zázvor

Obsah

Zázvor lékařský

(Zingiber officinale)

Zázvor je rostlina, jejíž oddenek je široce používán v kuchyni a tradiční medicíně po celém světě. Jeho vědecký název je Zingiber officinale. Zázvor má charakteristickou ostrou a aromatickou chuť a je oblíbeným přísadou v mnoha pokrmech, nápojích a dezertech.

Zázvor se používá čerstvý, sušený, ve formě prášku nebo jako extrakt. Obsahuje řadu bioaktivních látek, včetně gingerolu, který mu dává jeho charakteristickou chuť a také má potenciální zdravotní přínosy.

Mezi možné zdravotní přínosy zázvoru patří uklidňující účinky na zažívací systém, napomáhání trávení, zmírnění nevolnosti a zvracení spojeného s cestovní nevolností, těhotenstvím nebo chemoterapií. Zázvor také obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci ochránit tělo před poškozením volnými radikály a záněty.

Zázvor se také používá jako tradiční lék v některých kulturách při léčbě nachlazení, bolesti kloubů a svalů, snižování horečky a podpory imunitního systému. Nicméně je důležité si uvědomit, že přesné účinky zázvoru na zdraví nebyly úplně prozkoumány a výzkum v této oblasti stále probíhá.

Zázvor - oddenek a čaj

Zázvor účinky

Zázvor je dobrý antioxidant, tzn., že má antioxidační účinky, tedy neutralizuje volné radikály v těle a napomáhá správné funkci buněk. Mimo jiné to znamená, že znemožňuje tvořit rakovinotvorné buňky, a tak je často používán jako prostředek proti některým formám rakoviny – zejména trávicího ústrojí.

Dále má účinky expektorační, což znamená, že pomáhá se zahleněním, s nachlazením, chřipkou apod. Nejúčinnější je v tomto směru ve formě čaje.

Zázvor také posiluje imunitu, pomáhá snižovat horečku, může pomoci při bolestech kloubů a svalů, zejména při nemoci, nebo jsou-li namožené po sportování nebo velké fyzické aktivitě

 

Zázvor v těhotenství

Zázvor lékařský
Zázvorový čaj

Použití zázvoru v těhotenství je obvykle bezpečné a může být účinným prostředkem k zmírnění nevolnosti a zvracení, které se často vyskytují v prvním trimestru těhotenství, známého také jako těhotenská nevolnost. Mnoho těhotných žen ho využívá právě k této úlevě.

Nicméně je důležité si uvědomit, že každé těhotenství je individuální a každá žena může reagovat na látky a potraviny jinak. Některé ženy mohou mít citlivější žaludek nebo alergickou reakci na zázvor. V případě jakýchkoli obav nebo nejistot je nejlepší se poradit se svým lékařem nebo porodníkem před použitím zázvoru.

V obecnosti se doporučuje užívat zázvor v malých dávkách a vyhýbat se nadměrné konzumaci. Konkrétní dávkování závisí na formě zázvoru (čerstvý, sušený, extrakt) a doporučení by vám měl poskytnout zdravotník. Zázvorové přípravky, jako jsou čaje, sušený zázvor nebo zázvorové bonbóny, bývají obvykle dobrou volbou.

Je také vhodné si uvědomit, že zázvor by neměl nahrazovat vyváženou stravu během těhotenství. Měli byste se stále snažit jíst pestrou škálu zdravých potravin a zajistit dostatečný příjem živin pro sebe a své dítě.

Zázvor pěstování

I zázvor si můžete vypěstovat na zahradě (ve velmi teplých oblastech) nebo v nádobách. Pěstuje se z oddenku a postačí vám k tomu koupený čerstvý oddenek zázvoru.

Pokud chcete pěstovat zázvor doma, můžete využít našich rad:

Vyberte vhodný oddenek: Zakupte si čerstvý a zdravý zázvorový oddenek. Hledejte oddenky s pupeny, což jsou malá očka na povrchu oddenku.

Příprava oddenku: Nejdříve oddenek namočte do vody na několik hodin, aby změkl. Poté oddenek rozdělte na menší kusy s alespoň jedním pupenem na každém kusu. Každý kus by měl mít velikost přibližně 2-3 cm.

Hnojení zázvoru

Zázvor potřebuje k růstu mnoho živin, které mu zpočátku dodáte přidáním kompostu nebo uleželého chlévského hnoje do zeminy. Později při pěstování je potřeba zázvor přihnojovat, hodí se přírodní organické hnojivo Hnojík, které mu dodá potřebný dusík, draslík i fosfor. Přihnojujte opatrně, spíš sporadicky.

Výběr nádoby: Zázvor lze pěstovat ve velkém květináči nebo v nádobě s dostatečnou hloubkou pro kořenový systém. Zvolte nádobu, která je dostatečně prostorná a má drenážní otvory na spodní straně pro odtok vody.

Příprava půdy: Zázvor preferuje bohatou a propustnou půdu. Smíchejte zahradní zeminu s kompostem nebo dobře rozloženým hnojem, abyste vytvořili vhodnou půdní směs.

