pilatka švestková

Obsah

Pilatka švestková - pozor na slivoně, třešně a meruňky

(Hoplocampa minuta)

Pilatka švestková (Hoplocampa minuta) je malý hmyz patřící do čeledi pilatkovitých. Jedná se o škůdce ovocných stromů, který preferuje švestky, ale může napadat i meruňky, třešně, jabloně a hrušně.
 
Samice pilatky švestkové kladou vajíčka do plodů, zvláště mladých a malých švestek. Z těchto vajíček se vylíhnou larvy, které se vyživují v dužnině plodů, čímž poškozují vnitřní strukturu plodů, a zamezují tak jejich růstu a vývoji. Samice dokážou během sezóny naklást stovky vajíček, a protože v jednom plodu se může vyvinout více larev, škodlivost pilatky pro ovocné stromy je velmi vysoká.
 
K ochraně proti pilatce švestkové lze použít například insekticidy nebo feromony, které lákají samečky, a brání tak kladení vajíček samici. Důležité je také odstraňování napadených plodů, aby se snížila škodlivost pro další sezónu.
Pilatka švestková - poškozené plody

Pilatka švestková a žlutá

Pilatka švestková a pilatka žlutá (Hoplocampa flava) patří do čeledi pilatkovitých a obě škodí na slivoních, třešních, meruňkách, vzácněji na jabloních nebo hrušních. Samičky obou druhů kladou vajíčka do květů, malých plodů a plůdků, přičemž jejich housenky (housenice) mohou po vylíhnutí napadnout až 4 plody. Nemá příliš smysl odlišovat jednotlivé druhy od sebe, protože dělají stejné škody. Vy si všimnete hlavně toho, že stromy hojně kvetou, ale málo plodí. Napadené plody totiž předčasně opadnou. Stejně tak housenky po dokončení růstu spadnou dolů a v zemi se kuklí a přezimují.

Jak vypadá pilatka švestková

Jak vypadá pilatka švestková

Pilatka je hmyz z čeledi pilatkovitách. Dospělá pilatka vypadá jako malá muška (pilatka na obrázku je hodně zvětšená). Ve skutečnosti je velká asi 4-5 mm a její tělo je téměř černé. Křídla má průhledná.

Larvy pilatky švestkové jsou bělavé, nažloutlé nebo zelenavě bílé. Mají 6 párů panožek.

Kukly jsou bílé a uložené v 6 mm dlouhých zápředech. Přezimují v půdě.

Vajíčka pilatek jsou velká pouze 0,5 mm a jsou bílá, lesklá a mají mírně ledvinovitý tvar.

Jak zlikvidovat pilatku švestkovou

Na pilatku švestkovou fungují povolené insekticidy, které byste měli aplikovat v době, kdy opadlo již 80 % okvětních lístků. Dále je možné použít feromonové lapáky nebo pasti, kterými jednak zjistíte velikost napadení pilatkou a jednak odlákáte samečky, kteří pak nemohou oplodnit samičky.

Další možností je důsledně obdělávat půdu na podzim, protože zrytím či zoráním zlikvidujete housenky a larvy pilatek, které přezimují právě zahrabané v půdě.

Poslední možností je dodat stromům možnost obranyschopnosti, a to přírodním organickým hnojivem, o kterém bude pojednáno v posledním odstavci.

Pilatka švestková - housenka

Pilatka švestková postřik

Povolenými insekticidy můžete pilatku postřikovat od jara do léta. Patří sem:

  • Mospilan 20 SP,
  • Perfekthion,
  • Pirimor,
  • Aztec 140 EW.

Můžete vyzkoušet i domácí postřik proti pilatce, ten vyrobíte tak, že smícháte:

  • 0,5 l teplé vody,
  • 50 ml oleje,
  • 50 ml octa,
  • 1 polévkovou lžíci prostředku na nádobí.

To celé nalijete do domácího postřikovače a postříkáte všechny napadené stromy.

Musíme vás však upozornit na to, že chemické postřiky jsou škodlivé pro člověka, zvířata (jak domácí, ta volně žijící) i přírodu kolem. Chemické postřiky byste tedy měli používat jen v nejnutnějších případech.

Při použití chemického postřiku se vždy chraňte ochrannými brýlemi, ochrannými rukavicemi a dalšími ochrannými pomůckami.

Pilatka švestková ochrana

Výbornou alternativou je použití přírodního organického hnojiva, které nejenže rostliny přihnojí, ale má také přirozené repelentní účinky proti pilatce i dalším škůdcům. Zkuste české originální hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, kdy se pilatka začíná rozmnožovat, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vaší zahradě způsobují tito drobní škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin totiž zesiluje obranyschopnost rostlin. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Pokud zjistíte, že pilatky jsou již na vzestupu, musíte dostat chitin co nejrychleji do rostliny. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak jabloně a ostatní stromy a keře zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U pilatek postačí obvykle tři takové zálivky během týdne, aby se rostliny dokázaly ochránit samy.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články