Divizna

Divizna

Obsah

Divizna - modelka mezi bylinkami

(Verbascum)

Divizna (latinsky Verbascum) je rostlina z čeledi diviznovité (Scrophulariaceae). Tento druh rostliny se vyskytuje v mírných a subtropických oblastech po celém světě, kde roste především na loukách, pastvinách, okrajích lesů, ale také na rumištích, nádražích a dalších opuštěných místech.

Divizna má zpravidla velké válcovité květenství s mnoha hvězdovitými květy žluté barvy, které jako by vystupovaly na velkých stopkách. Mnoho druhů divizny bylo v minulosti používáno v tradiční medicíně, pro své protizánětlivé, analgetické a expektorační účinky.

Nejčastějšími druhy divizen jsou divizna velkokvětá, divizna malokvětá a divizna černá.

Ale pozor: Semena některých druhů divizen jsou jedovatá!

Divizna černá

Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je bylinka, která má asi nejvíce lidových názvů, protože byla velmi častá. Říká se jí také svíce královská, Petrova hůl, pochodňová květina, děvizna, psí ocas, kruželice, svícen, oranka nebo louč.

Divizna velkokvětá je dvouletá bylina, která má po celém povrchu plstnaté ochlupení. Dorůstá výšky až 2 metry. Ale v prvním roce vyroste jen růžice přízemních listů, vysoký stvol a květy vyžene až ve druhé roce života. Kvete od května do září, kdy se dají sbírat květy na potřebu i na sušení. Když dozrají semena a vysemení se, rostlina uhyne a v dalším roce vyroste další generace divizen.

 

Divizna velkokvětá

Divizna malokvětá

Divizna malokvětá - růžice v prvním roce

Divizna malokvětá (Verbascum thapsus) je také dvouletá rostlina, je spíše šedobílá, má plstnaté listy i lodyhu, dorůstá až 150 cm, ale obvykle je nižší. Žluté květy vyrůstají v lichoklasu. Roste v České republice jako původní druh a má podobné léčivé účinky jako divizna velkokvětá. 

Divizna malokvětá se vyskytuje téměř po celé Evropě – od Balkánu po Rusko, dále se vyskytuje přirozeně v Asii, ale později byla vlivem kolonizačních výprav zavlečena i do Severní a Jižní Ameriky a dnes ji najdeme i v Austrálii a na Novém Zélandu.

Divizna černá

Divizna černá (Verbascum nigrum) je vytrvalá rostlina (na rozdíl od dvouletých nebo jednoletých divizen, která dorůstá výšky až 120 cm, kvete žlutými květy, které jsou uspořádání do tzv. svazečků.

Roste planě po celé České republice i Evropě, je hojná jak v nížinách, tak i pahorkatinách, neroste pouze v horách a na velmi teplých místech.

Divizna černá roste na slunných místech s půdou dostatečně výživnou (hlinitou nebo štěrkovitou), která je často vlhká a vysychá jen občas; na rozdíl od ostatních divizen a mnoha jiných rostlin jí nevadí ani nedlouhé zaplavení vodou. Vyrůstá na loukách, mezích, lesních pasekách, na březích potoků i vodních nádrží.

Divizna černá

Divizna pěstování

Diviznu je možné pěstovat na zahradě, v bylinkové zahrádce i v bylinkové spirále, ale za předpokladu, že máte hodně místa a můžete diviznu umístit u zdi, plotu, v zadní části zahrádky nebo uprostřed bylinkové spirály tak, aby vám nestínila na ostatní bylinky.

Hnojení divizny

Divizna, zvláště divizna velkokvětá je tak velká rostlina, že potřebuje přidávat živiny do půdy. Vhodná jsou přírodní organická hnojiva, jako je kompost nebo Hnojík, a to zejména ve druhém roce po vysetí, aby se vytvořily bohaté květy a dozrála semena.

Divizna se běžně pěstuje ze semen, která se mohou vysévat na jaře a na podzim, přičemž nejlépe roste v propustné, vlhké a výživné půdě. Divizny rovněž preferují slunce nebo polostín a jsou velmi odolné vůči suchu a horku.
 
