lichořeřišnice

Obsah

Lichořeřišnice větší

(Tropaeolum majus)

Lichořeřišnice je rod rostlin z čeledi lichořeřišnicovité, z řádu brukvotvaré. Tento rod zahrnuje až 200 druhů rostlin, které jsou rozšířeny po celém světě. Rostliny z rodu lichořeřišnice jsou velmi rozmanité, ale obvykle se jedná o drobné byliny s pěti lístky a bílými, růžovými nebo fialovými květy. U nás nejvíce pěstována je lichořeřišnice větší, která má žluté až oranžové květy.
 
Většina druhů lichořeřišnice roste v mírném podnebném pásmu severní polokoule, ale některé druhy lze nalézt i v tropických oblastech. Vyskytují se převážně na vlhkých půdách, jako jsou břehy řek, potoků nebo lesní meze. Některé druhy lichořeřišnic jsou velmi invazivní a mohou být problematikou v oblastech, kde nejsou původním druhem.
 
Mnoho druhů lichořeřišnic má léčivé vlastnosti a byly v minulosti používány k léčení různých onemocnění. Obsahují hořčičné látky a flavonoidy, které mají protizánětlivý a antimikrobiální účinek. Rostlina byla také používána jako aromatická bylinka a koření a občas se dodnes používá v různých kuchyních světa, zejména v Asii a Evropě.
Bright orange nasturtium flowers

Lichořeřišnice účinky

Lichořeřišnice obsahuje řadu účinných látek, které jí dodávají léčivé vlastnosti. Mezi tyto látky patří vitamin C, hořčičné oleje, flavonoidy, glykosidy a další. V tradiční medicíně byla lichořeřišnice používána k léčbě mnoha různých onemocnění, zejména pro své protizánětlivé, antibakteriální a detoxikační účinky.
 
Mezi hlavní léčivé účinky lichořeřišnice patří:
 
Podpora trávicího systému – Lichořeřišnice podporuje trávení a zvyšuje produkci trávicích šťáv. Díky tomu pomáhá trávit tuky a bílkoviny a zlepšuje trávicí procesy.
 
Ochrana a očista jater – Lichořeřišnice obsahuje mnoho antioxidantů, které chrání játra před poškozením volnými radikály a toxiny.
 
Podpora imunitního systému – Díky obsahu vitamínu C a dalších antioxidantů podporuje lichořeřišnice imunitní systém a pomáhá bojovat s infekcemi.
 
Snížení hladiny cholesterolu – Lichořeřišnice obsahuje hořčičné oleje, které pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu v těle.
 
Protizánětlivé a antimikrobiální účinky – Lichořeřišnice má protizánětlivé a antimikrobiální účinky, které napomáhají při léčbě infekcí, zánětů a kožních problémů.
 
Je však důležité uvědomit si, že lichořeřišnice by neměla být používána jako samostatná léčebná metoda pro vážná onemocnění. Při jakýchkoliv zdravotních problémech byste se měli poradit s lékařem či lékárníkem ohledně jejího užívání.

Lichořeřišnice pro děti

Lichořeřišnice pro děti - salát

Lichořeřišnice, lidově také nazývána jako řeřicha (ale pozor řeřicha setá je jiná bylinka), je velmi zdravá a vhodná rostlina pro děti. Obsahuje řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů, které jsou pro organismus prospěšné. Mezi tyto látky patří vitamíny C, K, A, E a vitamíny skupiny B, železo, vápník, hořčík, draslík a mnoho dalších.

Lichořeřišnice se snadno pěstuje a její lístky se dají přidat do salátů, sendvičů, omáček nebo smoothies. Protože obsahuje mnoho živin a má nízkou kalorickou hodnotu, je ideální jako zdravá příloha ke snídani, obědu nebo večeři.

Vzhledem k tomu, že každé dítě je jiné, měli byste se poradit s pediatrem nebo dietologem, pokud máte obavy, zda je lichořeřišnice pro vaše dítě vhodná. V obecném smyslu však lichořeřišnice může být skvělým doplňkem stravy pro děti i dospělé.

Lichořeřišnice pěstování

Lichořeřišnice se dá relativně snadno pěstovat v zahrádkách i v květináčích na balkonech a oknech. Níže uvádíme základní informace, jak na to:
 
1. Výběr vhodného stanoviště – Lichořeřišnice potřebuje slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou. Měla by být umístěna na stanovišti chráněném před větrem.
 
