Šanta kočičí

Obsah

Šanta kočičí neboli šanta pro kočky - Nepeta cataria

šanta kočičí s kočkou

Šanta kočičí, je bylina patřící do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Její vědecké jméno je Nepeta cataria. Tato rostlina je populární mezi kočkami, které o ni často vykazují zvýšený zájem.

Šanta kočičí je trvalka se stonkem dorůstajícím výšky až 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru, na rubu chlupaté a na líci zelené. Charakteristickou vlastností této rostliny je její silná vůně, která se uvolňuje při rozemnutí listů. Tato vůně obsahuje látky, které mají na mnoho koček stimulační účinky a mohou způsobovat euforii.

Kočky mohou na šantu kočičí reagovat různě. Některé se k ní přitulí, olížou ji nebo si s ní hrají. Jiné se mohou stát více aktivními a hlasitějšími. Nicméně ne všechny kočky na šantu kočičí reagují a reakce se mohou mezi jednotlivými kočkami lišit.

Šanta kočičí se využívá také v bylinné medicíně pro své účinky. Například se používá k uklidnění, snižování stresu, podporu spánku nebo pro podporu trávení.

Při používání šanty kočičí je důležité zvážit individuální reakci každé kočky a dávkování. Některé kočky na šantu kočičí reagují silněji než jiné, a proto je vhodné vyzkoušet malé množství a sledovat reakci kočky. Příliš velké množství šanty kočičí by se nemělo používat, protože by mohlo způsobit nežádoucí účinky. V případě jakýchkoli otázek nebo obav je vždy nejlepší konzultovat veterináře.

Šanta kočičí pěstování

Pěstování šanty kočičí je poměrně snadné a může se provádět v domácím prostředí nebo ve venkovní zahradě. Zde je několik kroků, které vám pomohou při pěstování šanty kočičí:

 1. Výběr vhodného místa: Šanta kočičí preferuje slunné až polostinné místo. Zvolte místo, kde bude rostlina dostávat přiměřené množství slunečního světla.

 2. Příprava půdy: Šanta kočičí upřednostňuje dobře odvodněnou půdu bohatou na živiny. Před výsadbou můžete do půdy přidat kompost nebo dobře rozložený hnůj, abyste zlepšili její strukturu a živinovou hodnotu.

 3. Výsev nebo sazenice: Můžete si vybrat mezi výsevem semínek nebo zakoupením sazenic. Semena můžete vysít přímo do země na jaře, nebo si předem vypěstované sazenice můžete zakoupit v zahradnictví.

 4. Sazenice: Pokud používáte sazenice, vytvořte v půdě díru dostatečné velikosti pro kořeny sazenice a opatrně ji umístěte do díry. Ujistěte se, že kořeny jsou dobře zakryty půdou a opatrně je zatlačte.

 5. Zálivka: Po výsadbě důkladně zalijte rostlinu, aby se půda dobře navlhčila. Poté udržujte rostlinu stále mírně vlhkou, ale nezalévejte ji příliš, aby nedocházelo k zamokření kořenů.

 6. Péče o rostlinu: Šanta kočičí je relativně nenáročná rostlina, ale občasné prořezávání pomůže udržet rostlinu zdravou a plnou. Odstraňte vadlé nebo uschlé části rostliny a pravidelně odstraňujte odkvetlé květy.

 7. Sklizeň: Listy šanty kočičí jsou nejčastěji sklízeny před květem, protože v této fázi mají nejsilnější vůni. Můžete stříhat celé stonky nebo sbírat jednotlivé listy podle potřeby.

 8. Uchovávání:Pokud si přejete uchovávat šantu kočičí na pozdější použití, můžete ji sušit. Nejlepší je sušit listy, které jsou plné vůně. Odstraňte stonky a shromážděte listy do svazků. Zavěste je na suchém a dobře větraném místě, například věšáku nebo síti. Nechte je sušit, dokud nejsou křehké a suché. Poté můžete listy uložit do uzavřených skleněných nebo plastových nádob s těsným víčkem.

