Hmyzí trus jako hnojivo na rajčata

Rajčata

Obsah

nápis rajčata anglicky

Rajčata

rajče

Rajčata, kdo by je neznal. Nejčastěji jasně červené plody (ale také žluté, oranžové, černé, zelené…) různých tvarů a velikostí. Někdo má rád velká masitá, někdo malá cherry rajčátka. Některé rostou jako keře, jiné potřebují oporu. Některé dorůstají do velkých, až obřích rozměrů, jiné jsou drobné – nazval bych je NANA. 🙂 Existuje mnoho druhů rajčat a vy si můžete vybrat, která vám chutnají. Bezesporu jsou velmi oblíbené jak ve studené, tak v teplé kuchyni. A pokud si je vypěstujeme sami, získají další přidanou hodnotu. 😉

Rajče - Keříčkové rajče

Rajče (latinsky Solanum lycopersicum) je druh plodové zeleniny patřící do čeledi rajčatovitých. Bulbous. (Ačkoli v EU je označován jako ovoce.) Je to jednoletá, dvouletá nebo vytrvalá rostlina. Záleží na oblasti, ve které se pěstuje. Nesnáší mrazy. Stonky mají zelenou barvu a mohou být zakrslé, ale mohou také dosahovat výšky až 4 m. Na stoncích jsou jemné chloupky. Rajče má listy nepravidelné, liché a přerušované. Jejich okraje jsou zubaté nebo vroubkované. Květy mají žlutou barvu.

Dnes existují tisíce odrůd, které mají různé plody. Nejen červené, ale i žluté, oranžové nebo černé, zelené, dokonce mohou mít žíhání. Kultivary jedlých rajčat se vyskytují v různých velikostech, tvarech a chutích v závislosti na odrůdě a podmínkách, v nichž se pěstují.

různé odrůdy rajčat

České názvy pro tuto zeleninu jsou rajče či , rajské jablko. Slovensky napříkladrajčiak; trajčiak obyčajný, ľuľok rajčiak. Nejčastěji se však jedná o rajče nebo rajčata .

Původ jedlých rajčat je v horách Střední a Jižní Ameriky. Kolem roku 200 př. n. l. pěstovali a domestikovali rajčata Aztékové a Mayové. V roce 1498 přivezl rajčata do Evropy Kryštof Kolumbus. Zpočátku bylo rajče považováno za okrasnou rostlinu. Dnes se pěstuje téměř po celém světě, především v mírných a subtropických oblastech.

rajčata cherry v dlani
rajčata
cherry rajčata
rajčata v košíku
rajčata
rajčata ve skleniku

Pěstování rajčat

V naší zemi se rajčata pěstují na polích, zahradách a terasách, na slunných místech s úrodnou a výživnou půdou. Potřebují dostatek tepla a světla. Nezapomínejte však na zavlažování, ale pozor na přemokření. Rajčata by se měla zalévat ke kořenům, aby nedošlo k přemokření listů. To jim nevyhovuje a přispívá to k jejich nemocem. Jejich pěstování začíná přípravou půdy.

rajčata ve skleniku

Příprava půdy pro rajčata

rajčata ve dlani

Rajčata stejně jako papriky spotřebovávají velké množství živin z půdy. Proto je to velmi důležitý první krok. Pokud je v půdě málo živin, rostliny budou slabé, málo odolné vůči škůdcům a chorobám s viditelným poškozením listů a plodů, budou málo odolné, slabé a náchylné k deformacím, poškození a hnilobě. Příprava půdy je proto nesmírně důležitým prvním krokem, aby z ní mohly čerpat dostatek živin a byly v rovnováze.

Nejde jen o přidávání NPK, ale o vyvážení všech potřebných prvků, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku – bohaté a zdravé úrody.

Nejlepší hnojivo na rajčata

hnojivo na rajčata

Ideální je na podzim hluboce prořezat travní porost a pohnojit jej organickým hnojivem s vyváženou výživou. Doporučeným organickým hnojivem pro rajčata je hnojivo Hnojík, které nejen zajišťuje dostatečné množství vyvážených živin, ale také podporuje imunitu rostlin a působí repeletně proti škůdcům.

Před výsadbou je však třeba věnovat pozornost výběru odrůdy, zda chceme rajčata velkoplodá, masitá nebo malá, jakou chceme barvu a chuť, zda chceme nízkostébelná nebo vysokostébelná, šlechtěné nebo divoké sazenice.

Kdy sázet rajčata ze semen

Rajčata se pěstují ze semen. Mnozí si je pěstují doma z koupených nebo vlastních semen. Musí být bez zbytečných organických látek, vysušené, bez poškození a plísní. Kdo nechce nebo nemá možnost či čas vypěstovat si vlastní sazenice ze semen, může si je zakoupit. Semena rajčat se obvykle vysazují na přelomu února a března. Rajčata je možné vysévat i v dubnu, ale pak se začátek sklizně opozdí a celková úroda bude o něco menší.