2. Zalévání – Lichořeřišnice potřebuje pravidelné zalévání, ale vyvarujte se přemokření. Půda by měla být vlhká, ale ne zcela podmáčená.

Hnojení lichořeřišnice

Půda s dostatkem humusu a minerálních látek usnadňuje růst lichořeřišnice. V případě potřeby můžete přidat hnojivo bohaté na draslík. Hnojte opatrně a spíše sporadicky, hodí se přírodní organická hnojiva, jako je kompost nebo Hnojík.

3. Hnojení – viz samostatný odstavec.

 4. Množení – Lichořeřišnici lze množit buď semeny, nebo řízky. Semena se nejlépe sází v květnu přímo do připraveného záhonu nebo květináče. Řízky se odebírají v létě a sázejí se do vlhké půdy (můžete je také předpěstovat ve vlhkém písku, dokud nezakoření).
 
5. Péče – Lichořeřišnice nepotřebuje zvláštní péči, pravidelné odstraňování uschlých listů a odkvetlých květů pomáhá udržet rostlinu zdravou a podpořit další růst. Pomáhá také odplevelování a nakypření půdy.
 
Lichořeřišnice je k dispozici v mnoha odrůdách s různými květy a plody, takže si můžete vybrat, co vám nejvíce vyhovuje. Přejeme vám mnoho úspěchů při jejím pěstování!

Čaj z lichořeřišnice

Čaj z lichořeřišnice mohou pít děti i dospělí, má výraznou chuť a pomáhá s trávením. Několik lístků zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte a pijte teplé. Dětem můžete osladit medem, pampeliškovým medem nebo třtinovým cukrem.

TIP: Lichořeřišnice se dá podle potřeby kombinovat i s jinými bylinkami, pro děti je vhodný třeba heřmánek, fenykl, kmín nebo anýz.

Čaj z lichořeřišnice a jiných bylinek

Lichořeřišnice tinktura - lichořeřišnice kapky

Jedním z možných způsobů, jak lichořeřišnici využít, je příprava tinktury. Zde je postup, jak ji připravit:

Budete potřebovat:

  • suché listy nebo semena lichořeřišnice, je možné i kombinovat,
  • 40% alkohol (např. vodka).

Postup:

  1. Vezměte sušené listy a/nebo semena lichořeřišnice a rozemelte je na menší kousky (můžete použít hmoždíř). Množství rostliny závisí na velikosti lahve, kterou budete používat, a na síle tinktury, jakou chcete vytvořit. Obvykle se doporučuje použít 1-2 díly suché rostliny na 5 dílů alkoholu.
  2. Vložte rostlinu do skleněné lahve a zalijte ji alkoholem tak, aby byla zcela ponořena. Pokud používáte semena, můžete je nechat namočit do alkoholu předem, aby změkla.
  3. Uzavřete lahev a umístěte ji na tmavé a chladné místo. Tinkturu nechte macerovat po dobu 2-4 týdnů, aby se rostlinné látky uvolnily do alkoholu.
  4. Každý den láhev jemně protřepejte, aby se rostliny lépe macerovaly.
  5. Po uplynutí 2-4 týdnů přefiltrujte tinkturu přes jemné sítko, aby se odstranily pevné části rostliny a zůstala čistá tekutina.
  6. Tinkturu skladujte v temné lahvi na chladném a tmavém místě.
  7. Tinkturu používáme v množství 10 kapek až 3x denně – do čaje, vody nebo na kostku cukru.

Tinkturu (zejména kvůli obsahu alkoholu) obvykle není vhodné podávat dětem a těhotným a kojícím ženám.

Lichořeřišnice tinktura
Lichořeřišnice - listy, květy a semena

Hnojení venkovních a okrasných rostlin

Jak používat Hnojík na všechny ostatní rostliny

dávkování hnojíku

Jak používat Hnojík

Jak používat Hnojík posypem, zálivkou či postřikem. Způsoby zesílení účinku na škůdce a nemoci rostlin.

ovoce a zelenina

Pěstování rostlin podle kategorií

Seznámení se s rostlinami, jejich pěstováním a hnojením přehledně podle druhů.

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zdroje: