mařinka

Obsah

Mařinka vonná pěstování

(Galium odoratum)

Mařinka vonná (Galium odoratum) je starší název bylinky svízel vonný, který se ale v některých oblastech stále používá. Patří do čeledi mořenovité (Rubiaceae).

Jedná se o oblíbenou bylinu v tradiční medicíně, ale i v zahradničení. Pěstování mařinky vonné je poměrně snadné, a proto ji rádi pěstují lidé na svých skalkách, zahrádkách či předzahrádkách. Stačí k tomu dodržet pár základních pravidel:

 1. Výběr místa: Mařinka vonná preferuje polostinná až stinná místa, kde je vlhká půda. Ideálním stanovištěm je místo pod stromy, kde dostane trochu ranního slunce, ale bude chráněna před přímým slunečním zářením během horkých hodin dne.

 2. Půda: Mařinka vonná upřednostňuje vlhkou, humózní a dobře propustnou půdu. Doporučuje se přidat do půdy kompost nebo rašelinu, aby se zlepšila její schopnost udržovat vlhkost.

 3. Výsadba: Nejlépe se mařinka vonná množí pomocí oddenků nebo řízků. Můžete ji zakoupit jako sazenice nebo získat oddenky od ostatních zahrádkářů. Výsadba se provádí na jaře nebo na podzim. Dbejte na to, aby mezi rostlinami byl dostatečný prostor, protože mařinka vonná se rychle rozrůstá.

 4. Zalévání: Půdu kolem mařinky udržujte půdu stále vlhkou, ale ne přemokřenou.

 5. Hnojení: Stačí hnojit jednou za rok na jaře organickým hnojivem. Přemíra hnojení by mohla způsobit příliš rychlý růst a ztrátu charakteristické vůně listů.

 6. Zaplevelení: Mařinka vonná má tendenci se rychle šířit a vytvářet husté koberce. Pokud chcete její růst omezit, pravidelně ji prořezávejte. To také pomáhá udržet rostlinu bujnou a zdravou.
 7. Zimování: Mařinka vonná je vytrvalá rostlina, která by měla být schopná přečkat zimu bez problémů. Pokud máte výsadbu ve větších nádobách, můžete je na zimu přemístit na chráněné místo.

Mařinka vonná neboli svízel vonný (Galium odoratum)

Mařinka vonná účinky

Mařinka vonná (Galium odoratum) má dlouhou historii v tradiční medicíně a lidovém léčitelství kvůli svým různým účinkům. V následujícím textu uvádíme některé z hlavních účinků mařinky vonné:

 1. Sedativní účinky: Mařinka vonná je známá svými mírnými sedativními účinky. Její aroma a obsah různých látek mohou pomoci uvolnit napětí, snížit stres a zlepšit kvalitu spánku. Byla tradičně používána k podpoře relaxace a klidu.

 2. Diuretické účinky: Mařinka vonná má diuretické vlastnosti, což znamená, že může podporovat tvorbu moči a odstraňování toxických látek z těla. Tento účinek je důležitý při podpoře funkce ledvin a očisty těla.

 3. Trávicí účinky: Mařinka vonná tradičně byla a dodnes je používána k podpoře trávicího systému a zlepšení trávení. Extrakt z mařinky vonné pomáhá uklidnit zažívací potíže, jako jsou plynatost, nadýmání nebo zažívací křeče.

 4. Kardiovaskulární účinky: Některé studie naznačují, že mařinka vonná může mít pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Může pomáhat regulovat srdeční rytmus a podporovat zdravý krevní tlak.

 5. Protizánětlivé účinky: Rostlina obsahuje bioaktivní sloučeniny, které mají protizánětlivé vlastnosti. To pomáhá při zmírnění zánětů v těle a podpoře celkového zdraví.

 6. Antiseptické účinky: Mařinka vonná má antiseptické vlastnosti, které mohou pomoci při dezinfekci a hojení ran a drobných poranění.

