Petržel Kořenová

Obsah

Petržel kořenová - co je to za zeleninu

(Petroselinum crispum)

Petržel kořenová, také známá jako pastinák, je druh petržele, který se pěstuje kvůli svému kořenu, jenž má nasládlou a silnou chuť. Petržel kořenová je považována za kořenovou zeleninu a je často používána v kuchyni nejen jako koření, ale i jako hlavní ingredience v různých pokrmech.

Petržel kořenová obsahuje mnoho výživových látek, jako jsou vitaminy A, C a K, minerály, jako je železo, draslík a fosfor, a flavonoidy, které mají protizánětlivé a protirakovinné účinky. Petržel kořenová rovněž obsahuje vysoké množství antioxidantů, což z ní dělá zdravou volbu pro vaši stravu.

Petržel kořenová se nejčastěji používá jako koření v kuchyni a takto se přidává do omáček, polévek, marinád a masových pokrmů. Někdy se používá jako hlavní ingredience v některých tradičních receptech, jako je například polévka z pastináku.

Při nákupu petržele kořenové byste měli hledat kořeny s hladkou a tvrdou povrchovou kůrou a bez zjevných poškození. Petržel kořenovou lze skladovat v lednici po dobu několika týdnů až měsíců, pokud je uložena v suchu a chladu.

Celkově lze říci, že petržel kořenová je skvělá volba pro ty, kteří hledají koření s výraznou a sladkou chutí a stejně výživnými vlastnostmi jako ostatní petržel. 
Parsley root dried in spoon on board top

Historie pěstování

Raw Organic Parsley Root

Historie petržele sahá až do antického Řecka a Říma, kde byla považována za symbol vítězství a slávy. Byla používána jako léčivá rostlina pro léčení trávicích potíží, ledvinových kamenů a menstruačních bolestí. V Evropě se petržel stala populární v 16. století a rychle se rozšířila po celém světě.

Petržel kadeřavá

Co je petržel kadeřavá a jak se liší od té kořenové?

Kadeřavá petržel, také známá jako petržel zahnutá nebo petržel kudrnatá, je odrůda petržele, která se vyznačuje svými kadeřavými a zvlněnými listy. Tato odrůda petržele má podobně jako ostatní petržele vynikající chuť a aroma a často se používá v kuchyni jako koření nebo jako dekorace na jídlo.

Kadeřavá petržel obsahuje stejně jako ostatní petržele významné výživové hodnoty a je bohatá na vitaminy A, C, K a minerály jako železo, vápník a draslík. Obsahuje také flavonoidy a karotenoidy, které mají protizánětlivé a protirakovinné účinky.
 
Kadeřavá petržel se nejčastěji používá jako koření, ale také může být použita jako dekorace na jídlo díky svým krásným kadeřavým listům. Je ideální pro přidání do salátů, polévek, omáček, masových a rybích pokrmů. Kadeřavá petržel také může být použita jako hlavní ingredience v receptech na pesto.

Při nákupu kadeřavé petržele byste měli hledat svěží, zelené listy bez hnědých skvrn. Kadeřavá petržel lze skladovat stejně jako ostatní petržele v lednici v plastové tašce nebo kontejneru po dobu asi týdne.
Petržel kadeřavá

Petržel kudrnka

Petržel kudrnka je jen další označení pro petržel kadeřavou, což je odrůda petržele, která se vyznačuje právě kadeřavými, kudrnatými či zvlněnými listy. Tato odrůda má jako ostatní petržele vynikající chuť a aroma a ponejvíce se používá v kuchyni jako koření či jako ozdoba jídel.

Petržel zahradní

Petržel zahradní, také známá jako petržel obecná nebo petržel ovocná, je druh petržele, který se běžně pěstuje v zahradách a používá se jako koření v kuchyni. Tato bylina se vyznačuje jemnými, zelenými a hladkými listy, které mají vynikající chuť a aroma. Petržel zahradní je považována za jednu z nejstarších kulturních rostlin a byla pěstována již v dobách starověkého Řecka a Říma.

