saturejka

Obsah

Saturejka

(Satureja)

Saturejka, také známá jako saturejka pravá nebo saturejka vonná, je aromatická rostlina patřící do čeledi hluchavkovité. Pochází ze Středomoří, ale v současnosti je pěstována prakticky po celém světě. Saturejka se využívá převážně jako koření, ale má i léčivé vlastnosti.
 
Saturejka má charakteristickou vůni a chuť, která je podobná kmínu a mátě. Listy i květy této rostliny jsou jedlé a mohou být použity čerstvé nebo sušené jako koření v různých pokrmech, zejména v evropské a středomořské kuchyni. Saturejka se hodí například k dochucení omáček, polévek, masa, ryb, syrů, pečiva a salátů.
 
Saturejka má také léčivé účinky. Obsahuje silice, hořčiny a flavonoidy, které jí dávají antibakteriální, protizánětlivé a dezinfekční účinky. Tradičně se používá při nachlazení, kašli, bolestech žaludku, nadýmání a trávicích potížích. Olej ze saturejky se používá k masážím a jako součást parfémů a kosmetiky.
Saturejka

Saturejka zahradní

Jednou z druhů saturejky je saturejka zahradní (Satureja hortensis): Jedná se o jednoletou bylinu původem ze Středomoří a zřejmě i jihozápadní Asie. 

Saturejka zahradní vypadá tak, že její lodyha je zelená, ale může být i fialová, dřevnatí na bázi a je větvená. Dosahuje výšky asi 30 cm. Světle fialové květy mají květenství v podobě klasu. Kvete od července až do prvních mrazíků.

Pěstuje se běžně v zahradách, používá se jako koření k luštěninám, hrachové polévce nebo pro výrobu domácích uzenin.

Je také léčivá, dá se použít při trávicích potížích, jako povzbuzující lék při ochablosti srdečního svalu (pod dohledem lékaře!) a zevně jako lék na špatně se hojící rány.

Saturejka horská

Saturejka horská

Saturejka horská (Satureja montana) je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých. Původem patří do Středozemí – od Pyrenejského poloostrova po poloostrov Balkánský. Během let se dostala i do jiných částí světa a dnes ji najdeme prakticky na všech kontinentech kromě Antarktidy.

Saturejka horská dorůstá výšky až 30 cm. Listy má kopinaté, kvete od července do podzimu bílými nebo narůžovělými květy.

Tento druh saturejky se velmi snadno pěstuje, hodí se do záhonů i do bylinkové zahrádky nebo na vrchol bylinkové spirály.

Využívá se v lidovém léčitelství při žaludečních a střevních potížích, proti nadýmání, plynatosti a průjmu.

Jako okrasnou rostlinu ji můžete použít pro výsadbu okolo zahradních cestiček. Je však vhodná i do suchých zídek a skalek, jen musíte dávat pozor na to, že je expanzivní a mohla by vytlačit ostatní pěstované rostliny.

Saturejka pěstování

Saturejka se dá pěstovat jako jednoletá i víceletá rostlina. Nejčastěji se pěstuje jako jednoletá, protože vykvétá v prvním roce a při dalším pěstování již neprodukuje tolik lístků. Následující návod se sice týká převážně pěstování saturejky vonné (Satureja hortensis), ale ostatní druhy saturejky mají velmi podobné nároky.
 
1. Výběr stanoviště: Saturejka miluje slunce a teplé počasí. Proto je nejlepší ji pěstovat na plném slunci, ideální je jižní strana, jihovýchod či jihozápad, vrchol bylinkové spirály apod.

Hnojení saturejky

Na jaře je dobré dopřát saturejce hnojivo, ideálně přírodní organické, jako je kompost, uleželý chlévský hnůj nebo Hnojík. Pěstujeme-li saturejku v nádobě, můžeme hnojivo aplikovat i vícekrát za vegetační cyklus. Přesazenou saturejku naopak nepřihnojujeme, vystačí si živinami ze substrátu.