Při výsevu semen rajčat je důležité vytvořit ideální podmínky s dostatkem vláhy, tepla a světla. Dbáme na to, abychom jim před klíčením připravili dostatečně výživnou půdu, aby měly hned od začátku dostatek živin. S Hnojíkem je to radost.

Semena je třeba vysévat rovnoměrně. Po výsevu je zasypte asi 0,5-1 cm zeminy. Nakonec mírně navlhčete substrát s vysetými semeny rajčat. Ideální teplota pro optimální klíčení je 22 – 25°C. Pokud je teplota půdy příliš vysoká nebo nízká, semena nevyklíčí. Pro udržení potřebné vlhkosti a teploty se doporučuje přikrýt fólií. Nezapomeňte však denně větrat a fólii na nějakou dobu odkrýt, abyste zabránili vzniku plísní.

Jakmile se objeví klíčky, odstraňte fólii. V tomto období by se teplota půdy měla pohybovat v rozmezí od 16-20 °C. Pokračujte ve zvlhčování půdy.

rajče

Vodorovný průřez rajčete se semeny

rajče

Svislý průřez rajčete se semeny

kdy sázet rajčata ze semen

Klíčící rostliny rajčat

Pikýrování sazenic

Jakmile rajčata vyrostou a zesílí, je třeba jim poskytnout dostatek prostoru k růstu. Pokud mají sazenice alespoň 1 -2 „normální“ listy, můžete je pikýrovat, tj. zasít. Obvykle je to asi po 4 týdnech. Při přesazování do společného prostoru by měly být rostliny od sebe vzdáleny alespoň 10 cm. Vyklíčené rostliny pikýrujeme buď v květináčích, nebo v pařníku. Nezapomeňte, že potřebují dostatek tepla, vlhkosti, výživy a světla. Péče, kterou jim věnujete, se vám stonásobně vrátí.

sazenice rajčat

Sazenice rajčat

Jaké by měly být sazenice rajčat, aby byly vhodné pro další pěstování? Ať už si doma vypěstujete vlastní sazenice, nebo je koupíte, vyberte si k výsadbě mladé, silné rostliny rajčat. Měly by být krátké a statné, tmavě zelené barvy. Stonek by měl být rovný a pevný. Sazenice by neměly mít žloutnoucí listy nebo skvrny na listech. Důležité je také, aby sazenice nebyly poškozeny stresem, ale také aby neměly květy ani plody. I když je lákavé si myslet, že květy a plody budou sklizeny dříve, v konečném důsledku tím trpí úroda.

pikýrování rajčat
sazenice rajčat
sazenice rajčat
sazenice rajčat
Priesady paradajok
sazenice rajčat
rajčata
květ rajčete a čmalák
fruit g020c5eb42 640 1
černá rajčata
zlatá masitá rajčata

Jak sázet rajčata

Po posledních mrazech, které obvykle přicházejí v polovině května, lze rajčata vysazovat ven. Výsadbě však musí předcházet otužování mladých rostlin rajčat. Cílem otužování je přizpůsobit rostliny horším klimatickým podmínkám. Přibližně 7 dní před výsadbou venku omezte zalévání, snižte teplotu vzduchu pod 10° C a postupně zvyšujte intenzitu větrání. Po tomto otužování budou sazenice rajčat připraveny k výsadbě ven.

Nyní se můžeme podívat na vzdálenost, ve které by měla být rajčata vysazena. Vzdálenost závisí na odrůdě, intenzitě jejího růstu a způsobu pěstování. Na malých plochách můžete pěstovat například vysokokmenné odrůdy s opěrným kůlem, u kterých se pravidelně odstraňují postranní výhony, aby se energie rostliny soustředila na vývoj plodů. Vysazují se ve vzdálenosti 40-50 cm. Tato kolíčková rajčata mají ve svém názvu, že potřebují oporu – kolík, aby se neválela po zemi a neonemocněla.

Zakrslé odrůdy se vysazují v rozmezí 30 až 90 cm, v závislosti na odrůdě, podle intenzity růstu. Rajčata, stejně jako ostatní zelenina, vyžadují přiměřenou zálivku, hnojení a pletí mezi rostlinami. V závislosti na odrůdě nezapomeňte odstranit takzvané „odnože„, které by způsobily nežádoucí větvení rostliny. Doporučuje se také odstraňovat listů, které se dotýkají země.