Šanta kočičí

Šanta hroznovitá - Nepeta racemosa

Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa) je dalším druhem rostliny ze stejného rodu jako šanta kočičí (Nepeta). Tato rostlina je také známá jako hroznovitá šanta nebo hroznovitá tráva. I když je příbuzná šantě kočičí, má některé rozdíly ve vzhledu a vlastnostech.

Šanta hroznovitá je trvalka se vzpřímeným stonkem dorůstajícím výšky obvykle mezi 30 až 60 cm. Má podobný tvar listů jako šanta kočičí, které jsou srdčitého tvaru, ale jsou větší a mají výraznější zoubkování na okrajích. Květy šanty hroznovité jsou uspořádány v hroznovitých květenstvích na vrcholu stonku. Mají různé odstíny fialové až modré barvy a jsou atraktivní pro včely a motýly.

Lonicera kamtschatica

Vůně šanty hroznovité je také podobná šantě kočičí, ale méně intenzivní. Má podobné stimulační účinky na kočky, ačkoli reakce se mohou lišit mezi jednotlivými kočkami.

Pěstování šanty hroznovité je obecně podobné jako u šanty kočičí. Vyžaduje slunné až polostinné místo a dobře odvodněnou půdu. Můžete ji buď vysévat ze semen, nebo zakoupit sazenice. Postupujte podobně jako u šanty kočičí, a to včetně zalévání, péče o rostlinu a sklizně.

Šanta hroznovitá je také oblíbená mezi zahradníky jako okrasná rostlina pro své krásné květy a vůni. Může být využívána jako součást trvalkových záhonů, květinových postelí nebo dokonce ve výsadbách do nádob.

Pamatujte, že šanta hroznovitá, stejně jako šanta kočičí, může vyvolávat různé reakce u koček. Je důležité sledovat reakci vašich koček a zvolit opatrně dávkování, pokud se rozhodnete použít šantu hroznovitou jako stimul pro kočky.

Šanta zkřížená - Nepeta × faassenii

Šanta zkřížená - Nepeta × faassenii

Šanta zkřížená (Nepeta × faassenii) je hybridní druh rostliny, který vznikl zkřížením šanty kočičí (Nepeta cataria) a dalšího druhu šanty, obvykle Nepeta nepetella. Tato hybridní rostlina je také známa jako faasenská šanta.

Šanta zkřížená má podobné vlastnosti jako její rodičovské druhy, ale některé mohou být mírně odlišné. Má vzpřímené stonky dorůstající výšky obvykle mezi 30 až 60 cm. Listy jsou srdčitého tvaru, podobné jako u šanty kočičí, ale mohou být menší a mít jemnější zoubkování na okrajích. Květy jsou uspořádány v hroznovitých květenstvích a mají různé odstíny fialové, modré nebo růžové barvy.

Šanta zkřížená je oblíbená zahradní rostlina pro své atraktivní květy a příjemnou vůni. Je poměrně nenáročná na péči a dobře roste na slunných až polostinných stanovištích s dobře odvodněnou půdou.

Stejně jako u jiných druhů šanty, i šanta zkřížená může vyvolávat stimulační účinky u koček. Kočky se mohou zajímat o rostlinu, otírat se o ni a hrát si s ní.

Při pěstování šanty zkřížené v zahradě nebo ve venkovním prostředí je vhodné dodržovat běžné postupy péče, jako je pravidelná zálivka, hnojení a případné prořezávání pro udržení rostliny zdravé a plné.

Šanta kočičí účinky

Šanta kočičí  obsahuje aromatické látky, které mají na mnoho koček stimulační účinky. Zde jsou některé z hlavních účinků, které šanta kočičí může vyvolat u koček:

 1. Euforie a radost: Šanta kočičí může u některých koček vyvolat pocit euforie a radosti. Kočky se mohou začít chovat hravěji, skákat, převalovat se, a vůbec být více aktivní a zábavné.

