jablečník

Obsah

Jablečník - plstnatá skalnička, ale i léčivka

(Marrubium)

Na skalce můžete kupodivu pěstovat i jablečník, pokud zvolíte ty správné druhy. Rod jablečník (Marrubium) je skupina bylinných rostlin, které patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). 

Jak jablečníky vypadají

 1. Listy: Jablečník má obvykle střídavé listy, které jsou často pokryty drobnými chloupky, což jim dává plstnatý vzhled. Listy mohou být zelené až šedozelené barvy.

 2. Květy: Květy jablečníku jsou obvykle bílé nebo světle nažloutlé a mají trubkovitý tvar. Některé druhy a kultivary mají květy i růžové nebo fialové (Marrubium alysson). Jsou seskupeny v hustých květenstvích, které vyrůstají z paždí listů.

 3. Habitus rostliny: Jablečníky jsou stálezelené a dorůstají do výšky několika centimetrů až několika desítek centimetrů, v závislosti na druhu.

 4. Výskyt: Jablečník roste v různých částech světa, zejména v oblastech s mírným a teplým klimatem. Může se vyskytovat na pastvinách, loukách, suchých svazích a jiných otevřených stanovištích.

 5. Léčebné využití: Některé druhy rodu Marrubium, zejména jablečník obecný (Marrubium vulgare), jsou známé pro své léčebné vlastnosti. Tradičně byly používány k léčbě různých zdravotních problémů, včetně dýchacích obtíží a zažívacích potíží. 

Jablečník detail květu
jablečník detail květ

Jablečník obecný - pěstování, výskyt, účinky

Jablečník obecný (Marrubium vulgare), známý také jako jablečník bílý nebo kontryhel bílý, je druh rodu Marrubium a patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Je to asi nejznámější zástupce této skupiny a má i léčivé účinky.

Jak jablečník obecný vypadá

 • Marrubium vulgare je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky asi 30 až 60 cm.
 • Listy jsou střídavé, šedozelené a pokryté jemnými chloupky, což dává rostlině plstnatý vzhled.
 • Květy jsou bílé nebo světle nažloutlé, trubkovitého tvaru a seskupené ve spirálovitých květenstvích na koncích stonků.

Kde jablečník obecný roste

Tato rostlina je původní v Eurasii, ale byla zavlečena i do jiných částí světa a někde je považována za invazní druh. Marrubium vulgare roste na suchých pastvinách, loukách, okrajích cest a na dalších otevřených stanovištích. Je velmi odolný vůči suchu a je schopen růst i na chudých půdách.

Jak se dá jablečník obecný pěstovat

Marrubium vulgare je relativně nenáročný na pěstování a může být vhodným doplňkem v bylinkové zahradě, spíše než ve skalce. Rostlina preferuje slunné stanoviště a dobře propustné půdy. Množení lze provádět semeny nebo dělením kořenů.

Jaké má jablečník obecný léčivé účinky:

 1. Marrubium vulgaredlouhou historii v tradiční lidové medicíně a byl používán k léčbě různých zdravotních problémů.
 2. protizánětlivé a expektorační vlastnosti, což znamená, že může pomoci s léčbou nachlazení, kašle a problémů s dýchacím traktem.
 3. Také se používá k podpoře trávení a zmírnění žaludečních potíží, jako jsou zažívací obtíže a nadýmání.
Jablečník listy

Jablečník recept, jablečník čaj

Z jablečníku obecného se sbírá nať, která se dá použít jak čerstvá, tak sušená. Čerstvou doporučujeme používat v létě, sušenou pak v zimě, protože si zachovává mnoho účinných látek. Z jablečníkové nati je pak možné připravit několik receptů.

Jednou z možností je čaj

Suroviny:

 • 1-2 čajové lžičky čerstvých sušených listů Marrubium vulgare,
 • 1 šálek vařící vody,
 • med nebo citron (volitelně, pro dochucení).

Postup:

 1. Připravte si listy Marrubium vulgare
 2. Vložte 1-2 čajové lžičky listů do šálku.
 3. Přiveďte vodu k varu a zalijte listy vroucí vodou.
 4. Zakryjte šálek a nechte čaj luhovat po dobu 5-10 minut. Delší luhování může udělat čaj hořkým, takže si můžete přizpůsobit dobu luhování svému vkusu.
 5. Po uplynutí doby luhování můžete přidat med a/nebo citron podle svých preferencí, abyste čaj dochutili.

Tento bylinný čaj můžete pít dvakrát až třikrát denně, zejména pokud máte problémy s dýcháním nebo nachlazením. Nicméně, jako u každého léčivého bylinného přípravku, mějte na paměti, že konzultace s lékařem by měla být samozřejmostí, zejména pokud máte vážné zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Tinktura z jablečníku

Dále si z jablečníku obecného můžete vyrobit tinkturu. Sušené listy jablečníku zalijte alkoholem (lihem, 40% vodkou) tak, aby byly zcela ponořené. Dejte na tmavé místo asi 3 týdnů louhovat, občas můžete protřepat. Poté přeceďte přes sítko, cedníček, filtrační papír a nalijte do menších skleniček. Uchovávejte v chladu a používejte 20 kapek denně do vody, čaje nebo na kostku cukru, pokud máte zažívací potíže. Nedoporučuje se používat dětem, těhotným a kojícím ženám, a to pro obsah alkoholu.

Jablečníkové víno

Další možností je jablečníkové víno. Opět doporučujeme sušené listy, protože se nekazí. Zalijte je kvalitním vínem, bílým nebo červeným podle vašich preferencí. Nechte asi 3 týdny stát a poté přeceďte a uchovávejte v lahvích na víno. Používejte 2 dcl navečer, pokud máte zažívací obtíže. Opět ani víno není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy pro obsah alkoholu, i když je tentokrát nižší.

Odvar z jablečníku

Zajímavé je, že jablečníkový odvar se dá použít i zevně, a to na špatně se hojící rány. Uvařte odvar podobně jako je uvedeno u čaje. Nechte jej zcela vychladnout. Do odvaru namáčejte čistý kapesník nebo ručník a přikládejte na bolavá místa. Nechte 20 minut působit a poté sejměte, neomývejte, jen otřete.

Jablečník - pěstování na skalce

Na skalce se dají pěstovat následující druhy jablečníků:

Marrubium alysson – jedná se o středomořský druh, takže preferuje slunná až polostinná stanoviště, suchou a dobře propustnou půdu, toleruje přísušky. Je to krásný druh nižšího vzrůstu s fialovými kvítky a plstnatými listy šedozelené barvy.

Marrubium actracaniucus – tento druh pochází z jihozápadní Asie, také má raději slunná nebo polostinná stanoviště, dobře propustnou půdu, je mrazuvzdorný, má drobné fialové kvítky a šedozelené plstnaté listy, dorůstá vyšší velikosti než předchozí druh, ale ve skalce se uplatní třeba jako rostlina na pozadí.

Marrubium velutinum – dorůstá výšky 20 až 30 cm, má malé žluté květy, ozdobné jsou však zejména žlutoplstnaté listy. Má rád slunné stanoviště, nevadí mu sucho ani polední žár, bude nejlépe prospívat v hlinito-písčité půdě.

Jablečník - marrubium

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články