Hnojení rajčat

Obsah článku

Hnojivo na rajčata

Jak a kdy hnojit rajčata

Rajčata, stejně jako papriky, využijí z půdy značné množství. Málo plodí a jsou slabé s viditelným poškozením listů. Je proto nezbytné rajčatům živiny doplňovat. To platí dojnásob u rajčat pěstovaých v kýblíku nebo květináči. 

Všechny prvky musejí být v rovnováze, například převaha dusíku v půdě způsobí menší příjem ostatních prvků, čímž se rostliny rajčat dále oslabují a nerovnováha živin se zvětšuje.

Příprava půdy je základ pro pěstování. Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem. Stačí posypat kolem rostliny dávku jedné polévkové lžíce tak, aby vrstva nebyla moc silná a tak se  hnojivo snadno rozkládalo. Hnojivo bude postupně mizet a jakmile bude úplně rozložené, můžete zvážit další přihnojení. Udeje-li Vám ruka s hnojivem, vůbec to nevadí. Díky neutrálnímu PH hnojiva HNOJÍK nemůžete rostlině nijak ublížit.

 

hnojení rajčat

Projevy nedostatku živin u rajčat

Dusík je klíčový pro buněčný růst rajčatových keřů a vytváření chlorofylu. Pomalý růst a žloutnoucí listy rajčat (nejdříve většinou ty nejstarší) ukazují na nedostatek dusíku.

Fosfor je důležitý pro rozvoj kořenového systému rajčete a pro zrání plodů. Nedostatek fosforu se projevuje nedostatečným růstem, listy mají zelenomodrý nádech a květy o plody se objevují pozdě a v malém množství.

Draslík rajčata potřebují k růstu květů a plodů. Při jeho nedostatku mají rajčata malé výnosy a starší listy hnědnou a kroutí se.

Když rajčatům chybí hořčík nebo železo, začnou listy ztrácet barvu mezi žilkami, což se označuje jako chloroza neboli blednička.

hnojení rajčat

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat. Tajemství dobré úrody ale nespočívá pouze ve správném hnojení rajčat, nýbrž i v tak základní věci, jako je správné zalévání.

Zajímavé odkazy

Jak hnojit na zahrádce