Yzop

yzop

Obsah

Yzop lékařský

(Hyssopus officinalis)

Yzop, též známý jako hyssop, je bylina nejčastěji se vyskytující v Evropě a na Blízkém východě. Tato rostlina má mnoho využití v kuchyni, medicíně, a dokonce i v náboženských rituálech. 

Yzop má na rozdíl od ostatních bylinek poměrně vysokou a rovnou stopku, která může dosáhnout výšky až 60 cm. Listy jsou úzké a podobají se jehlicím. Květy jsou malé, nacházejí se na vrcholu stonku a mají fialovou, modrou nebo bílou barvu. 

V kuchyni se yzop používá k dochucení různých jídel. Má svěží a kořeněnou chuť, která připomíná mátu a oregano. Yzop se často používá při úpravě ryb, kuřecího masa a omáček. Jeho přítomnost dokáže zvýraznit i méně výrazné ingredience a dodat jídlu zajímavý kořeněný charakter. Yzop se také často používá v tradiční kuchyni Středomoří a na Blízkém východě.

Mimo kuchyň se yzop používá také v medicíně. Bylina obsahuje silice, které mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Yzop se používá k léčbě různých onemocnění dýchacích cest, jako jsou například kašel, rýma a astma. Yzop má také povzbuzující účinky na trávicí soustavu a může pomoci při zažívacích potížích.

Yzop je také zajímavý pro svou historickou a náboženskou hodnotu. V Bibli je yzop zmíněn několikrát, například v příběhu o poslední večeři Ježíše Krista. Yzop byl použit k namočení houby, kterou Ježíš podal svým učedníkům jako symbol svého těla. Yzop byl také používán při různých rituálech a obřadech, například při očišťování a vysvěcování chrámů.
Yzop lékařský

Yzop pěstování

Yzop

Yzop (Hyssopus officinalis) se obvykle pěstuje jako trvalka v zahradě nebo v květináči na slunném místě a s dobře propustnou půdou.

Budete-li se řídit našimi radami, jak yzop pěstovat, určitě budete mít krásnou a silnou bylinku:

 • Yzop preferuje slunné polohy a dobře propustné půdy. Pokud máte těžkou, hlinitou půdu, můžete ji vylepšit přidáním písku nebo perlitu pro zlepšení odvodnění.
 • Yzop je relativně odolná rostlina, ale potřebuje dostatek vody, zejména během horkého počasí. Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou, aby nedošlo ke hnilobě kořenů.
 • Yzop je doporučeno pravidelně stříhat, aby si udržel tvar. První řez by měl proběhnout na jaře, když začíná růst, a další řezy by se měly provádět pravidelně během celého růstového období. Kromě toho může být užitečné vylamovat květy, aby se podpořil růst nových listů.
 • Chcete-li si yzop namnožit, můžete tak učinit semeny nebo řízky. Pokud používáte řízky, měly by být seříznuty z rostliny na konci léta a řízky by se měly zakořenit ve vlhkém písku nebo ve vodě. Po zakořenění mohou být řízky přemístěny do zahrady nebo do květináče.

Yzop sklizeň

Yzop může být sklízen během celého vegetačního období, ale nejlépe se sklízí před rozkvětem, kdy jsou jeho aromatické oleje nejsilnější. Sklizeň yzopu může probíhat buď jako sběr listů, nebo jako sběr celých natí.

Hnojení yzopu

Yzop se snadno pěstuje a nemá zvláštní požadavky na půdu nebo hnojení. Obecně platí, že příliš bohatá půda a nadměrné hnojení mohou vést ke ztrátě aromatických olejů a snížení kvality rostliny.

