Dokonalé přírodní hnojivo na konopí
ale také vhodné pro všechny rostliny, ať už venku nebo doma.
🎁 15% sleva s kupónem: KONOPI ✨

Skvělé vlastnosti a snadná aplikace na konopí

Louhujte Hnojík a zalévejte konopí v růstové fází 1x za týden a době kvetení 2x za měsíc.

Kolik hnojiva potřebujete

Bezpečné pro lidi a zvířata

Fotografie od zákazníků

hnojivo na konopí

Konopí seté

(Cannabis sativa)

Konopí seté bývá také pojmenováno jako technické konopí a jedná se o jednoletou rostlinu z čeledi konopovitých. Rostlina je dvoudomá, tzn. má samčí a samičí rostliny, přičemž samičí jsou nižší. Konopí poznáte podle dlanitých listů se zubatými okraji, samičí květy jsou přisedlé, samčí jsou pak uspořádané do lat.

Konopí seté je odpradávna pěstovanou rostlinou, která se využívala pro výrobu látek, provazů, papíru a dalších užitečných věcí. Ze zbytků rostlin se vyrábějí brikety nebo izolační materiál. Ze semen se lisuje olej, který má široké využití v potravinářství i kosmetice.

Nás ale nejvíce zajímá léčebná funkce konopí (a některé zajímá konopí jako droga – marihuana – ale protože používání této drogy je zatím nelegální, nebudeme se mu zde dále věnovat).

Konopí je léčivé vnitřně i zevně, pro vnitřní použití je hodí čaj, odvar, konopný olej, pro vnější použití pak odvar, olej nebo konopné masti.

Konopný olej

Jak poznat léčebné konopí od drogy

Léčivé konopí se vyrábí jen z konopí setého, droga se může vyrábět jak z konopí setého, tak z jeho příbuzného konopí indického. Zatímco jako léčivá se však používá látka CBD (kanabinol), jako droga neboli omamná látka se využívá THC (tetrahydrokanabinol).

Léčebné konopí

Léčebné konopí a konopný olej

Zastavme se ještě na chvíli u léčebného konopí. Jeho léčebné účinky jsou dlouhodobě prokazatelně viditelné u léčení roztroušené sklerózy, což dává naději lidem, kteří touto zákeřnou nemocí trpí. Zejména se jedná o mladší lidi, protože tato nemoc si věkově příliš nevybírá. Dále se využívá při léčení Parkinsonovy choroby, epilepsie (i dětských forem), ADHD, autismu, anorexie, poruch imunity, byly prokázány i úspěchy v léčbě některých druhů rakoviny.

Zevně je pak konopí účinné při revmatismu, artróze, léčí různé neduhy kůže, jako vyrážky, suchou kůži apod.

Konopí pěstování

Legálně lze pěstovat konopí seté. Nakupte si tedy semínka konopí setého. Základem pro správné pěstování (zejména tedy z toho důvodu, abyste nepřekročili zákon), je to, aby obsah THC byl menší než 0,3 %. Existuje mnoho druhů odrůd konopí setého a všechny z nich můžete najít na Seznamu registrovaných odrůd Cannabis sativa. Vyjmenujeme zde jen některé: Monoica, Zenit, Helena…

Semena konopí

Semena konopí setého vysévejte přímo ven, ale v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, tedy od poloviny dubna do poloviny května (tady se řiďte i tím, v jak teplé či chladné oblasti žijete). Konopí seté není tak náchylné na výkyvy teplot jako konopí indické. Semena dejte do půdy do hloubky asi 4 cm. 

Substrát pro konopí

Konopí potřebuje neutrální až mírně kyselou hlinitou půdu s dostatkem vláhy a živin. Ideální je obohatit zahradní zeminu rašelinou a kompostem. Poté při pěstování konopí přihnojovat – viz dále. 

 

Hnojení konopí

Konopí dorůstá až 3 metrů výšky, a tak potřebuje pro svůj růst optimální složení hnojiva z hlediska dusíku, draslíku a fosforu. Nejlepší je organické hnojivo na přírodní bázi - jako je Hnojík - které dodává tyto složky v přiměřeném množství. Hnojíme 1x za 14 dní, a to posypem, nebo roztokem hnojiva ve vodě (podle návodu).

Pěstování konopí

Výhodou pěstování konopí setého je to, že nepotřebuje žádnou zvláštní péči – stačí mu střední zálivka, střední přihnojování atd. Navíc vám ochrání zeleninu před škůdci, protože většina hmyzu nemá vůní konopí ráda.

Kdy sklízet konopí

Konopí můžete pro vlastní potřebu sklízet během celého vegetačního období a z čerstvých listů a natí si uvařit čaj, odvar nebo vyrobit mast.

Optimální sklizeň celých rostlin pro jejich sušení je však v průběhu srpna, kdy je v rostlině nejvíce CBD, a bude tedy nejvíce léčivá. Rostliny sklízejte celé (kromě kořenů), zavěste je v kyticích hlavou dolů na chráněné místo a nechte usušit. Poté skladujte na suchém a čistém místě. Můžete dlouhé rostliny nastříhat na menší části a uchovávat ve sklenicích nebo sáčcích.

 

Čaj z konopí

Čaj z konopí si můžete vařit v průběhu celé sezony z čerstvého konopí, přes zimu pak z konopí usušeného. Obě varianty poskytují podobné léčivé účinky.

Jak připravit čaj z konopí

Nasbíráme si listy nebo vrchní části natí konopí – asi hrst, zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, přecedíme a pijeme teplé až 3x denně – po jídle, poslední šálek před spaním. Tuto kúru doporučujeme dodržovat 14 a poté si dát 14denní pauzu. Pak zase můžete 14 dní popíjet konopný čaj.

Čaj pomáhá posilovat imunitu, léčí Parkinsonovu chorobu, dětské druhy epilepsií, pomáhá s ADHD i autismem u dětí i dospělých atd.

Konopný čaj

Konopí mast

Konopná mast se dá jednoduše vyrobit i doma. Na rozdíl od konopného oleje, který se lisuje zastudena, a musíte si jej koupit například v lékárně.

Výroba masti z konopí

Na mast můžeme použít čerstvé i sušené listy a natě (i s květy). Připravíme si sádlo, které rozehřejeme na mírném plameni nebo ve vodní lázni, aby bylo rozpuštěné. Do cca 250 g sádla přidáme cca 2 hrsti konopí (nakrájeného na drobnější části). Odstavíme z plotýnky a necháme vychladnout. Necháme stát asi 2 dny. Poté opět rozehřejeme, přecedíme přes plátýnko nebo hustý cedník a necháme opět ztuhnout. Mast uchováváme v lednici. Je použitelná nejméně 1/2 roku – promašťujeme s ní suchou pokožku, natíráme místa postižená revmatismem nebo artrózou.

TIP: Kdo nemá rád vůni sádla (a konopí také zrovna nevoní), může použít kosmetickou vazelínu.

Konopí mast

Tento článek si neklade za cíl propagovat marihuanu, ale přinést informace o legálním pěstování konopí setého v rámci zákonů České republiky.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články