Pelyněk

Obsah

Pelyněk - Artemisia

Pelyněk, také známý jako Artemisia, je rod kvetoucích rostlin z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je pojmenován po řecké bohyni Artemidě, která byla spojována s divočinou a léčením. Rod Artemisia zahrnuje rozmanitou skupinu rostlin, s více než 400 druhy rozšířenými po celém světě.

Rostliny Artemisia jsou známé pro své aromatické listy, které často mají charakteristickou stříbřitou nebo šedavou barvu. Obvykle se jedná o trvalé byliny nebo keře, ačkoli některé druhy mohou být jednoleté. Rostliny obvykle mají malé, nenápadné květy seskupené v klasech nebo klasovitých květenstvích.

Jeden známý druh Artemisie je Artemisia absinthium, běžně známý jako pelyněk pravý. Je známý pro svou hořkou chuť a je používán při výrobě absintu, silně alkoholického nápoje. Pelyněk pravý se také využívá v tradičním léčitelství a bylinné medicíně.

Pelyněk brotan coca cola Artemisia abrotanum var. maritima ´Cola

Pelyněk pěstování

Pěstování čemeřic je obecně považováno za relativně snadné, pokud jsou dodrženy správné podmínky. Následující jsou obecné pokyny pro pěstování čemeřic:

Pěstování pelyňku může být relativně snadné, ať už se jedná o pelyněk pravý (Artemisia absinthium) nebo jiné druhy pelyňku. Níže je uveden obecný postup pro pěstování pelyňku:

 1. Stanoviště: Pelyněk preferuje slunné a dobře odvodněné stanoviště. Vyhovuje mu sušší půda, ale dobře roste i na běžných zahradních půdách.

 2. Výběr a příprava půdy: Před výsadbou je vhodné připravit půdu. Vyjměte plevel, uvolněte zeminu a přidejte kompost nebo dobře rozložený hnůj pro zvýšení živin v půdě.

 3. Výsev nebo výsadba: Pelyněk můžete buď vysévat ze semen, která se setkávají na povrch půdy, nebo si můžete zakoupit již vyrostlé sazenice. Vysazujte rostliny v dostatečném odstupu, aby měly prostor pro růst.

 4. Zálivka: Pelyněk preferuje sušší podmínky, a proto by neměl být přemokřen. Zalévejte jen tehdy, když je půda suchá. U dospělých rostlin je často postačující spíše přírodní srážky.

 5. Hnojení: Doporučuje se používat organická hnojiva, jako je kompost, hnůj nebo rostlinné hnojivo, které dodává živiny rostlině postupně a pomáhá zlepšit kvalitu půdy. Hnojík je vhodným organickým hnojivem, které můžete použít. Aplikovat můžete formou zálivky, nebo rovnoměrně rozprášit kolem rostliny.

 6. Péče o rostliny: Pelyněk má tendenci být odolný vůči chorobám a škůdcům. Pravidelně odstraňujte uschlé části rostliny a udržujte okolí čisté od plevelů.

 7. Řezání: Pelyněk lze pravidelně prořezávat, aby se udržoval jeho tvar a podpořila kompaktní růst. Řezání lze provádět během růstového období.

Je však důležité si uvědomit, že pelyněk má tendenci být rozšířeným druhem a může se samovolně šířit. Může se stát invazním druhem, zejména v oblastech s příznivými podmínkami pro jeho růst. Mějte na paměti místní předpisy a regulace, které se vztahují na pěstování pelyněku v dané oblasti.

Je důležité si uvědomit, že různé druhy a odrůdy čemeřic mohou mít specifické požadavky na pěstování. Je proto vždy dobré získat konkrétní informace o pěstování daného druhu nebo odrůdy, kterou chcete pěstovat.

Pelyněk pěstování

Pelyněk pravý - Artemisia absinthium

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) je druh rostliny z rodu Artemisia, který je známý svou hořkou chutí a významem v tradiční medicíně a výrobě alkoholického nápoje zvaného absint. Tato bylina je trvalá, aromatická a má šedozelené listy s charakteristickou stříbřitou chmýříčkovou vrstvou.

