měsíček lékařský

Obsah

Měsíček lékařský - bylinka pro kůži, kosmetiku i barvivo

(Calendula officinalis)

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Tato bylina je hojně používána v tradiční medicíně kvůli svým protizánětlivým a protibakteriálním vlastnostem. Měsíček lékařský se používá například k léčbě kožních problémů, jako jsou vyrážky, akné, popáleniny nebo vředy, a také k podpoře hojení ran a snížení zánětu. Měsíček lékařský se také používá v kosmetice a jako barvivo pro potraviny.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský - žlutý nebo oranžový

I když to vypadá, že různé druhy měsíčků se liší barvou, existuje pouze jeden druh měsíčku lékařského, který se vyskytuje v různých odstínech žluté a oranžové barvy. Tyto odstíny se mohou mírně lišit v závislosti na konkrétní odrůdě nebo kultivaru, ale obecně se oba typy měsíčku používají stejně a mají podobné léčivé účinky.

V některých zemích, jako je například Německo, se používá především měsíček s oranžovými květy, zatímco v jiných zemích, jako je například Velká Británie, se používají převážně měsíčky se žlutými květy. To však neznamená, že by jeden druh byl účinnější nebo lépe vhodný pro konkrétní účel než druhý.

 

Měsíček lékařský účinky

Měsíček lékařský olej a mýdlo
Měsíček lékařský - sušený
Měsíček lékařský - čaj

Měsíček lékařský má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Mezi ně patří:

  1. Protizánětlivé účinky: Měsíček lékařský obsahuje silice a karotenoidy, které mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci snížit záněty v těle.

  2. Antibakteriální účinky: Měsíček lékařský obsahuje silice a flavonoidy, které mají antibakteriální účinky a mohou pomoci bojovat proti infekcím.

  3. Hojení ran: Měsíček lékařský obsahuje látky, které podporují rychlé hojení ran a pomáhají snižovat otoky.

  4. Podpora imunitního systému: Měsíček lékařský obsahuje polysacharidy, které podporují imunitní systém a pomáhají bojovat proti infekcím.

  5. Podpora trávicího systému: Měsíček lékařský obsahuje hořčík a flavonoidy, které podporují zdraví trávicího systému a mohou pomoci snížit trávicí problémy.

  6. Léčba kožních problémů: Měsíček lékařský se často používá k léčbě kožních problémů, jako jsou akné, vyrážky a podráždění kůže, díky jeho protizánětlivým a antibakteriálním účinkům.

  7. Léčba menstruačních problémů: Měsíček lékařský se také používá k léčbě menstruačních problémů, jako jsou bolestivá menstruace a příznaky premenstruačního syndromu (PMS).

Měsíček lékařský se používá v mnoha formách, včetně extraktů, olejů, mastí, krémů a čajů. Před použitím měsíčku lékařského se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Měsíček lékařský pěstování

Měsíček lékařský se snadno pěstuje a nevyžaduje žádné speciální znalosti ani nároky. Nejlépe roste na slunci a v dobře propustných půdách. Dodržíte-li tyto kroky, budete sklízet květy měsíčku po celé vegetační období:

  1. Volba vhodného místa: Měsíček lékařský potřebuje mnoho slunečního světla, ale také ochranu před přílišným žárem. Proto je vhodné ho pěstovat na místě, kde bude chráněn před přímým sluncem v poledních hodinách.

Hnojení měsíčku

Měsíček je nenáročná bylinka a poroste i bez přihnojování. Když jí ale sporadicky přidáte kompost nebo Hnojík, dočkáte se bohatších rostlin, častějšího kvetení a květy budou mít jasnější barvy.

2. Příprava půdy: Měsíček lékařský vyžaduje dobře propustnou půdu. Před výsadbou je vhodné připravit půdu tak, že ji obohatíte kompostem nebo jiným organickým hnojivem.

3. Výsadba: Sazenice měsíčku lékařského se obvykle vysazují do země na jaře, v době, kdy pomine riziko mrazů. Sazenice sázejte do připraveného substrátu ve vzdálenosti asi 30-45 cm od sebe.

