fenykl

Obsah

Fenykl obecný

(Foeniculum vulgare)

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) je aromatická bylina a zelenina, která patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Je známý také pod názvy fenykl obyčejný, kmínová zelenina nebo kmínovec. Pochází ze Středomoří a Asie, ale je pěstován a využíván po celém světě pro své charakteristické sladké a anýzové aroma.

Fenykl obecný je dvouletá rostlina, která může dosahovat výšky až 2 metry. Má tenké stonky, jemně členěné listy a žlutozelené květy ve složených okolících. V prvním roce vytváří pouze přízemní růžici listů, lodyha s květem vyrůstá až ve druhém roce.

Fenykl obecný

Fenykl účinky

Fenykl je ceněný zejména pro své chutné a aromatické části, které jsou jedlé. Využívají se jak kořen, tak také lodyhy, listy, semena a pupeny. Zelené části se často používají jako bylinky v kuchyni, kde dodávají pokrmům svůj charakteristický chuťový a aromatický profil. Semena fenyklu jsou také oblíbená přísada do pečiva, koření, omáček a nápojů.

Fenykl je bohatý na vlákninu, vitamíny (A, C) a minerály (draslík, vápník, železo). Má také pověst tradičního léčivého bylinného prostředku s různými účinky, včetně podpory trávení, uklidnění a zmírnění nadýmání.

 

Fenykl pěstování

Fenykl je rostlina, která se dá pěstovat na zahradě, ať už ve formě bylinky pro zelené části nebo jako zelenina pro kořeny a lodyhy. Fenykl pěstujte podle našeho návodu:

  1. Výběr místa: Vyberte pro fenykl slunné místo, které je chráněné před silnými větry. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na organickou hmotu.

  2. Výsev nebo sázení: Fenykl můžete pěstovat ze semínek, nebo zakoupit již vyrostlé sazenice. Výsev se provádí přímo do země na jaře, když je půda dostatečně teplá, nebo si můžete předpěstovat sazenice (doma) a přesadit je na zahrádku. Sazenice se přesazují do země ve sponu asi 30 cm.

Hnojení fenyklu

Fenyklu dodávejte pravidelně živiny, aby byla kvalitnější hlíza i listy. Můžete použít organické hnojivo nebo kompost. Hnojík dodá fenyklu potřebný dusík, draslík i fosfor, všechny tři látky jsou potřebné pro vývoj hlíz, listů i nasazení květů a dozrání semínek.

3. Zálivka: Udržujte půdu mírně vlhkou, ale nikdy ne přemokřenou. Fenykl potřebuje pravidelnou zálivku, zejména během suchých období.

4. Plevel: Pravidelně odplevelujte okolí rostlin, aby se minimalizovala konkurence ohledně živin a vláhy.

5. Zazimování: Pokud chcete pěstovat fenykl jako dvouletou rostlinu, tedy přes zimu, mějte na paměti, že je odolný proti mírným mrazům. Před příchodem zimy můžete rostliny chránit mulčováním, aby se udržela konstantní teplota půdy.

6. Sklizeň: Mladé listy fenyklu můžete sklízet, jakmile dosáhnou dostatečné velikosti. Hlíza fenyklu se sklízí, když dosáhne požadované velikosti a je kulatá a pevná. Optimální je, když dosáhnou průměru kolem 2,5 cm.

Fenykl koření

Fenykl se využívá jako koření převážně ve formě semen, ale využívají se i zelené části rostliny. 

Semena: Fenyklová semena mají silnou aromatickou chuť a jsou oblíbeným kořením v mnoha kuchyních. Mohou se používat celá nebo rozemletá. Semena fenyklu se často přidávají do marinád na maso, omáček, polévek, pečiva a pečených jídel. Jsou také důležitou součástí některých koření, jako je garam masala.

Zelené části: Mladé listy a stonky fenyklu mají svěží chuť a mohou být použity jako bylinky. Můžete je nasekat a přidat do salátů, omáček, polévek nebo přidat do marinád. Při vaření přidávají pikantní a anýzovou chuť.

Hlíza fenyklu: Hlíza se používá především jako zelenina, ale někdy se používá i jako koření. Má sladkou a anýzovou chuť. Můžete ho nakrájet na plátky a přidat do pečených jídel, omáček nebo dušených pokrmů.

Fenykl koření

Fenykl v těhotenství

Používání fenyklu v těhotenství je obecně považováno za bezpečné, pokud je konzumován v mírném množství jako součást stravy. Nicméně, je vždy důležité konzultovat svůj zdravotní stav se svým lékařem nebo porodní asistentkou, pokud máte obavy ohledně bezpečnosti konkrétních potravin nebo bylin během těhotenství.

Fenyklová semena a zelené části jsou dobře snášeny a mohou být s mírou zařazeny do stravy těhotných žen. Některé ženy však mohou mít alergické reakce na fenykl, a proto je vždy dobré být opatrný a sledovat jakékoli nežádoucí reakce nebo příznaky.

Pokud jde o fenyklové doplňky nebo extrakty ve formě potravinových doplňků, vždy je konzultujte s lékařem nebo porodní asistentkou, protože koncentrované formy bylin mohou mít odlišnou sílu a mohou být kontraindikovány během těhotenství.

 

Fenykl v těhotenství - hlízy, olej a semínka

Fenykl čaj

Příprava fenyklového čaje je jednoduchá. Budete potřebovat: 1 lžičku fenyklových semen, 250 ml vody.

Postupujte takto: Vodu v hrnci přiveďte k varu. Do vroucí vody přidejte lžičku fenyklových semen.. Snižte teplotu a nechte semena vařit na mírném plameni po dobu 5-10 minut. Pokud chcete silnější chuť, můžete nechat vařit déle. Poté odeberte hrnec z ohně a nechte čaj louhovat po dobu asi 5 minut. Přeceďte čaj přes jemné sítko nebo čajový filtr. Hotový fenyklový čaj můžete podávat horký nebo studený. Podle chuti můžete přidat med nebo citronovou šťávu.

Fenykl čaj

Salát z fenyklu

Salát z fenyklu
Salát z fenyklu II
Salát z fenyklu III

Fenykl je skvělou surovinou pro osvěžující a chutný salát. 

Co budete potřebovat:

  • 1 fenyklovou hlízu,
  • 1 citron (šťáva),
  • 2 lžíce olivového oleje,
  • sůl a pepř podle chuti,
  • volitelně: čerstvé bylinky (např. petržel, máta, koriandr), nasekané ořechy (např. vlašské ořechy, piniové oříšky), sýr (např. feta), salátové listy (např. rukola)

Postup:

Fenyklovou hlízu omyjte pod tekoucí vodou a odřízněte její kořenový konec. Odstraňte vnější tvrdší vrstvy, pokud jsou poškozené nebo hnědé.

Fenykl rozřízněte na poloviny a pak každou polovinu nakrájejte na tenké plátky. 

Nakrájený fenykl dejte do mísy. Pokapejte citronovou šťávou a olivovým olejem.

Přidejte sůl a pepř podle chuti a promíchejte, aby se všechny ingredience spojily.

Přidávejte volitelné přísady podle vašich preferencí, jako jsou čerstvé bylinky, nasekané ořechy, sýr nebo salátové listy. Opět promíchejte.

Salát nechte odpočinout několik minut, aby se chutě promísily a fenykl změkl.

Hotový salát z fenyklu můžete podávat samostatně jako předkrm nebo jako přílohu k jídlu. Můžete ho také ozdobit dalšími bylinkami nebo ořechy.

 

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články