Divizna se může rozrůst do výšky od 60 do 150 cm a většinou jde o dvouletou rostlinu; v závislosti na druhu se můžete setkat i s ročními kultivary, které jsou obvykle spíše okrasné než léčivé.
 
Zralá semena divizny můžete sklízet a použít k dalšímu výsevu, nebo k přípravě diviznového oleje, který se používá jako léčivka. Pěstování divizny na zahradě vám umožní mít přístup k čerstvým květům a listům, které lze využít jak v kuchyni, tak i pro léčení různých zdravotních obtíží. Listy i květy se dají sušit.

Divizna účinky

Divizna má mnoho účinků, z nichž některé jsou příznivé pro lidské zdraví. Mezi hlavní účinky divizny patří:
 
protizánětlivé účinky: divizna obsahuje látky s protizánětlivými účinky, a proto je vhodným přírodním lékem na bolesti svalů, kloubů a různá zánětlivá onemocnění.
 
expektorační účinky: divizna je vhodná proti kašli a dalším dýchacím potížím a tradičně je využívána k léčbě příznaků nachlazení a kašle. Účinné látky v divizně snižují zánět a podporují vylučování hlenu.
 
antibakteriální a protiplísňové účinky: bylinná medicína dlouho využívá diviznu k léčbě bakteriálních a plísňových infekcí.
 
proti bolesti a křečím: díky svým protizánětlivým účinkům může být divizna také účinným prostředkem proti bolesti a křečím.
 
proti průjmu: divizna má také mírné proti průjmové účinky, a to díky svým adstringentním vlastnostem.

Divizna nežádoucí účinky

I když je divizna obvykle považována za bezpečnou rostlinu, existují některé možné nežádoucí účinky, které byste měli vzít v úvahu:

Kožní podráždění: U některých jedinců může divizna způsobovat podráždění kůže. Pokud se objeví zarudnutí, svědění nebo vyrážka po použití divizny na kůži, mělo by se přestat její používání a poradit se s lékařem.

Fototoxicita: Některé zdroje uvádějí, že divizna může zvýšit citlivost kůže na sluneční záření a vyvolat fototoxické reakce, jako je například kožní vyrážka (podobně jako např. třezalka). Doporučuje se tedy opatrnost při používání divizny před vystavením slunečnímu záření.

Interakce s léky: Divizna může interagovat s některými léky, zejména s antikoagulancii (léky na ředění krve). Podle některých výzkumů by používání divizny mohlo ovlivnit účinnost těchto léků. 

Možné alergické reakce: U některých jedinců může dojít k alergickým reakcím na diviznu. Pokud máte známou alergii na tuto čeleď rostlin, měli byste se vyvarovat užívání divizny.

Divizna černá

Divizna čaj

Divizna čaj - čaj ze sušených květů

Diviznový čaj si můžete připravit z čerstvých i sušených květů. Stačí hrst květů zalít 250 ml vroucí vody a nechat 10 minut louhovat. Poté čaj přeceďte, nechte vychladnout na příjemnou teplotu a pijte 2x denně při kašli, nachlazení apod.

Čaj je možné přisladit medem nebo třtinovým cukrem, zejména pro děti. Čaj můžete popíjet 14 dní bez omezení (pokud nemáte nějaké kontraindikace), ale potom byste si měli dát alespoň týden pauzu. 

Divizna tinktura

Tinktura se lépe vyrábí ze sušených květů, protože nehrozí jejich zkažení. Květy dejte do tmavé větší nádoby/sklenice a zalijte je 40% alkoholem (lihem, vodku). Musejí být zcela ponořené. Nádobu zavíčkujte a nechte stát na suchém teplém místě asi 3 týdny.

Potom tekutinu přeceďte přes sítko, plátýnko nebo kávový filtr a vzniklou tinkturu uchovávejte v malých tmavých lahvičkách. Používejte 20 kapek 2x denně do čaje, vody nebo na kostku cukru při nachlazení, chřipce nebo kašli.

Tinkturu by neměly užívat děti a těhotné a kojící ženy zejména z důvodu obsaženého alkoholu.

Divizna tinktura

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články