žlutá salátová rajčata CREAM SAUSAGE

Žluté salátové rajče CREAM SAUSAGE

černé salátové rajče DARK GALAXY

Černé salátové rajče DARK GALAXY

zelené masité rajče MYSTERY GREEN

Zelené masité rajče MYSTERY GREEN

černá salátová rajčata TOM WAGNER

Černé salátové rajče TOM WAGNER

červené masité rajče RAISEN TOMATO

Červené masité rajče RAISEN TOMATO

rajčata GERMAN STRIPES

Rajče GERMAN STRIPES

červená masitá rajčata OX HEART

Červené masité rajče OX HEART

černé rajče DE BARACO BLACK

Černé rajče DE BARACO BLACK

žluté masité rajče LUNAR JOY

Žluté masité rajče LUNAR JOY

salátové rajče SPECKLED ROMAN

Salátové rajče SPECKLED ROMAN

zelená salátová rajčata VERTE ZEBRE

Zelené salátové rajče VERTE ZEBRE

Pěstování rajčat

Pěstování jedlých rajčat, které jsme zahájili hnojením na podzim při přípravě půdy, pokračuje jejich výsevem, přesazováním a pěstováním již vzrostlých sazenic. Proto je třeba rajčatům pravidelně dodávat dostatečné množství živin po celé vegetační období. To platí dvojnásob pro rajčata pěstovaná v květináči, nebo jiné nádobě. Není to luxus, ale nutnost, která nám pomůže rostliny rovnoměrně vyživovat. Například převaha dusíku v půdě by měla za následek nižší příjem ostatních prvků, což by rostliny dále oslabilo a zvýšilo nerovnováhu živin.

Obvykle ve druhé dekádě srpna se odstraní vrcholový výhon ve výšce 2-3 listů nad nejvyšším květním úborem. Tím se minimalizuje tvorba nových plodů a urychluje se dozrávání stávajících plodů, které by jinak nestihly dozrát před příchodem podzimního chladného počasí.

pěstování rajčat
žlutá keříčková cherry rajčata AZTEK

Žluté keříkové cherry rajče AZTEK

Červená divoká rajčata APERITIF

Červené divoké rajče APERITIF

černá rajčata BLACK CHERRY

Černé rajče BLACK CHERRY

žlutá cherry rajčata GOLDITA CHERRY

Žlutá cherry rajčata GOLDITA CHERR

Oranžová cherry rajčata ORANGE CHERRY

Oranžová cherry rajčata ORANGE CHERRY

čerevené cherry rajče BABY CHERRY

Červená cherry rajčata BABY CHERRY

černé cherry rajče CAPPUCCINO CHERRY

Černá cherry rajčata CAPPUCCINO CHERRY

zelené cherry rajče VERTE ZEBRE CHERRY

Zelené cherry rajče VERTE ZEBRE CHERRY

růžové cherry rajče PEARLY PINK CHERRY

Růžové třešňové rajče PEARLY PINK CHERRY

žluté hruškovité cherry rajče YELLOW PEAR CHERRY

Žluté cherry rajče hruškovitého tvaru YELLOW PEAR CHERRY

černé cherry rajče CHOCOLATE CHERRY

Černá cherry rajčata CHOCOLATE CHERRY

Červené keříčkové rajče SLENDER TIM BUSH

Červené keřové rajče SLENDER TIM BUSH

žluté cherry rajče MIRABELLA CHERRY

Žluté cherry rajče MIRABELLA CHERRY

žlutá cherry rajčata

Žluté keřové rajče TOM YELLOW

červené keříčkové rajče KARKULKA

Červené keřové rajče CARROLL

rajčata RED COACHMEN

Červené divoké rajče RED COACHMEN

Hnojení rajčat

Čím hnojit rajčata

Otázkou tedy je, čím rajčata hnojit, aby měla potřebný vyvážený obsah živin. Vhodný je hnůj, kompost nebo hnojivo.

Kompost a hnůj musí být dobře vyzrálé. Zejména při hnojení hnojem je třeba dbát na to, aby byl dostatečně starý a koncentrovaný v půdě, aby nedošlo ke spálení kořenů rostlin. Z tohoto důvodu je nejvhodnější kravský hnůj. Živočišný hnůj (různé druhy) lze zakoupit také v granulované formě. I při nich je třeba mít na paměti, že je třeba se řádně soustředit.

Pokud máme možnost použít vlastní dobře proleželý kompost, je to k nezaplacení.