Pokud se rozhodnete hnojit yzop, doporučuje se použít organické hnojivo nebo kompost. Můžete použít například kompostovaný hnůj nebo zralý kompost, který se aplikuje na půdu kolem rostliny a poté se zapraví do půdy. Hnojivo by mělo být aplikováno na jaře, než rostlina začne aktivně růst, a poté by se mělo aplikovat pouze v malých dávkách v průběhu sezóny. Výbornou alternativou je také Hnojík, protože se jedná o přírodní organické hnojivo, které nemůže bylinku spálit.

Pokud sbíráte listy yzopu, měli byste to udělat pozdě dopoledne nebo brzy odpoledne, kdy rostlina vyschla po ranní rose a teplota ještě není příliš vysoká. Měli byste vybrat pouze mladé listy, které nejsou příliš dřevnaté nebo suché. Listy se mohou sbírat po celé vegetační období podle potřeby.

Pokud sbíráte celé rostliny yzopu, měli byste to udělat během období, kdy jsou rostliny nejvíce aromatické, obvykle před rozkvětem. Rostliny by měly být řezány asi ve 2/3 své výšky.

Po sklizni můžete listy a květy yzopu sušit na teplém a suchém místě s dobrým větráním, dokud se nevysuší úplně. Poté můžete sušené listy a květy uložit do vzduchotěsného obalu, aby si uchovaly svou aromatickou vůni a chuť.

Yzop může být také použit čerstvý, přidejte jej třeba do salátů, polévek nebo jako koření k masovým jídlům.

Yzop použití

Yzop je bylinka, která se tradičně používá jako léčivá rostlina a koření v kuchyni.

Pro své léčivé účinky: Yzop obsahuje silice a flavonoidy, které mají antiseptické, protizánětlivé a protikřečové účinky. Může být použit pro podporu trávení, pro uklidnění kašle a snížení horečky. Může také pomoci s nervovými problémy a uklidněním myslí.

Kuchyňské použití yzopu: Yzop má silnou a kořenitou chuť, která se často používá jako koření v kuchyni. Může být použit v marinádách, omáčkách, salátech a jako koření pro masová jídla. Listy a květy yzopu jsou také často používány k přípravě bylinných čajů nebo bylinných likérů.

Aromaterapie: Oleje z yzopu mohou být použity v aromaterapii pro uklidnění mysli a podporu relaxace. Yzopový olej se také používá v kosmetických produktech jako jsou krémy a mýdla pro své antiseptické a protizánětlivé účinky.

Ovocné likéry: Yzopové květy jsou tradičně používány k přípravě ovocných likérů, jako je například italský likér Chartreuse.

Je však důležité si uvědomit, že yzop může mít i vedlejší účinky a může interagovat s některými léky. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem před užíváním jakýchkoliv prostředků z této bylinky.

Yzopový sirup

Yzopový sirup je skvělým způsobem, jak využít bylinky z vaší zahrady a vytvořit si osvěžující nápoj plný přírodních chutí. Zde je jednoduchý recept na yzopový sirup:

Budete potřebovat:

 • 2 hrstky yzopových listů a květů,
 • 250 g cukru,
 • 500 ml vody,
 • 1 citron.

Postup:

 1. Yzopové listy a květy opláchněte a osušte.

 2. Citron omyjte a nakrájejte na tenké plátky.

 3. V hrnci smíchejte cukr a vodu a přiveďte k varu, dokud se cukr nerozpustí.

 4. Přidejte yzopové listy a květy a plátky citronu. Snižte teplotu a vařte na mírném ohni asi 15 minut.

 5. Odstavte od ohně a nechte směs vychladnout.

 6. Přelijte směs přes sítko do jiného hrnce nebo nádoby.

 7. Skladujte v chladničce v uzavřené nádobě.

Yzopový sirup můžete použít jako přísadu do limonády nebo do koktejlů. Stačí smíchat sirup s vodou nebo s sodou a přidat led. Sirup také můžete použít jako sladidlo do čaje, nebo do ovocných salátů. Sirup můžete skladovat v chladničce až několik týdnů.

Yzopový sirup

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články