Pelyněk pravý se považuje za původem evropský druh, ale byl rozšířen i do jiných částí světa. Roste na suchých a slunných stanovištích, jako jsou louky, pastviny a kamenité svahy. Má tendenci být robustní rostlinou, která dorůstá výšky až 1,5 metru.

Jedna z hlavních vlastností pelyněku pravého je jeho obsah látek nazývaných thujony. Tyto látky jsou odpovědné za jeho charakteristickou hořkou chuť. Pelyněk pravý byl v minulosti hojně využíván v tradiční medicíně jako tonikum a léčivá rostlina pro zažívací problémy, stimulaci chuti k jídlu a léčbu parazitů.

Pelyněk pravý Artemisia absinthium

Dalším známým využitím pelyněku pravého je jeho použití při výrobě absintu. Absint je silný alkoholický nápoj s hořkou chutí, který získal popularitu zejména v 19. století. Pelyněk pravý se používá při maceraci a destilaci, aby poskytl absintu svou charakteristickou aromatickou a hořkou chuť.

Je však třeba zmínit, že pelyněk pravý obsahuje látky, které mohou být toxické v nadměrném množství. Při konzumaci nebo použití pelyněku pravého je důležité dodržovat doporučené dávkování a poradit se s lékařem nebo odborníkem na bylinnou medicínu.

 

Pelyněk černobýl - Artemisia vulgaris

Pelyněk černobýl  (Artemisia vulgaris) je trvalá bylina, která se vyskytuje převážně v Evropě, Asii a Severní Americe.

Pelyněk černobýl má výšku obvykle kolem 1-2 metrů. Má charakteristické, dlouhé a štíhlé listy s vroubkovanými okraji. Listy mají tmavě zelenou barvu, která může připomínat černou. Květenství pelyněku černobýlu jsou drobné a skládají se z kulovitých klásků žlutozelené barvy.

Pelyněk čenobýl Artemisia vulgaris

Tato rostlina je známá pro své léčivé vlastnosti a byla využívána v tradiční medicíně. Listy a květy pelynňku černobýlu obsahují různé látky, včetně éterických olejů, tříslovin a hořčin, které přispívají k jeho léčebným účinkům. Pelyněk černobýl se používá především pro své protizánětlivé, antiseptické a antispasmodické vlastnosti.

V lidovém léčitelství se pelyněk černobýl používá například k léčbě menstruačních bolestí, trávicích problémů, nachlazení a kožních onemocnění. Je však důležité si uvědomit, že před použitím rostliny pro léčebné účely je vhodné poradit se s lékařem nebo odborníkem na bylinnou medicínu, aby se předešlo nežádoucím účinkům a zohlednily se případné kontraindikace.

Pelyněk brotan - Artemisia abrotanum

Pelyněk brotan (Artemisia abrotanum) je aromatická trvalka patřící do rodu Artemisia. Tento druh je známý svými výrazně vonnými listy a je považován za léčivou i okrasnou rostlinu.

Pelyněk brotan je stálezelený keř, který dorůstá obvykle do výšky 60-120 cm. Má úzké, stříbřitě šedé listy s jemným chmýřím, které vydávají silnou vůni. Květy jsou drobné, žlutozelené a uspořádané v hroznech či kláscích. Rostlina je původem z oblasti Středomoří, ale byla rozšířena i do dalších částí světa.

Pelyněk brotan je tradičně využíván v léčitelství a bylinné medicíně. Listy obsahují éterické oleje, které přispívají k jejich léčivým vlastnostem. Pelyněk brotan se používá jako tonikum a stimulans trávení, pro úlevu při nadýmání, zlepšení chuti k jídlu a podporu trávicího systému.

Navíc, pelyněk brotan má význam i v oblasti kulinářství a parfumerie. Jeho aromatické listy se používají jako koření pro dochucení pokrmů, zejména v tradičních evropských kuchyních. Taktéž se listy pelyňku brotanu používají k výrobě parfémů, vonných vod a potpourri.

Při používání pelyňku brotanu je důležité dbát na správné dávkování a konzultovat jeho užití s odborníkem, zejména pokud jde o léčebné účely. Někteří lidé mohou být citliví na éterické oleje obsažené v rostlině, a proto je vhodné provést předběžný test na alergickou reakci.

