červci

Obsah

Červci - škodí všem rostlinám

(Coccoidea)

Červci jsou druh hmyzu patřící do řádu polokřídlí (Hemiptera). Jedná se o běžné škůdce rostlin, kteří se živí šťávami z rostlin a mohou způsobit škody na listech, výhonech a plodech. Červců existuje přes 2200 druhů a v Čechách jich máme minimálně 150 druhů, proto je také boj s nimi tolik náročný.
 
Červci mají charakteristické zploštělé tělo, které je pokryté voskovými výpotky ve formě štítku nebo vláken. Různé druhy červců se mohou lišit velikostí, tvarem, barvou i chováním. Některé druhy se vyskytují na jedné rostlině, zatímco jiné mohou napadnout různé druhy rostlin, včetně okrasných.

Mezi červce patří například štítenka zhoubná, která parazituje na slivoních a jabloních, nebo puklice švestková, která parazituje na slivoních a angreštu.

Červci mají také schopnost vylučovat sladkou, lepkavou tekutinu zvanou medovina. Tento exkrement může přilákat další škůdce a způsobit růst plísní na rostlinách. U většiny druhů červců se mohou na rostlinách také vyskytovat vajíčka, která se následně vyvíjejí v larvy (housenky) a dospělce.
 
Prevence a likvidace červců mohou zahrnovat různé postupy, jako jsou například fyzické odstraňování napadených rostlin, použití pesticidů nebo biologického boje proti škůdcům pomocí jejich přirozených nepřátel, jako jsou například parazitické vosy nebo draví brouci.
Červci - puklice švestková

Jak červci vypadají

Červci jsou velkou skupinou hmyzu, ale ačkoliv mohou být velmi odlišní vzhledem, mají několik společných znaků. Velikost červců může být od 1mm až po více než 10 mm. 
 
Obecně mají červci velmi charakteristické zploštělé tělo, které je pokryto tvrdým krunýřem. Některé druhy červců mají na hlavě i na zadečku párové rohovité výrůstky zvané „kornoutky„, které mohou sloužit k obraně nebo k ochraně vajíček a larválních stádií. To se týká jen červců, kteří kladou vajíčka, jiní červci jsou živorodí.
 
Barva červců může být různá a závisí na druhu. Může se jednat o zelenou, hnědou, žlutou nebo různé odstíny červené. 
 
Některé druhy červců se mohou lišit tvarem těla a kornoutků, například škvorovití nebo mšicovití červci. Na rozdíl od mnoha jiných hmyzích druhů červci nemají křídla v běžném slova smyslu, ale mají přední křídla modifikovaná do podoby krytek, které kryjí zadní křídla, která jsou buď kožovitá, nebo celá chybí.

Škůdci pokojových rostlin - červci

Škůdci pokojových rostlin - červci

Červci se bohužel nevyskytují jen na zahradě na ovocných a okrasných rostlinách, ale často si je přineseme i domů. Proto je potřeba důkladně prohlížet všechny nově koupené pokojové rostliny, abyste si na nich nepřinesli tyto škůdce. Jakmile se vám škůdce dostane do bytu či domu, suché pokojové prostředí mu svědčí a může se rozšířit na všechny vaše pokojovky. 

TIP: Pokud si nejste jisti, zda jste si z obchodu nepřinesli nějaké škůdce, postavte rostlinu na nějaké místo, kde žádné jiné pokojovky nebudou, a nechte ji tzv. v karanténě. Jestliže se u ní do měsíce neobjeví nějaká poškození nebo viditelní škůdci, je pravděpodobně zdravá a můžete ji zařadit mezi ostatní rostliny.

Jak odstranit červce z orchidejí

Bohužel červci se nebojí napadnout ani krásné orchideje. Většinou to poznáte podle toho, že jsou na nich chomáčky jakoby vlny nebo vaty. To znamená, že je napadli vlnatí červci, nejspíš červec citroníkový nebo červec paprsčitý.

Není potřeba plakat nad rozlitým mlékem, ale musíte rychle jednat. Optimální je přesadit celou rostlinu do jiné nádoby a zcela ji vyměnit substrát. Pokud pěstujete orchideje epifyticky, vyjměte je z nádoby, důkladně omyjte a dejte do čisté nádoby. Do nádob pak vložte isekticidní tyčinky.

Nebo můžete použít Hnojík se svlečky, který orchidejím dodá sílu, aby bojovaly se škůdci samy – viz dále.

Jak odstranit červce z orchidejí

Jak se zbavit červců

Červci jsou nebezpeční zejména tím, že mohou napadat mnoho druhů rostlin. Mezi časté rostliny, které červci napadají, patří například citrusy, jabloň, olivovník, višeň, meruňka, borůvka, okurka, fazolky, rajčata, brambory, cukety a mnoho dalších druhů zeleniny a ovoce.
 
Různé druhy červců se obvykle specializují na určitý druh rostliny nebo skupinu podobných rostlin. Například mšicovití červci často napadají jabloně, višně a další ovocné stromy, zatímco bavlníkovci se živí hlavně na bavlně, chmelovci na chmelu a tak dále. Existuje však mnoho druhů červců, které si nevybírají jen určitý druh rostliny a mohou napadat široké spektrum druhů rostlin, což může být pro zahrádkáře a zemědělce velkým problémem.
 
Proto nabízíme několik možností, jak se červců zbavit:
 
1. Biologický boj: Je to metoda používaná ke kontrole škůdců pomocí přirozených nepřátel škůdců, například dravců a parazitů, a používá se v zemědělství. Tuto metodu můžete použít i doma, když zasadíte rostliny, které přitahují dravce a parazity červců, jako jsou např. kosatec, máta nebo měsíček lékařský.
 
 
2. Použití insekticidů: Pokud jsou červci závažným problémem, může být využití insekticidů nezbytné. Existuje mnoho typů insekticidů, které lze použít k likvidaci červců, jako jsou např. pyrethroidy nebo organofosfáty. Mějte však na paměti, že insekticidy jsou chemikálie a mohou být nebezpečné pro člověka, zvířata a prostředí. Proto je důležité je používat opatrně a podle pokynů.
 
3. Fyzické odstranění: Červce můžete fyzicky odstraňovat na různé způsoby: například smýváním vodou, odsáváním vysavačem, otíráním rostliny hadříkem nebo rukou.
 
4. Preventivní opatření: Nejlepším způsobem, jak se chránit před červci, je prevence. Udržujte rostliny silné a zdravé tím, že je pravidelně zaléváte a hnojíte. Rovněž dokážete omezit přemnožení červců tím, že budete pozorně kontrolovat a ihned odebírat postižené části rostliny.
Červci - vlnatí červci

Červci ochrana - červci postřik

Ideální ochranou proti červcům, stejně jako jiným škůdcům a chorobám rostlin, a to jak na zahradě, tak doma, je Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Pokud jej použijete od začátku sezóny, tj. od sazeničky pravidelně, nejspíše se vyhnete všem problémům s červci. Tento repelentní účinek má na svědomí chitin, který je obsažen ve slečcích. Chitin je totiž látka, která zesiluje obranyschopnost rostlin.

V případě, že vám rostliny napadli červci ve velkém, je nelepší dostat co nejdříve chitin do rostliny. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, látky se tak uvolní a výluhem, kterým rostliny zalijete nebo postříkáte, se do nich dostanou a zvýší obranyschopnost. Při velkém napadení zopakujte tuto proceduru 3x týdně.

Výluh pouze ze svleček je vhodný proti puklicím, protože jsou odolnější. Použijte jej také 3x týdně a uvidíte, že rostliny budou za chvíli zdravé.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články