2. Volba půdy: Saturejka není náročná na půdu a snáší i chudší a suchou půdu. Ideální je mírně kyselá, písčitá půda s dobrou vodní propustností.
 
3. Zálivka: Při pěstování saturejky je potřeba vyvarovat se přemokření. Přiměřeně vlhkou půdu udržujte hlavně během klíčení a následně při růstu rostlin. Saturejka vydrží spíše občas přísušky než trvale přemokřenou půdu.
 
4. Sazenice saturejky: Saturejku můžeme sázet buď z předpěstovaných sazenic, nebo vysévat semínka přímo do půdy. Po vyklíčení sazenic je vyjednotíme a udržujeme vzdálenost 25 až 30 centimetrů.
 
5. Další péče:  O saturejku pečujeme podobně jako o jiné bylinky a rostliny – zejména ji okopáváme a odstraňujeme plevel.
 
6. Zazimování: Saturejka vydrží i menší mrazy, při hrozících holomrazech je lepší ji zakrýt např. chvojím.
 

Saturejka koření

Saturejka (Satureja hortensis nebo Satureja montana) je bylinka s aromatickými listy, které jsou bohaté na éterické oleje a mají výraznou chuť. Je oblíbenou bylinkou v evropské kuchyni a používá se především jako koření. Zde jsou některé způsoby, jak můžete využít saturejku jako koření:

 1. Do polévek a omáček: Saturejka dodává polévkám a omáčkám výraznou chuť a vůni. Přidejte ji během vaření, aby se aroma a chuť rovnoměrně rozložily.

 2. Do marinád: Saturejka může být součástí marinád na maso nebo zeleninu. Smíchejte ji s olivovým olejem, octem, solí, pepřem a dalšími bylinkami, abyste vytvořili harmonizovanou marinádu, která bude chutnat všem hostům.

 3. Na pizzu: Saturejka je oblíbeným kořením na pizzu. Přidejte ji jako poslední ingredienci, aby se uvolnilo aroma a chuť.

 4. Do salátů: Saturejka dodá salátům svěží chuť a vůni. Můžete ji přidat do salátového dresinku nebo nadrobno pokrájet a ozdobit s ní salát.

 5. K dochucení masa: Saturejka je skvělým kořením pro masová jídla. Přidejte ji například k libovému mletému masu, aby se zlepšila jeho chuť.

 6. Do pečení: Saturejka může být také součástí domácích pečených jídel, jako jsou chleby, koláče nebo muffiny. Přidejte ji do těsta nebo jí ozdobte upečené jídlo na závěr, aby se uvolnilo aroma.

Při vaření i pečení mějte na paměti, že saturejka má výraznou chuť, takže ji používejte opatrně a podle chuti. Při vaření s ní se často doporučuje začít s menším množstvím a přidávat postupně, dokud nenajdete tu správnou dávku pro vaše jídlo.

Saturejka účinky

Saturejka má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví.

 1. Trávicí účinky: Saturejka podporuje trávení tím, že stimuluje tvorbu žaludečních šťáv. Také má antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci při potížích s trávením, jako jsou průjmy nebo nadýmání.

 2. Antioxidanty: Saturejka obsahuje řadu antioxidantů, které bojují proti volným radikálům v těle. Tyto látky mohou pomoci chránit buňky před poškozením a snížit riziko vzniku některých nemocí, zejména rakoviny.

 3. Imunita: Saturejka má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci posílit imunitní systém a účinně bojovat proti infekcím.

 4. Uklidňující účinky: Saturejka obsahuje éterické oleje, které mají uklidňující účinky a mohou pomoci snížit stres a úzkost.

 5. Boj proti bakteriím a plísním: Saturejka obsahuje látky, které mohou pomoci bojovat proti bakteriím a plísním. Tyto vlastnosti mohou být užitečné při boji s infekcemi a kožními problémy.

 

Saturejka

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články