Pelyněk Brotan Artemisia abrotanum

Pelyněk Coca cola - Artemisia abrotanum var. maritima 'Cola'

Pelyněk Coca cola (Artemisia abrotanum var. maritima ‚Cola‘)je odrůda pelyněku brotanu (Artemisia abrotanum), která je známá svým aromatickým a vonným listím. Tato odrůda se často pěstuje pro své okrasné vlastnosti a využití v zahradách.

Odrůda ‚Cola‘ má podobné vlastnosti jako pelyněk brotan obecný, tedy je to stálezelený keř s úzkými, stříbřitě šedými listy. Listy mají intenzivní vůni a chuť, která připomíná kombinaci koření a citrusů. Jsou využívány v kulinářství jako koření a dochucovadlo pro různé pokrmy.

Pelyněk brotan var. maritima ‚Cola‘ je také oblíbený pro své dekorativní vlastnosti. Má hustý a kompaktní růst a vytváří krásný, aromatický keř, který může sloužit jako okrasná rostlina v zahradách, v záhonech nebo ve vyvýšených záhonech. Jeho stříbřité listy vytvářejí zajímavý kontrast s ostatními rostlinami.

Pelyněk brotan coca cola Artemisia abrotanum var. maritima ´Cola

Pěstování odrůdy ‚Cola‘ je obecně podobné pěstování pelyňku brotanu obecného. Vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Je odolný vůči sušším podmínkám a snáší i suchší půdu. Pravidelné zastřihování pomáhá udržet keř v požadovaném tvaru a zabraňuje mu ve vytváření příliš dřevnatých výhonů.

Je však důležité si uvědomit, že informace o konkrétních odrůdách a jejich vlastnostech se mohou lišit v závislosti na regionu a zdroji informací. Při pěstování odrůdy ‚Cola‘ je proto vždy dobré získat informace od místních odborníků na zahradničení nebo se poradit s prodejcem rostlin.

Pelyněk estragon - Artemisia dracunculus

Pelyněk estragon - Artemisia dracunculus

Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus) je druh rostliny z rodu Artemisia, který je známý pro své charakteristické aromatické a kořeněné aroma. Je to trvalá bylina, která se často používá jako koření v kulinářství.

Pelyněk estragon je stálezelená rostlina s tenkými, světle zelenými listy. Listy mají výraznou vůni a chuť s podobnými znaky jako anýz a černý pepř. Pelyněk estragon je oblíbeným kořením ve francouzské kuchyni a je nedílnou součástí omáček, marinád, salátů a některých nápojů.

Kromě svého kulinařského využití má pelyněk estragon také léčivé vlastnosti. Obsahuje éterické oleje, flavonoidy a další fytochemikálie, které mu přisuzují antimikrobiální, protizánětlivé a antioxidantní účinky. Byl využíván v tradiční medicíně jako prostředek proti zažívacím potížím, například nadýmání a křečím, a také pro podporu trávení.

Dále se pelyněk estragon využívá v lidovém léčitelství pro své možné účinky na menstruační bolesti a podporu chuti k jídlu. Vědecký výzkum v této oblasti však není tak rozsáhlý, a proto je třeba dbát opatrnosti při užívání rostliny jako léku a konzultovat její užití s odborníkem.

Pelyněk estragon je ceněný pro svou výjimečnou chuť a je oblíbeným ingrediencí v mnoha pokrmech. Jeho listy se často používají čerstvé nebo sušené, a také se vyrábí estragonový ocet a estragonová omáčka. Pelyněk estragon je přístupný na mnoha trzích s potravinami a může být také pěstován jako bylina ve vlastní zahradě.

Pelyněk roční - Artemisia annua

Pelyněk roční (Artemisia annua), také známý jako sladký pelyněk nebo sladká bylina, je druh rostliny z rodu Artemisia. Pochází ze severního regionu Číny, ale je rozšířen v různých částech světa. Tato bylina je známá pro svůj význam v tradiční čínské medicíně a také pro svou obsahovou látku artemisinin, která má antimalarické vlastnosti.

Pelyněk roční je jednoletá bylina s výškou dosahující obvykle 1-2 metry. Má jemné a úzké listy s jemnými chmýříčky a drobné žluté květy uspořádané ve vrcholových květenstvích. Listy a stonky pelyněku ročního mají silnou vůni.

