šalvěj

Obsah

Šalvěj lékařská

(Salvia officinalis)

Šalvěj lékařská je aromatická rostlina, která patří do čeledi hluchavkovitých. Tato rostlina se vyskytuje v mnoha koutech světa, především v Evropě, ale i v Asii a Severní Americe. Šalvěj se tradičně využívá jako léčivá bylina, koření do jídel, nebo jako sušená rostlina pro aromaterapii a výrobu vonných sáčků.
 
Šalvěj lékařská se vyznačuje drobnými, kožovitými listy s výraznou šedozelenou barvou. Má silnou, aromatickou vůni a svým aroma připomíná vůni kadidla. Z květů šalvěje se získávají éterické oleje, které nacházejí uplatnění v kosmetice, léčitelství a parfumerii.
 
Šalvěj je oblíbenou rostlinou pro pěstování v zahradách a na zahrádkách. Snadné pěstování a nenáročnost na péči jsou jejími oceňovanými výhodami. Šalvěj může být použita čerstvá, nebo sušená, jako koření do pokrmů a salátů, nebo jako bylina pro přípravu čajů a inhalací.
 
Mezi léčivé vlastnosti šalvěje patří antiseptické účinky při zánětech dutiny ústní a hltanu, tišení křečí a bolestí břicha, potlačení pocení a snížení krevního tlaku. V minulosti byla šalvěj používána jako prostředek proti nadměrnému pocení při horečce, pro zmírnění bolestí a křečí při menstruačních cyklech, nebo jako univerzální lék při nachlazení a chřipce.
Šalvěj lékařská

Šalvěj přeslenitá

Šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata) je vytrvalá, asi 0,5 vysoká bylinka, která kvete během léta fialovými květy. Patří k více než deseti druhům šalvějí, které rostou přirozené v naší přírodě i jinde v Evropě. Roste hlavně na slunných místech a na půdě, která dost vysychá.

Šalvěj přeslenitá má stejné účinky jako šalvěj lékařská, jen z Dívky na koštěti můžete znát, že odvar z šalvěje přeslenité, čili babského ucha, pomáhá pohádkovým bytostem zůstat na zemi jako obyčejní smrtelníci :-).

Šalvěj luční

Šalvěj luční

Dalším druhem u nás běžně rostoucích šalvěji je šalvěj luční, která také kvete fialovými kvítky, dorůstá 20 až 50 cm výšky, roste na suchých loukách a mezích.

Ačkoliv má také léčivé účinky, prakticky není ani v lidovém léčitelství využívána. Spíše se setkáte s tím, že se pěstuje jako okrasná rostlina na skalkách a zahrádkách.

Šalvěj účinky

Šalvěj je rostlina s mnoha účinky, využívaná jak v medicíně, tak i v kosmetice a kulinářství. Mezi hlavní účinky šalvěje patří:
 
antibakteriální účinky: šalvěj obsahuje látky, které dokážou zničit nežádoucí bakterie, například ty, které způsobují záněty v krku nebo dásních,
protizánětlivé účinky: šalvěj dokáže pomoci tlumit záněty, zejména v ústní dutině a v zažívacím traktu; může také pomoci při bolestech hlavy a svalových bolestech,
podpora trávení: šalvěj podporuje trávicí procesy a může pomoci při špatném trávení, nadýmání a průjmu,
uklidňující účinky: šalvěj má uklidňující účinky a může pomoci při úzkosti, stresu a nespavosti,
podpora imunity: šalvěj obsahuje řadu antioxidantů a dalších látek, které mohou pomoci posílit imunitní systém a odolnost organismu vůči nemocem.
 
Je třeba mít na paměti, že ne všechny účinky šalvěje jsou vědecky prokázané. Přesto se jedná o rostlinu, která je využívána již po staletí v tradiční medicíně a která může pomoci při mnoha zdravotních obtížích. Nicméně, při užívání šalvěje jako léčivé rostliny byste se vždy měli poradit s lékařem nebo jiným odborníkem a dodržovat doporučené dávkování.

Šalvěj pěstování

Pěstování šalvěje je velice jednoduché a nenáročné. Většinou se pěstuje jako trvalka, takže se nemusí každý rok sázet znovu.
 
