Smutnice a jak se jich zbavit

Obsah článku

1. Smutnice

smutnice
larva smutnic

Smutnice na rostlinách

  • Popis dospělé smutnice

Smutnice (Sciaridae) jsou malé mušky nápadně připomínající tmavé komáry. Dospělé smutnice jsou malé tmavé mušky dlouhé 1-11 mm. Nejčastěji do 5mm. Mají charakteristická žilnatá křídla. Jsou známe z houbových farem a běžných květináčů domácností. 

  • Popis larvy smutnice

 Larvovity smutnic jsou štíhlé a nemají nohy. Jsou bílé s černou hlavičkou a jejich kůže je mírně průhledná, takže je vidět obsah jejich střevo. Jsou dlouhé 5mm napadají kořeny mladých klíčících rostlinek. Mohou tak zdecimovat Vaši sadbu. Smutnice upřednostňují vlhčí prostředí.

  • Životní cyklus smutnic
Životní cyklus pouze několika druhů byl podrobně studován, zejména těch, které jsou škůdci komerčně pěstovaných hub. Larvy smutnic se často vyskytují v rozkládající se rostlinné hmotě, jako je shnilé dřevo nebo pod kůrou padlých stromů, ale lze je nalézt i ve zvířecích výkalech nebo houbách. Druh Austrosciara termitophila je inquiline v termitích hnízdech, zatímco rod Vulagisciara je hostem v mravenčích rostlinách čeledi Rubiaceae. Některé druhy také těží v rostlinných částech nad a pod zemí. Larvy hrají důležitou roli při přeměně lesního listí v půdu. Dospělé samice kladou asi 200 průhledných vajíček (každé asi 1 mm; 1⁄32″ dlouhé) do vlhké půdy. Zhruba po týdnu se vylíhnou larvy. Asi 90 % larev jsou samičky. Až 2 500 na m² . Několik druhů, zejména Sciara militaris, migruje v procesích dlouhých až 10 metrů, které obsahují tisíce jedinců. Tyto migrace se konají od května do června ve střední Evropě. Larvy se kuklí od července do srpna. Dospělci se svým charakteristickým tanečním letem nekoušou. Přijímají pouze tekutiny a žijí jen tak dlouho, aby se pářily a produkovaly vajíčka. Zemřou asi po pěti dnech.

  •   Výskyt smutnic
Smutnice se vyskytují po celém světě, dokonce i v extrémních stanovištích, jako jsou subantarktické ostrovy a horské oblasti nad 4 000 m. Jiné (např. Parapnyxia) se vyskytují v pouštích, kde se při extrémních teplotách zarývají do písku. Několik druhů žije výhradně v jeskyních. Většina druhů však žije v lesích, bažinách a vlhkých loukách, kde žijí v listoví. Často je také najdeme v květináčích. Ve vlhkých a stinných oblastech může být až 70 % všech dvoukřídlých druhů smutnic. Jsou distribuovány větrem a unášením, například na mrtvém dřevě, a často jsou zavlečeny lidmi prostřednictvím přepravovaného humusu atp.
 
Smutnice patří do čeledi Dioptera. S současné době je popsáno na 1700 druhů, ale odhadem 20000 česká na objevení a to především v tropech. V Evropě je známo na 600 druhů.

2. Jak se zbavit smutnic

larvy smutnice

Smutnice patři k těm odolnějším kdy nemusí samotný HNOJÍK zabrat a je potřeba k němu přimíchat svlečky. Nechcete-li zrovna hnojit rostliny, tak stačí použít pouze svlečky.

Posypem proti smutnicím

Jedná se o účínný způsob, jehož výsledek se dostaví o 4 dny pozdeji proti výluhu. Odhrňte trochu zeminy kolem rostlin a  nasypate svlečky (15ml na květináč). Poté rostliny zalévejte a do týdne byste se měli dočkat výsledku.

Postřik na smutnice

 Svlečky s HNOJÍKEM v koncentraci 15ml na 1L vody (tj např 10ml hnojíku+5ml svlečků, nebo 15ml svlečků) vylouhujte  ideálně pomocí akvarijního vzduchování po dobu 12 hodin. Tento výluh vylijte na rostlinu i přes listy. Můžete samosebou použít vodu z výluhu do postřikovače a zbytek vylít kolem rostlin. Nemáte-li akvarijní vzduchování, tak promíchávejte ručně nekolikrát během následujících hodin a poté použijte stejným způsobem. Aplikujte 2-3 dny po sobě v rozumné dávce.

3. Zákazníci z facebooku

Na FB skupince je možné hledat příspěvky podle tématu „škůdci“. Máme tam reakce zákazníků takové, že někteří píší že jim HNOJÍK na smutnice nepomohl, nebo pomohl jen krátce. Níže jsou reakce dvou kterým HNOJÍK na smutnice pomohl včetně jednoho negativního komentáře od Jarmily. Pokud Vám nic jiného na smutnice nepomáhá, tak stojí za to zkusit postup jaký uvádí ti úspěšně zbavení smutnic.

smutnice recenze
smutnice recenze
smutnice recenze

Přepis obrázků

Miroslava Čermáková:
Zatím jen pozitivní zkušenosti. Doma mi zmizely smutnice.
 
Hnojík.CZ
Dobrý den, zrovna nedávno jsme měli debatu na tohle téma. Ne úplně každému to pomohlo. Můžete mi prosím proto napsat, jak jste vy konkrétně aplikovala?

Miroslava Čermáková:
Použila jsem hnojivo v zálivce, takže na povrchu zeminy zůstala slabá vrstvička hnojíku. Nebnylo jich tu moc ale teď mi tu nelétá ani jedna. A gloxinie, která celý rok nekvetla, protože pupeny vždycky uschly, najednou kvete.

 

Jarmila Hrtusová:
Bohužel nezabral hnojík ani svlečky.
 
Eva Ambrozová:
Pomohl 100% proti smutnicím v supermarketu koupené orchidejové kůře.. po týdnu jsou pryč (prozatím), uvidíme za měsíc…
 
Dana Kohoutová:
Zdravím. Zatím jsem hnojila jend vakrát a bez svlečků, už je nemám v kávě. Úplně asi ještě nezmizely, ale jejich množství kleslo. Chce to přidat i svlekčy. Já je zase až tak neřeším pokud květiny rostou.
 
Petr Volšanský:
Smutnic jsem se zbavil tak, že jsem zasypal povrch hlíny v květináči 4cm vrstvou perlitu, abych přerušil rozmnožovací cyklus smutnic, jinak by se množily furt a furt. A rozmistil jsem okolo žluté lepící desstičky na kteér se přilepí dospělá smutnice. Je to boj na několik týdnů, ale dá se vyhrát. Hnojík by mohl svým repelentním účinkem pomoci též.

4. Další články o škůdcích

5. Mohlo by Vás zajímat