 2. Uvolnění a snížení stresu: Pro mnoho koček má šanta kočičí uklidňující účinky. Může jim pomoci uvolnit se, snížit stres a napětí a zlepšit jejich celkovou pohodu.

 3. Zvýšený zájem a chování: Kočky mohou vykazovat zvýšený zájem o šantu kočičí a reagovat na ni různými způsoby. Mohou se otírat o rostlinu, olizovat ji, skákat po ní, hrát si s ní nebo se jí přitulovat.

 4. Stimulace smyslů: Vůně šanty kočičí může stimulovat čichové receptory koček a vyvolat zvýšenou pozornost. To může zlepšit jejich smyslové vnímání a zvýšit jejich zájem o okolí.

 5. Účinky na kočičí chování: Použití šanty kočičí může být užitečné pro změnu nežádoucího chování koček, jako je škrábání nábytku nebo agresivní chování. Některé kočky se mohou zaměřit na šantu kočičí a odklonit se od nepříjemného chování.

Je důležité si uvědomit, že účinky šanty kočičí se mohou mezi jednotlivými kočkami lišit. Některé kočky nemusí na šantu kočičí reagovat nebo mohou vykazovat jiné chování. Dále je vhodné sledovat dávkování a reakci kočky, aby nedošlo k nadměrnému užívání a nežádoucím účinkům.

Šanta kočičí účinky

Šanta kočičí (Nepeta cataria) je především známá svými stimulačními účinky na kočky, ale účinky na lidi jsou obvykle mnohem mírnější. Zde jsou některé z možných účinků šanty kočičí na lidi:

 1. Uklidnění a relaxace: Někteří lidé pociťují mírné uklidňující účinky při vdechování vůně šanty kočičí. Může to pomoci snížit stres, napětí a zlepšit náladu.

 2. Podpora spánku: Pro některé lidi může šanta kočičí působit jako přírodní prostředek pro podporu spánku. Její relaxační vliv může pomoci uvolnit mysl a připravit se na klidný spánek.

 3. Zvýšení nálady: Šanta kočičí může vyvolat pozitivní reakce a zvýšit náladu u některých lidí. Při vdechování její vůně se někteří lidé cítí energičtější, optimističtější nebo jednoduše dobře.

 4. Antioxidanty a protizánětlivé látky: Šanta kočičí obsahuje některé antioxidanty a protizánětlivé látky, jako jsou rozmarýnové kyseliny a flavonoidy. Tyto látky mají potenciálně prospěšné účinky na lidské zdraví, jako je podpora imunitního systému a snižování zánětů.

Šanta kočičí nepeta

Je však třeba poznamenat, že účinky šanty kočičí na lidi nejsou tak silné jako na kočky. Lidé reagují na šantu kočičí individuálně a účinky se mohou lišit. Někteří lidé mohou pociťovat výraznější účinky než jiní, zatímco jiní nemusí na šantu kočičí reagovat vůbec.

Při používání šanty kočičí je důležité respektovat individuální tolerance a sledovat svou reakci. Je také vhodné se poradit s lékařem nebo odborníkem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky, abyste se ujistili, že šanta kočičí je pro vás bezpečná.

Šanta kočičí semena

Šanta kočičí semena

Šanta kočičí  semena jsou malá, hnědá a podlouhlá. Mají kulatý tvar a jsou obvykle velikosti asi 1-2 mm. Semena mají tvrdý obal, který je chrání před vnějšími vlivy a zajišťuje jejich ochranu během klíčení.

Podobně jako u většiny semen, šanta kočičí semena obsahují embryonální rostlinu a živiny, které jsou potřebné pro růst a vývoj rostliny. Tato semena jsou výsledkem opylení květu šanty kočičí a následného zrání semen ve spodní části květu, která se nazývá pestík.