 

Hnojení šalvěje

Šalvěj si dobře vystačí s přirozenými živinami, které jí dodává půda. Pokud však chceme mít krásné a zdravé rostliny, je vhodné ji dodatečně hnojit.

Hnojení šalvěje by mělo být spíše zdrženlivé a mělo by být aplikováno postupně, aby se předešlo možnému přehnojení. Doporučuje se raději odhadnout potřebu hnojení a snížit dávky nebo frekvenci aplikace, než pak čelit následkům přehnojení.

Pro hnojení šalvěje se doporučuje používat organická hnojiva, jako je například kompost, hnůj nebo přírodní hnojivo Hnojík. Tyto druhy hnojiv poskytují rostlinám postupné uvolňování živin a nezpůsobují přehnojení, jak by se mohlo stát s chemickými hnojivy.

Dávkování organických hnojiv obvykle závisí na konkrétním typu hnojiva a je uvedeno na obale. Doporučuje se používat hnojivo postupně během sezóny. V případě, že se rostliny zdají být unavené a slabé, může být vhodné aplikovat hnojivo brzy na jaře, případně i na podzim po sklizni.

Šalvěj nejlépe roste na slunném a dobře odvodněném místě. Příliš vlhká půda mu totiž může škodit. Pokud půda na místě, kde chcete šalvěj pěstovat, není dostatečně odvodněná, můžete ji zlepšit přidáním písku nebo oblázků. Vhodný pH pro pěstování šalvěje se pohybuje mezi 6,0 až 7,0.
 
Pro pěstování šalvěje můžete použít semenovou nebo sazeničkovou metodu. Sazenice se sází v řádcích ve vzdálenosti 30 až 40 cm a v řádku nejméně 25 cm. Šalvěj má tendenci růst vertikálně, takže by měla být řezána zhruba na 2/3 své výšky, aby se podpořil boční růst a vznikla hustší rostlina.
 
Šalvěj je poměrně odolná rostlina a nepotřebuje příliš mnoho péče. Může být však náchylná k některým chorobám a škůdcům, jako jsou např. houbové infekce či mšice. V takových případech lze použít různé prostředky na ochranu rostliny, jako jsou např. bioinsekticidy či fungicidy.
 
Při sklizni šalvěje je vhodné čekat až do chvíle, kdy začne rostlina kvést. Pak lze sklízet listy a květy, nejlépe odpoledne, kdy jsou esenciální oleje nejsilnější. Stejně jako u jiných bylin lze sklizenou šalvěj sušit a uchovávat pro pozdější použití.

Šalvěj v těhotenství

Šalvěj může mít některé účinky na tělo, které by mohly ovlivnit těhotenství, a proto by se měla užívat opatrně. Některé zdroje uvádějí, že by těhotné ženy měly šalvěj úplně vynechat.

Existuje totiž riziko, že šalvěj může vyvolat kontrakce dělohy a vést k potratu nebo předčasnému porodu. Dále může také snižovat tvorbu mléka u kojících matek.

Proto doporučujeme, aby těhotné ženy se svým lékařem nebo porodní asistentkou konzultovaly, zda je bezpečné používat šalvěj, a pokud ano, jaký způsob užívání je nejvhodnější. V každém případě by se měla šalvěj užívat opatrně a v malých dávkách. Neškodné je však vnější použití, například při kloktání.

Šalvějový čaj

Šalvějový čaj se tradičně používá jako prostředek k podpoře trávení a k léčbě nachlazení. Připravuje se tak, že čerstvou nebo sušenou šalvěj (1 lžičku) zalijete 250 ml vroucí vody, necháte 10 až 15 minut louhovat, přecedíte a pijete teplé. Doporučené dávkování je 3 šálky denně, a to maximálně po dobu 14 dnů.

Pokud nejste těhotná nebo kojíte, doporučujeme vyhnout se pití šalvějového čaje úplně. V ostatních případech věnujte pozornost kvalitě čaje a sledovat množství, které pijete. Šalvěj může mít vysoký obsah thujonu, což je látka, která může být toxická v příliš velkém množství. Proto je nejlepší konzumovat šalvějový čaj v malých dávkách a ne příliš často.

Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte nějaké léky, doporučujeme poradit se s lékařem, zda je pro vás bezpečné užívat šalvějový čaj.

Šalvějový čaj

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články