Vratič

Obsah

Vratič - Tanacetum

Vratič  (Tanacetum) je rod rostlin z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Obsahuje několik druhů, které se využívají v tradiční medicíně a bylinných léčivech. Nejznámějším druhem vratiče je Tanacetum vulgare, který se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe.

Vratič je vytrvalá bylina s peřenosečnými listy, které mají jemnou šedou až stříbřitou barvu. Květy jsou drobné a shluky se tvoří v úborech na koncích větví. Vratič obsahuje různé účinné látky, včetně silic, hořčin a tříslovin.

Yellow tansy flowers, common tansy plant, bitter button, cow bitter. wild rowan. Tanacetum vulgare.

V tradiční medicíně se vratič využívá především pro své protizánětlivé, antibakteriální a antiparazitické účinky. Rostlina je známa také svými stimulačními účinky na trávicí systém a může být používána jako pomoc při zažívacích potížích, jako je nadýmání a trávení tuků. Vratič se také používá v některých přípravcích proti klíšťatům a blechám.

Je však důležité si uvědomit, že vratič obsahuje látky, které mohou být toxické při nadměrném užívání. Proto je důležité dodržovat doporučené dávkování a konzultovat s lékařem nebo odborníkem na bylinné léčitelství před použitím vratiče jako léčebného prostředku.

Vratič  je fascinující rostlina s dlouhou historií v tradičním léčitelství. Při správném a opatrném použití může poskytnout některé léčivé vlastnosti a přinést úlevu v případě některých zdravotních obtíží.

Vratič pěstování

Pěstování vratiče  je relativně snadné, a proto je oblíbenou volbou pro mnoho zahradníků. Následující jsou některé základní informace o pěstování vratiče:

 1. Klima: Vratič je přizpůsobivý a může být pěstován v různých klimatických podmínkách. Nejvíce mu vyhovuje slunné místo s dobře propustnou půdou.

 2. Půda: Vratič preferuje půdu s dobrou drenáží. Ideální je mírně kyselá až neutrální půda. Pokud je půda příliš těžká nebo má špatnou drenáž, je vhodné ji zlepšit přidáním kompostu nebo perlitu.

 3. Výsadba: Vratič lze buď rozmnožovat ze semen, nebo rozdělováním rostlin. Semena mohou být vysévána přímo do země na jaře nebo na podzim. Rostliny lze také zakoupit ve školce a vysadit je ve vhodném čase. Ponechte dostatečný prostor mezi rostlinami, aby se dobře rozvinuly.

 4. Zálivka: Vratič je poměrně odolný vůči suši a není náročný na zálivku. Při pěstování ve vyšších teplotách a sušších oblastech je však vhodné zalévat pravidelně, zejména během suchého období.

 5. Hnojení: Vratič není náročný na živiny a často se dobře daří i bez nadměrného hnojení. Stačí aplikovat malé množství kompostu nebo univerzálního hnojiva jak oje například Hnojík na začátku vegetačního období. Aplikaci Hnojíku proveďte buď zálivkou, nebo rovnoměrnou aplikací kolem rostliny.

 6. Péče: Vratič je rostlina, která se snadno udržuje. Je vhodné odstranit vykvétající květy, aby se podpořil další růst a kvetení. Rostlinu je také možné pravidelně zmlazovat odstraňováním starých větví.

 7. Choroby a škůdci: Vratič je obecně odolný vůči chorobám a škůdcům. Nicméně, může být náchylný k houbovým infekcím, jako je padlí. Při příznacích nemoci je vhodné postižené části odstranit a zamezit šíření infekce.

 8. Rozmnožování: Vratič lze rozmnožovat několika způsoby. Kromě semen a dělení rostlin je možné také provést řízkování. K tomu je vhodné odříznout zdravou větev vratiče, odstranit spodní listy a umístit ji do vlhkého prostředí s dobrou světelností. Během několika týdnů by se měly objevit kořínky, a poté je možné novou rostlinu přesadit do samostatného kontejneru.

 9. Sklizeň a sušení: Vratič je často pěstován pro využití v léčitelství a bylinné medicíně. Pro sklizeň je nejlepší sbírat listy a květy během období, kdy jsou rostliny plně rozvinuté a kvetou. Listy a květy lze sušit na stinném a dobře větraném místě, nejlépe v svislém postavení. Po úplném usušení je možné je uložit do uzavřených skleněných nádob.

Pěstování vratiče je relativně snadné a může přinést krásné a užitečné rostliny do zahrady. S dodržováním správného místa, půdy a péče o rostliny budete mít radost z jejich aromatických listů a dekorativních květů. Pamatujte však, že při využití vratiče pro léčebné účely je vždy vhodné konzultovat s lékařem nebo odborníkem na bylinné léčitelství.

Vratič obecný tanacetum vulgare

Vratič obecný - Tanacetum vulgare

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je rostlina s dlouhou historií v tradičním léčitelství a bylinkářství. Jeho listy a květy mají výraznou vůni a chuť a jsou známy pro své léčivé vlastnosti. Zde je několik informací o vratiči obecném:

 1. Léčivé účinky: Vratič obecný je tradičně využíván pro své protizánětlivé, antimikrobiální, antiparazitické a tonizující účinky. Obsahuje silice, hořčiny a třísloviny, které mu poskytují jeho léčivé vlastnosti.

 2. Trávicí problémy: Vratič obecný se tradičně používá k podpoře trávicího systému. Pomáhá snižovat nadýmání, podporuje trávení a tlumí zažívací potíže, jako je plynatost, zácpa a nadměrná tvorba kyseliny žaludeční.

 3. Menstruační problémy: Vratič obecný se také tradičně využívá při menstruačních problémech. Pomáhá regulovat menstruační cyklus, zmírňuje křeče a bolesti spojené s menstruací.

 4. Kožní problémy: Vratič obecný má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, což ho činí užitečným při léčbě kožních problémů, jako jsou akné, ekzémy a vyrážky. Je používán jak vnitřně ve formě čaje, tak i vnějšně ve formě tinktury nebo masti.

 5. Odpuzování hmyzu: Vratič obecný má silnou vůni, která odpuzuje mnoho hmyzích škůdců, včetně komárů, mouch a blech. Je proto často využíván jako přírodní repelent při pobytu venku.

Vratič obecný sušený - Tanacetum vulgare
vratič obecný květ - tanacetum vulgare

Přestože vratič obecný má mnoho léčivých vlastností, je důležité si uvědomit, že obsahuje látky nazývané thujony, které mohou být toxické v příliš velkém množství. Je tedy důležité dodržovat doporučené dávkování a konzultovat s lékařem nebo odborníkem na bylinné léčitelství před jeho užitím, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zajímavé odkazy