 7. Lymfatický systém: V tradiční medicíně se mařinka vonná používala k podpoře lymfatického systému, což je součást imunitního systému, která pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Z mařinky je pro tento účel nejlepší čaj neboli odvar.

Mařinka vonná pěstovaná v nádobě

Mařinka vonná sirup

Výroba sirupu z mařinky vonné je je poměrně jednoduchá a navíc je to způsob, jak si na zimu uchovat její léčivé vlastnosti. 

Co budete potřebovat:

 • 2 hrsti čerstvých nebo sušených lístků mařinky vonné,
 • 2 šálky vody,
 • 2 šálky cukru (nebo podle chuti),
 • šťávu z 1-2 citronů.

Postup:

 1. Pokud používáte čerstvé lístky mařinky vonné, opláchněte je pod tekoucí vodou a nechte je okapat. Pokud používáte sušené lístky, můžete je jednoduše odměřit.

 2. Ve velkém hrnci smíchejte vodu a lístky mařinky vonné. Přiveďte k varu a nechte vařit asi 10-15 minut.

 3. Poté odstraňte hrnec z plotýnky a nechte směs vychladnout. Pak sceďte byliny pomocí síta nebo gázy, abyste získali bylinný výluh. 

 4. Bylinný výluh vrátíme zpět do hrnce a přidáme cukr. Pomalu ohříváme směs a mícháme, dokud se cukr zcela nerozpustí. 

 5. Jakmile je cukr rozpuštěn, přidejte šťávu z citronů do směsi. Citronová šťáva nejen dodá sirupu osvěžující kyselost, ale také pomůže prodloužit trvanlivost sirupu.

 6. Poté pomalu vařte směs na středním stupni, dokud se sirup nezahustí na požadovanou konzistenci. Mějte na paměti, že sirup bude po vychladnutí ještě hustší.

 7. Ještě teplý sirup přelijte do sterilizovaných lahviček. Pevně je zavřete a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Poté uložte lahvičky s sirupem do chladničky.

Sirup z mařinky vonné můžete využívat jako sladidlo do nápojů, koktejlů, dezertů, ovocných salátů a dalších pokrmů. Ale jinak je výborný na všechny výše uvedené obtíže, které mařinka léčí.

Sirup z mařinky vonné

Mařinka barvířská - úplně jiný druh

Mařinka barvířská (Asperula tinctoria) je zcela jiným druhem mařinky, která si své jméno zachovala dodnes a je to rovněž rostlina patřící do čeledi mořenovité (Rubiaceae). Tato bylina je tradičně využívána pro své barvící vlastnosti a byla používána k získávání přírodních barev pro tkaniny a potraviny. 

Hlavním důvodem, proč byla mařinka barvířská historicky pěstována a sbírána, je obsah chemických látek, které slouží jako přírodní barviva. Lze z ní získat různé odstíny od světle fialové až po modrou, v závislosti na způsobu zpracování a kombinací s dalšími látkami.

Kdybyste si chtěli ještě dnes připravit přírodní barvivo, postupujte takto:

 1. Nasbírejte květy a listy mařinky barvířské, nejlépe během období květu, kdy jsou rostliny nejbohatší na barviva.

 2. Nasbírané květy a listy můžete namočit ve vodě, alkoholu nebo jiném rozpouštědle. To pomůže uvolnit barvivo z rostliny.

 3. Směs pomalu zahřívejte, ale nenechte ji vařit. Tím se uvolní a aktivují barvící látky.

 4. Scezením nebo filtrací odstraníte květiny a listy a získáte tekutinu obsahující přírodní barvivo.

 5. Získané barvivo můžete použít pro barvení tkanin, vlny, papíru nebo potravin. V závislosti na pH a jiných faktorech můžete dosáhnout různých odstínů barev.

Přírodní barviva jsou krásná a dodají vám pocit, že jste si něco vyrobili sami, ale dbejte na to, že používání přírodních barviv je omezené v odolnosti proti vyblednutí a stárnutí, a tak výsledná barva může být méně stálá než komerční syntetická barviva.

Mařinka barvířská

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články