Při pěstování šanty kočičí z semen je obvyklé vysévat semena do země, kde budou klíčit a vyrůstat. Semena mohou být vysévána buď přímo na zahradní půdu nebo do květináče, který se následně umístí na slunné místo. Po zakořenění a vývoji rostliny z těchto semen se vytvoří šanta kočičí rostlina, která produkuje charakteristické listy a květy.

Při pěstování šanty kočičí z semen je důležité poskytnout rostlině dostatek slunečního světla, pravidelnou zálivku a vhodnou půdu s dobrou odvodnění. Semena šanty kočičí mohou klíčit za příhodných podmínek během několika dnů až týdnů po výsevu, avšak do plné velikosti a vývoje rostliny to může trvat několik týdnů až měsíců.

Šanta kočičí v květináči

šanta v květináči

Šanta kočičí je vynikající rostlina pro pěstování v květináči. Zde je několik obecných tipů, které vám pomohou při pěstování šanty kočičí v květináči:

 • Velikost květináče: Vyberte dostatečně velký květináč, který poskytne rostlině dostatek prostoru pro růst. Vhodná velikost se obvykle pohybuje mezi 20-30 cm v průměru. Mějte na paměti, že šanta kočičí má tendenci růst do šířky, takže vyberte květináč dostatečně široký.

 • Drenáž: Zkontrolujte, zda má květináč drenážní otvory na spodní straně, aby se přebytečná voda mohla odvodnit. To pomůže zabránit přemokření kořenů, což by mohlo vést k jejich hnilobě.

 • Substrát: Použijte kvalitní substrát určený pro květiny nebo byliny. Můžete také přidat trochu písku nebo perlitu, aby se zlepšila odvodnění půdy.

 • Sluneční světlo: Umístěte květináč na slunné místo, kde bude rostlina dostávat přímé sluneční světlo nejméně 6 hodin denně. Šanta kočičí miluje slunce a silné osvětlení pomáhá stimulovat její růst a vývoj aromatických látek.

 • Zálivka: Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, ale nezalévejte nadměrně. Před zaléváním se vždy přesvědčte, že vrchní vrstva půdy je mírně suchá. Přebytečná voda by měla volně odtekat z květináče.

 • Péče o rostlinu: Pravidelně odstraňujte vadlé listy a odkvetlé květy. Můžete také pravidelně prořezávat rostlinu, aby se udržovala kompaktní a podporovala tvorba nových výhonků.

 • Hnojení: V průběhu vegetačního období můžete šantu kočičí přihnojovat organickým nebo minerálním hnojivem pro byliny nebo kvetoucí rostliny. Dodatečné živiny pomohou podpořit zdravý růst a rozvoj rostliny.

 • Ochrana před škůdci: Pravidelně prohlížejte rostlinu a sledujte příznaky škůdců, jako jsou mšice, slimáci nebo roztoči. Včasná detekce umožní rychlé zásahy, například použití přírodních repelentů nebo biologických metod kontroly škůdců.

 • Podpěra: Pokud je vaše šanta kočičí v květináči větší a měkčí stonky se mohou ohýbat, zvažte použití podpěr, aby se zabezpečilo, že rostlina zůstane vzpřímená.

 • Zimní péče: Šanta kočičí je trvalka, ale pokud ji pěstujete v květináči venku, může být citlivá na mrazy. V zimních měsících je vhodné rostlinu přesunout do chladnější, chráněné oblasti nebo ji přikrýt chvojím, aby se minimalizovalo riziko poškození mrazem.

Pěstování šanty kočičí v květináči vám umožní mít tuto oblíbenou rostlinu na dosah ruky na terase, balkóně nebo na okenním parapetu. Sledujte potřeby rostliny a poskytujte jí vhodné podmínky, aby se mohla dobře vyvíjet a poskytovat vám radost z její vůně a atraktivních květů.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články