiva do půdy.

Pokud pěstujete třezalku na odkrytém místě, kde by hrozilo, že ji zlomí vítr, dejte k ní nějakou oporu – třeba tyč, ke které ji uvážete.

Třezalku můžete sklízet během celého vegetačního období, jakmile vykvetou všechny květy. Je třeba dávat pozor, aby květy neodkvetly nebo se nepřeměnily v plody – pak už nemají léčivou sílu.

Květy stříhejte nůžkami za slunného počasí, ihned spotřebovávejte, nebo sušte na chráněném místě v kyticích obrácených hlavou dolů.

Květy uchovávejte ve sklenicích, dózách nebo plátěných sáčcích, dobře usušené vydrží po celou zimu, kdy si z nich můžete připravit čaj.

POZOR: Při používání třezalky se nevystavujte slunečnímu záření, kůže je náchylná k reakcích.

Třezalka účinky

Třezalka (zejména třezalka tečkovaná) má několik léčivých účinků a vlastností. Zde je přehled některých z nich:

 1. Antidepresivní účinek: Třezalka je známá svým potenciálem působit jako přírodní antidepresivum. Obsahuje látky, jako je hypericin a hyperforin, které ovlivňují neurotransmitery v mozku, včetně serotoninu, noradrenalinu a dopaminu. Tyto látky mohou pomáhat zlepšovat náladu a snižovat příznaky deprese.

 2. Účinky proti úzkosti: Třezalka se také používá k léčbě mírné úzkosti a nervového napětí. Může pomáhat uvolňovat napětí a podporovat relaxaci.

 3. Protizánětlivý účinek: Některé složky třezalky mají protizánětlivé vlastnosti. To může být užitečné při léčbě zánětlivých onemocnění, jako jsou artritida nebo zažívací potíže.

 4. Antimikrobiální účinky: Třezalka má také schopnost bojovat proti některým mikroorganismům, včetně bakterií a virů. To znamená, že může mít určitý účinek při prevenci nebo léčbě infekcí.

 5. Podpora hojení ran: Třezalka se tradičně používá ke zlepšení hojení ran a popálenin. Může pomoci snížit zánět a podporovat regeneraci tkání.

Třezalka nežádoucí účinky

Třezalka však může mít také některé nežádoucí účinky, kterých byste si měli být vědomi před zahájením užívání třezalky. Zde je seznam možných nežádoucích účinků:

 1. Citlivost na sluneční světlo: Někteří lidé mohou mít po užívání třezalky zvýšenou citlivost na sluneční světlo. To může vést k většímu riziku spálení na slunci nebo vzniku vyrážek. Pokud užíváte třezalku, je důležité chránit svou pokožku před nadměrným slunečním zářením.

 2. Interakce s léky: Třezalka může ovlivňovat metabolismus některých léků v játrech a snižovat jejich účinnost. To může mít dopad na účinnost léků, jako jsou antikoncepční pilulky, antidepresiva, antikoagulancia a další. Je důležité konzultovat užívání třezalky s lékařem, zejména pokud užíváte jakékoli jiné léky.

 3. Zažívací potíže: Někteří lidé mohou při užívání třezalky pociťovat zažívací potíže, jako je nevolnost, průjem nebo žaludeční nepohodlí.

 4. Alergické reakce: U některých jedinců se mohou vyskytnout alergické reakce na třezalku. To může zahrnovat vyrážky, svědění, otoky nebo potíže s dýcháním. V případě výskytu alergických příznaků je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Třezalka účinky a nežádoucí účinky

Třezalka deprese

Ještě je potřeba se zastavit u antidepresivních účinků třezalky. Ačkoliv je třezalka běžně brána jako přírodní antidepresivum, které pomáhá s mírnými až středními depresemi, vždy byste měli použití třezalky konzultovat se svým lékařem nebo lékárníkem. Těžko sami rozlišíte, jestli máte depresi střední, nebo už těžkou, která vyžaduje léčbu antidepresivy. A pozor také na to, že pokud trpíte bipolární afektivní poruchou (maniodepresivitou), která se vyznačuje střídáním manických a depresivních epizod, i samotné používání třezalky by u vás mohlo vyvolat mánii, která je svými důsledky stejně nebezpečná jako deprese.

Třezalka olej recept

Třezalka olej

Zde je jednoduchý postup na výrobu třezalkového oleje:

Poznámka: Při výrobě třezalkového oleje je důležité dodržovat hygienická opatření a pracovat s čistým vybavením, abyste minimalizovali riziko kontaminace nečistotami, které by způsobily zakalení oleje nebo jeho zkažení.

Potřebné suroviny a vybavení:

 • sušené třezalkové květy,
 • rostlinný olej (například olivový, slunečnicový, avokádový olej) – použijte kvalitní a čistý olej,
 • skleněná nádoba s víkem,
 • sítko nebo plátýnko na filtrování.

Postup:

Sušenou třezalku rozemelte na jemný prášek. Můžete použít mixér nebo drtič bylin. Rozemletou třezalku naplňte do skleněné nádoby.

Zalijte byliny rostlinným olejem tak, aby byly kompletně ponořeny. Uzavřete nádobu a umístěte ji na slunné místo, například na okenní parapet.

Nechte směs třezalky a oleje macerovat po dobu 2 až 4 týdnů. Pravidelně protřepávejte nádobu, aby se byliny promísily s olejem a zvýšily účinnost extrakce.

Po uplynutí macerace připravte si sítko nebo plátýnko a přelijte směs třezalky a oleje přes sítko do čisté nádoby. Tím se oddělí bylinné částice od oleje.

Výsledný třezalkový olej skladujte v čisté a uzavřené nádobě na tmavém a chladném místě. 

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články