Pelyněk roční Artemisia annua

V tradiční čínské medicíně se pelyněk roční využívá po staletí k léčbě malárie. Obsažený artemisinin je považován za účinnou látku v boji proti malárii, protože má schopnost ničit parazity malárie v těle. Artemisinin se získává z extraktů rostliny a je využíván ve farmaceutickém průmyslu k výrobě antimalarických léků.

Kromě svého významu v boji proti malárii byl pelyněk roční zkoumán také pro své další potenciální léčebné vlastnosti. Některé studie naznačují, že může mít protizánětlivé, antivirové a antitumorové účinky. Nicméně, další výzkum je stále prováděn a lékařské využití pelyněku ročního v těchto oblastech vyžaduje další studie a ověření.

Je důležité si uvědomit, že pelyněk roční není vhodný pro samoléčbu malárie nebo jiných zdravotních stavů. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy, je vždy nejlepší konzultovat s lékařem nebo odborníkem na zdravotní péči před použitím jakékoli bylinné léčby.

Pelyněk účinky

Pelyněk (Artemisia) je rozsáhlý rod rostlin, který zahrnuje mnoho druhů s různými účinky a využitím. Zde jsou některé obecné účinky, které mohou být spojovány s některými druhy pelyňku:

 1. Protizánětlivé účinky: Některé druhy pelyňku mají protizánětlivé vlastnosti a mohou pomoci snižovat záněty v těle.

 2. Antioxidantní účinky: Mnoho druhů pelyněku obsahuje antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály a chrání buňky před poškozením.

 3. Antimikrobiální účinky: Některé druhy pelyňku mají antimikrobiální vlastnosti a mohou pomáhat v boji proti bakteriím, virům a jiným mikroorganismům.

 4. Trávicí účinky: Některé druhy pelyňku se používají k podpoře trávicího systému, jako tonikum pro žaludek a trávicí orgány.

 5. Léčebné účinky na menstruační problémy: V tradiční medicíně se některé druhy pelyněku používají k léčbě menstruačních problémů, jako jsou bolestivá menstruace a nesprávné menstruační cykly.

 6. Použití v bylinné medicíně: V mnoha kulturách je pelyněk využíván v tradiční bylinné medicíně pro různé účely, jako je podpora imunitního systému, uklidňování nervového systému nebo podpora spánku.

Pelyněk sušený

Je však důležité poznamenat, že účinky pelyňku se mohou lišit mezi jednotlivými druhy a také mezi různými přípravky a formami užívání. Před použitím pelyněku pro léčebné účely je vždy nejlepší poradit se s lékařem nebo odborníkem na bylinnou medicínu, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Pelyněk čaj

Zde je jednoduchý recept na přípravu pelyňkového čaje z pelyňku pravého:

Přísady:

 • 1 lžíce sušených listů pelyněku pravého
 • 2 šálky vroucí vody

Postup:

 1. Připravte si hrníček nebo konvičku s vroucí vodou.
 2. Do hrníčku nebo konvičky vložte 1 lžíci sušených listů pelyňku pravého.
 3. Přidejte 2 šálky vroucí vody nad sušené listy.
 4. Zakryjte hrníček nebo konvičku a nechte čaj louhovat po dobu asi 5-10 minut. Delší louhování může zvýšit intenzitu chuti a účinků čaje.
 5. Poté čaj přeceďte, abyste odstranili listy pelyněku.
 6. Pelyňkový čaj můžete případně dochutit medem nebo citronem podle svého vkusu.
Pelyněk čaj

Poznámka: Pelyněk pravý má hořkou chuť, která nemusí vyhovovat všem. Pokud je chuť příliš silná, můžete čaj zředit nebo přidat trochu medu nebo citronu, abyste zmírnili hořkost.

Při přípravě čaje z jiných druhů pelyňku postupujte obdobně, přizpůsobte dávkování a dobu louhování podle druhu pelyňku, který používáte.

Je však důležité si uvědomit, že před užíváním pelyňkového čaje pro léčebné účely je vždy nejlepší konzultovat s lékařem nebo odborníkem na bylinnou medicínu, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zajímavé odkazy