4. Zálivka: Měsíček lékařský potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Vyhněte se však přemokření půdy.

5. Další péče: Rostliny měsíčku lékařského vyžadují pravidelnou údržbu, jako je odstraňování suchých květů a řez. Tento postup podpoří další kvetení.

Měsíček lékařský semena

Semena měsíčku lékařského si můžete koupit, anebo vypěstovat z vlastních rostlin, pokud necháte pár kvítků dozrát. Semínka se pak sbírají na podzim, nechají se usušit a skladují se v suchu a temnu. Také je možné nechat měsíček vysemenit tam, kde zrovna roste.

Měsíček lékařský se obvykle vysévá na podzim nebo na jaře. Obě možnosti mají svá pro a proti. Když vysejete měsíček na jaře, dočkáte se dřívější sklizně druhý rok. Je ale také možné, že semínka v půdě zmrznou, zvláště pokud je tuhá zima. Sejete-li semínka na jaře, dočkáte se květů později, je ale zase pravděpodobné, že semínka již nezmrznou.

Měsíček lékařský čaj

Čaj z měsíčku lékařského se připravuje velmi jednoduše a může pomoci při různých zdravotních problémech.

Nejlepší čas pro sběr květů měsíčku lékařského je ráno, kdy jsou květy nejvyšší kvality. Sbírejte pouze čerstvé a neotřepané květy, které jsou ještě zavřené.

Pokud nemáte čerstvé květy měsíčku lékařského, můžete použít sušené květy.

Na jeden šálek čaje potřebujete 1 až 2 čajové lžičky čerstvých nebo sušených květů měsíčku lékařského. Květy zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 5 až 10 minut. Poté čaj sceďte a můžete ho sladit medem nebo citronovou šťávou.

Čaj z měsíčku lékařského se doporučuje pít jednou až dvakrát denně. Může pomoci při trávicích problémech, menstruačních potížích, zánětech a kožních problémech.

Měsíček lékařský - čaj

Měsíček lékařský mast

Měsíček lékařský - mast

Mast z měsíčku lékařského se připravuje z květů měsíčku a má mnoho účinků, jako například hojení kožních problémů a popálenin, zmírnění zánětů a bolesti svalů a kloubů. Zde je návod, jak si připravit mast z měsíčku lékařského.

Pro mast potřebujete čerstvé květy měsíčku lékařského. Sbírejte květy pouze v suchém počasí a v době, kdy je slunce nejsilnější, což zaručí, že obsahují co nejvíce účinných látek.

Příprava masti: Smíchejte 1/2 šálku oleje, jako například olivového nebo mandlového, s 1/4 šálku včelího vosku a 1/4 šálku sušených květů měsíčku lékařského. Směs nechte pomalu vařit na mírném plameni, dokud se vosk nerozpustí a květy se nevstřebají do oleje. Poté směs sceďte a nalijte do uzavíratelné nádoby. Nebo můžete směs nechat ztuhnout, 2 dny odležet, znovu rozehřát a přecedit do sklenice.

Mast lze skladovat až 6 měsíců na chladném a tmavém místě, aby si zachovala své účinné látky.

Mast z měsíčku lékařského se nanáší na postiženou oblast a vtírá se do pokožky krouživými pohyby. Může se použít k léčbě popálenin, hematomů, podlitin, vyrážek, a dalších kožních problémů. 

Měsíček lékařský koupel

Koupel z měsíčku lékařského se může použít k uvolnění svalového napětí, zmírnění bolesti a podpoření hojení kožních problémů. Zde je postup, jak si připravit koupel z měsíčku:

Nasbírejte si čerstvé květy měsíčku lékařského. Je důležité vybrat květy bez viditelných vad a sbírat je za slunečného dne.

Dejte květy do hrnce a zalijte horkou vodou. Nechte louhovat po dobu 10-15 minut, dokud se nezačnou uvolňovat látky obsažené v květech.

Připravený nálev přidejte do napuštěné vany s teplou vodou. Doporučená dávka je 1-2 šálky nálevu na každou koupel. Koupel by měla mít 38 °C.

Lehněte si do koupele a relaxujte po dobu 15-20 minut. Nepřekračujte doporučenou dobu koupele!

Měsíček lékařský - koupel

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články