Hladkolistá petržel

Hladkolistá petržel je jednou z nejrozšířenějších bylin používaných v kuchyni. Tato bylina se vyznačuje jemnými, zelenými a hladkými listy, které mají specifickou chuť a aroma. Hladkolistá petržel je často používána jako koření nebo ozdoba na pokrmy a je oblíbená pro svou všestrannost a univerzálnost.

Pěstování petržele ze semínek

Petržel je jednou z nejoblíbenějších zelenin, kterou lze snadno pěstovat ze semen doma nebo na zahradě. Níže uvádíme několik tipů na to, jak pěstovat petržel ze semen:

 1. Výběr semen: Zvolte kvalitní semena, která jsou čerstvá a zdravá. Semena by měla být suchá a čistá. Můžete si je koupit v zahradnictví nebo na internetu.
 2. Příprava substrátu: Pro petržel můžete použít substrát určený pro zeleninu nebo bylinky. Substrát by měl být dobře odvodněný a bohatý na živiny. Pokud si chcete být jisti, můžete přidat trochu kompostu nebo hnojiva.
 

Hnojení kořenové petržele

Kořenová petržel se pěstuje zejména pro kořen. Kořeny se pěstují v zemině, a tak musejí mít dostatek živin, aby se vyvíjely a narostly do potřebné velikosti i jakosti. Příliš slabé kořeny nemají v kuchyni využití, příliš velké a silné kořeny mohou být dřevnaté.
Proto se snažte petrželi poskytnout živinami bohaté místo, ale i ji během vegetační doby přihnojovat. Hodí se kompost, zelené hnojivo, organické a přírodní hnojivo, jako např. Hnojík, protože to dodá petrželi ty správné živiny v potřebných poměrech.

 

 1. Setí semen: Setí semen do substrátu by mělo být provedeno asi 1 cm hluboko. Pokud máte malé semenáčky, můžete je nechat prokouknout než je přesadíte na trvalé místo. Semejte semena do květináče nebo pěstitelské nádoby a nechte je klíčit na teplém a světlém místě.
 2. Teplota a osvětlení: Petržel potřebuje dostatek světla a tepla k růstu. Optimální teplota pro klíčení semen je mezi 20 a 25 stupni Celsia. Jakmile semena vyklíčí, měli byste je přesunout na místo s dostatečným množstvím světla, ale chráněné před přímým slunečním zářením.
 3. Zálivka: Petržel potřebuje pravidelnou zálivku, ale zároveň se musí zabránit přemokření substrátu. Zalévejte rostlinu tehdy, když vrchní vrstva substrátu vyschne.
 4. Další péče: Petržel je citlivá na choroby a škůdce. Pravidelně kontrolovat rostlinu na příznaky škůdců nebo nemocí a případně použít přírodní nebo chemická postřiky, aby se zabránilo šíření infekce.
 5. Sazenice přesazování: Po 6 až 8 týdnech mohou být sazenice petržele přesazeny na trvalé místo, které by mělo být dobře propustné a rostlinky potřebují plné slunce nebo polostín.
 6. Sklizeň: Petržel může být sklízena, jakmile má dostatečnou velikost, obvykle po 4-5 měsících od zasetí semen. Lze sklízet rycími vidlemi nebo rýčem, opatrně podrývat celé kořeny, kořeny jen slabě čistit, nikdy ne omývat, aby vydržely.
 7. Skladování: Petržel kořenová se nejlépe skladuje v tzv. krechtu, tj. vykopané jámě ve skleníku, kde je po celou zimu zasypána zeminou. V menším množství a podstatně méně dlouho se dá skladovat i ve sklepě nebo v lednici.

Jak se starat o petržel v květináči

V květináči se dá pěstovat spíše petržel listová, tedy kadeřavá/kudrnka, nebo zahradní/hladkolistá. Při nedostatku místa si ale můžete takto vypěstovat i petržel kořenovou. 