A co HNOJIK? Jeho použití má několik výhod. První je, že ji lze použít v jakékoli fázi pěstování rajčat. Dalším důležitým faktorem je jeho repelentní účinek na škůdce a významné posílení rostlin proti chorobám. A také, že hnojivem nemůžete spálit rostliny. V neposlední řadě je to snadné používání. Toho lze dosáhnout posypem, zálivkou nebo postřikem. Jak je používat, se dozvíte na adrese https://hnojik.cz/davkovani/.

sázení rajčat
8 1

Kdy a jak hnojit rajčata

Pokud si chceme vypěstovat vlastní rajčata ze semen, stejně jako jsme na podzim připravili půdu, na které budeme pěstovat rajčata, připravíme i půdu proklíčení sazenic. Do zeminy přidejte malou lžičku HNOJIKU(já osobně používám k zakořenění rostlin nejraději zeminu z květináče). Rostlina má dostatek živin od okamžiku klíčení. Pokud se objeví plíseň nebo škůdci, zopakujte hnojení 1 čajovou lžičkou HNOJIKu.

Když jsou sazenice dostatečně velké, silné a úspěšně přesazené do půdy, která byla na podzim pohnojena, další hnojení by mělo proběhnout do jednoho týdne po výsadbě.

Pokračujte v hnojení přípravkem HNOJÍK jednou za tři týdny. Stačí posypat rostlinu dávkou 1 polévkové lžíce tak, aby vrstva nebyla příliš silná a hnojivo se snadno rozložilo. Hnojivo postupně mizí, a jakmile se zcela rozloží, můžete uvažovat o dalším hnojení. Pokud vám ruka s hnojivem ujede, vůbec to nevadí. Díky neutrálnímu PH hnojiva nemůžete rostlinu nijak poškodit.

rajčata v misce

PŘÍZNAKY NEDOSTATKU ŽIVIN U RAJČAT

Nedostatek dusíku (N)

Dusík má zásadní význam pro buněčný růst rajčat a produkci chlorofylu. Pomalý růst a žloutnutí listů rajčat (obvykle nejprve těch nejstarších) svědčí o nedostatku dusíku.

Nedostatek fosforu (P)

Fosfor je důležitý pro vývoj kořenového systému rajčat a pro dozrávání plodů. Nedostatek fosforu se projevuje slabým růstem, listy mají zelenomodrý nádech a květy a plody se objevují pozdě a v malém množství.

Nedostatek draslíku (K)

Rajčata potřebují draslík k růstu květů a plodů. Při jeho nedostatku mají rajčata nízké výnosy a starší listy hnědnou a kroutí se.

Nedostatek hořčíku (Mg) nebo železa (Fe)

Při nedostatku hořčíku nebo železa začnou listy mezi žilkami ztrácet barvu, což se označuje jako chloróza.

Rajčata potřebují také malé množství dalších prvků, jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Některé z nich mohou být také příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat. Tajemství dobré úrody však nespočívá jen ve správném hnojení rajčat, ale také v tak základní věci, jako je správné zalévání.

Jak skladovat rajčata na zimu

Rajčata se vám za vaši péči odmění skvělou úrodou. Sklizeň probíhá obvykle od přelomu července a srpna až do prvních mrazíků. Zralé plody mají podle druhu červenou, oranžovou, žlutou, zelenou až černou barvu. Pro přímou spotřebu se rajčata sklízejí v plné zralosti, protože jsou nejchutnější a nejvýživnější. Nejlépe se sbírají za slunečných dnů , kdy jsou plody suché. Vše provádějte opatrně, abyste nepoškodili slupku a nerozmačkali plody. Sklízená rajčata lze jíst syrová, používat je do salátů, omáček, polévek, šťáv, protlaků, kečupů nebo koncentrátů. Některé odrůdy lze také sušit, nakládat a následně konzervovat. Jsou velmi zdravé 🙂

čerstvá rajčata
rajčatový protlak
zeleninový salát s rajčety a sýrem
zavařená rajčata
rajčatový šejk
sušená rajčata na těstě
cherry rajčata v misce
rajčata
rajčatový salát
těstoviny s rajčatovým puré
zavařená rajčata
sušená rajčata
rajčata na talíři
rajčata na pizze

Zajímavosti

Věděli jste, že…

rajčata a česnek

… do čeledi cibulovitých patří také například brambor, petúnie a mandragora.

… kdysi dávno lidé nazývali rajče rajským jablkem

… z jejich původní domoviny v Jižní Americe do Evropy spolu s bramborami a kukuřicí.

… původní plody rajčat byly žluté a malé.

… rajčata obsahují tyramin, který při pravidelné konzumaci pozitivně ovlivňuje vaši náladu. To platí zejména v případě, že čím je ovoce zralejší, tím vyšší je množství tyraminu.

… u nás je možné pěstovat i divoké odrůdy rajčat, které navzdory svému bujnému růstu nepotřebují oporu a jejichž plody jsou menší než třešně.

… skladování rajčat v lednici zhoršuje nejen jejich chuť, ale i konzistenci.

Zdroje:

Obecné zásady hnojení