Zasaďte oddenky: Oddenky zázvoru dejte do půdy, a to stranou s pupenem nahoru, a zahrabejte je do hloubky asi 5 cm. Ujistěte se, že mezi oddenky je dostatek prostoru.

Zalévání a další péče: Udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Zázvor vyžaduje pravidelné zalévání, ale není dobré nechávat ho v nadměrně vlhké půdě. Udržujte nádobu na teplém a slunném místě, ale chraňte před přímým slunečním světlem.

Růst a sklizeň: Po několika týdnech by se měly objevit první výhonky. Zázvor bude postupně růst a vytvářet nové výhonky a listy. Pokud je rostlina dostatečně stará (obvykle po 8-10 měsících), můžete provést sklizeň části oddenku tím, že opatrně vykopnete část kořene a odříznete oddenek. Zbytek rostliny dál poroste a vy ji můžete pěstovat jako trvalku.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je asi nejjednodušší příprava zázvoru. Bude vám stačit kousek zázvoru – asi 1 cm. Dále budete potřebovat citron a med. Zázvor nakrájejte na menší kousky a zalijte asi 300 ml vroucí vody. Nechte louhovat asi 15 minut. Potom zázvor vyjměte nebo přeceďte a do čaje přidejte kolečko citronu a lžičku medu. Pijte teplé až 3x denně při nachlazení, chřipce, horečce nebo kašli.

Zázvorový sirup

Zázvorový sirup je lahodný a osvěžující nápoj, který lze použít jako přísadu do koktejlů, džusů, čajů nebo jako sladidlo do nápojů. 

Budete potřebovat:

  • 200 g čerstvého zázvoru,
  • 2 šálky vody,
  • 1 a 1/2 šálku cukru (můžete upravit množství podle své chuti),
  • šťáva z jednoho až dvou citronů (volitelné).

Postup:

Oloupejte zázvor a nakrájejte ho na tenké plátky nebo na drobné kousky.

Ve středně velkém hrnci smíchejte vodu a zázvor. Přiveďte k varu a vařte při středním ohni po dobu 10 až 15 minut. Poté přidejte do hrnce cukr a promíchejte, dokud se zcela nerozpustí. Pokračujte v mírném vaření po dobu dalších 5 až 10 minut, nebo dokud sirup mírně nezhoustne.

Odstraňte hrnec z ohně a nechte sirup vychladnout na pokojovou teplotu.

Jakmile je sirup dostatečně vychlazený, můžete přidat šťávu z citronu (podle chuti) a znovu promíchat.

Proceděte sirup přes jemné síto nebo gázu, abyste odstranili zázvorové kousky.

Přelijte sirup do čisté nádoby nebo lahve a uchovávejte v chladničce. Sirup by měl vydržet až několik týdnů.

Zázvorový sirup přidávejte podle chuti do svých oblíbených nápojů. Stačí smíchat s vodou, perlivou vodou, čajem, limonádou nebo ho použít jako sladidlo do různých nápojových receptů.

Zázvorový sirup
Ginger sirup v limonádě

Zázvorová limonáda

Zázvorová limonáda

Zázvorová limonáda je skvělý osvěžující nápoj, který si můžete snadno připravit i doma. Zde je jednoduchý recept:

Přísady:

  • 1 velký oddenek zázvoru (asi 10-12 cm),
  • 4-5 citronů,
  • 1 a 1/2 šálku cukru (můžete upravit množství podle chuti),
  • 4 šálky vody,
  • led a čerstvá máta (volitelné, pro ozdobu).

Postup:

Oloupejte zázvorový kořen a nastrouhejte ho na jemném struhadle. Můžete také zázvor nakrájet na tenké plátky.

V hrnci smíchejte vodu a cukr a přiveďte k varu. Přidejte nastrouhaný zázvor do vroucí vody a nechte vařit po dobu 10 minut.

Mezitím vymačkejte šťávu z citronů. Množství citronové šťávy závisí na vaší chuti, obvykle se používá šťáva z 4-5 citronů.

Po 10 minutách odstraňte sirup z ohně a nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu.

Do vychlazeného zázvorového sirupu přidejte citronovou šťávu a důkladně promíchejte.

Přelijte směs do nádoby nebo karafy. Můžete také přidat led a čerstvou mátu pro ozdobu a dodání dalšího osvěžujícího prvků.

Před podáváním dejte limonádu do ledničky a nechte ji dobře vychladnout.

Zázvorové pivo

Zázvorové pivo, také známé jako ginger ale nebo ginger beer, je osvěžující nealkoholický nápoj s charakteristickou chutí a vůní zázvoru. I když se jmenuje „pivo“, ve skutečnosti neobsahuje alkohol a není vyrobeno fermentací jako tradiční pivo.

Zázvorové pivo je velmi oblíbené v Americe a Velké Británii. Koupit jej však můžete i u nás. Vyrábí jej třeba Staropramen jako novinku od roku 2021.

Zázvorové pivo

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články