 1. Výběr květináče: Zvolte květináč s dostatečnou velikostí, aby kořeny měly dostatek prostoru k růstu. Ideální velikost by měla být minimálně 20 cm v průměru a 20 cm hluboká. Také zvolte květináč s drenážními otvory na dně, aby se zabránilo hromadění vody v substrátu.
 2. Substrát: Zvolte substrát, který je dobře propustný a bohatý na živiny. Petržel může růst v substrátu určeném pro byliny, zeleninu nebo pro kaktusy a sukulenty. Pokud používáte substrát určený pro květiny, můžete přidat trochu kompostu nebo hnojiva.
 3. Umístění: Petržel preferuje umístění na slunci nebo částečném stínu. Umístěte květináč na místo, kde bude mít alespoň 4 hodiny slunečního světla denně.
 4. Zálivka: Petržel potřebuje pravidelnou zálivku, ale zároveň se musí zabránit přemokření substrátu. Zalévejte rostlinu tehdy, když vrchní vrstva substrátu vyschne. Pokud je substrát přemokřený, může to vést k hnilobě kořenů.
 5. Hnojení: Pravidelné hnojení je důležité pro růst a vývoj petržele. Použijte organické hnojivo nebo hnojivo určené pro zeleninu a byliny.
 6. Další péče: Petržel – zvláště pokud je právě v květináči – je citlivá na choroby a škůdce. Je potřeba pravidelně kontrolovat rostlinu na příznaky škůdců nebo nemocí a případně použít přírodní nebo chemická postřiky, aby se zabránilo šíření infekce.
 7. Sklizeň: Petržel může být sklízen, jakmile má dostatečnou velikost, obvykle po 4-5 měsících od zasetí semen. Z květináče vyjmete jednoduše například pomocí lopatky.
 8. Přezimování: Petržel může být přezimována v květináči, pokud je chráněn před mrazem. Můžete jej přesunout dovnitř nebo umístit na chráněné místo venku. Při přezimování nezapomeňte na pravidelnou zálivku a hnojení. I během přezimování ji můžete spotřebovávat.

 

Petržel v květináči

Petržel využití

Petržel je vynikající bylinka i zelenina, která se používá v mnoha pokrmech jako koření nebo jako hlavní ingredience. Má vynikající chuť a mnoho výživových výhod. Níže uvádíme několik způsobů, jak můžete využít petržel ve vaší kuchyni:

 1. Koření do omáček a polévek: Petržel může být použit jako koření do omáček a polévek, aby dodala vynikající chuť a vůni. 
 2. Saláty: Petržel může být také přidána do salátů pro chuť a výživové výhody. Můžete přidat nasekaný petržel do salátů s listovými zeleninami nebo zeleninou. Kořenovou petržel je potřeba nejprve povařit.
 3. Hlavní jídla: Petržel může být použita jako hlavní ingredience v mnoha jídlech, jako jsou například plněné papriky nebo rajčata s petrželovou nádivkou. Z kořenové petržele je možné připravit polévku.
 4. Přidání do těstovinových jídel: Petržel může být přidána do těstovinových jídel. Můžete přidat petržel k vašim oblíbeným těstovinovým omáčkám nebo jako ozdobu na talíři.
 5. Smoothie a džusy: Petržel může být také přidána do smoothie a džusů pro výživové výhody. Můžete smíchat petržel s ovocem a zeleninou, aby vám dodala vitaminy a minerály. Kořenovou petržel doporučujeme povařit.
 6. Jako dekorace: Petržel může být použita jako dekorace na talíři pro zlepšení prezentace vašich jídel. Můžete petržel použít jako ozdobu pro různá jídla, jako jsou například hovězí, kuřecí nebo rybí pokrmy. Grilovaná petržel spolu s další zeleninou ozdobí váš talíř v létě během párty.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články