Odrůdy rajčat

Hmyzí trus jako hnojivo na rajčata

Odrůdy rajčat

Obsah

Rajčata

Zralé a dozrávající plody rajčat

Rajčata ( Solanum lycopersicum ) oblíbená plodová zelenina z čeledi lilkovitá , kterou v našich zahradách pěstujeme jako jednoletou rostlinu .

Doporučení ohledně pěstování naleznete v článku Rajčata . Tady se budeme věnovat některým oblíbeným druhům rajčat. Příjemné čtení.

Jaké známe odrůdy rajčat

Druhů a odrůd rajčat je obrovské množství. Vysoké, nízké, šlechtěné, divoké, s velkými, obrovskými či malými plody různých tvarů, barev i chutí.

Hlavní rozdělení rajčat je podle jejich vzrůstu, tedy typu stonku. Hlavní rozdíl je v tom, zda stonek rajčata potřebuje při svém růstu oporu, nebo roste vzpřímeně bez potřeby o něco se opírat.

Známe tedy dvě hlavní kategorie rajčat:

  • keříčkové
  • tyčkové

Tyčková rajčata

Při pěstování tyčkových rajčat se vyžaduje opora rostliny, aby rostly vzpřímeně a neválely se po zemi. Dokáží dorůst poměrně vysoko, což ovlivňuje i možnost dopěstování většího množství plodů. Ale pokud se tyčkové rajče nezajistí opěrná tyč či konstrukce, rostlina bude růst poléhavým způsobem po zemi. Takový způsob pěstování je sice možný, ale nedoporučuje se. Vedlo by to k nadměrnému rozšíření houbových onemocnění, což by následně vedlo k nedostatečné, nebo žádné úrodě.

rajčata

Opora na rajčata

Ať už použijete koupenou tyč či opěrnou konstrukci určenou k pěstování tyčkových rajčat. Nebo použijete bambusovou tyč. Obyčejnou dostatečně dlouhou a pevnou hůl, nebo si vyrobíte vlastní opěrnou konstrukci, na kterou budete svoji rostliny uvazovat, to je na vás. Důležité je, aby tyčková rajčata měla oporu , díky které budou růst vzpřímeně a bude kolem nich v dostatečné míře přirozeně proudit vzduch.

Rajčata nemají úpony, kterými by se sami přichytávali o oporu, proto jak rostliny roste, je třeba ji opakovaně přivazovat k opoře.

Tipy pro pěstování tyčkových rajčat

sazenice rajčat

Tento druh rajčat podle odrůdy dokáže dorůst do velké výšky. Proto mnozí pěstitelé je v průběhu růstu „ zaštípnou “ ve vrcholu. Rostliny zaštipujeme (odlomíme vrchol) ve výšce opěry, aby ji nepřerostly. Ideální výška je asi 1,5-2 metry nad zemí. Po tomto zaštípnutí už neroste do výšky, což prospívá množství plodů, které urodí.

Další věc, která přispívá k větší úrodnosti, je vylamování tzv. zálistků , tedy bočních výhonů rajčata vyrůstajících z paždí listů. Pokud by se tyto zálistky neodstraňovaly, vedlo by to k nadměrnému rozvětvení rostliny a snížení množství plodů, které z ní získáme.

Keříčková rajčata

Na rozdíl od tyčkových, keříčková rajčata mají pevný stonek, který je samonosný a nepotřebují oporu pro svůj vzpřímený růst.

Rostlina má několik bočních (postranních) výhonů. Pozor, tyto se nevylamují ! Díky tomu plody rostou ve větších trsech a je jich víc.

Zpravidla jsou keříčková rajčata nižší než tyčková a nezaštipují se ve vrcholu. Mohou dorůst přibližně do 1 metru , ale také nemusí. Závisí to na konkrétní odrůdě. Tomu odpovídá i označení determinantní druh . Podle výše, jakou potřebujete, můžete si vybrat ze spousty odrůd keříčkových rajčat právě taková, jak vám vyhovují.

Mezi jednotlivými odrůdami keříčkových rajčat najdeme takové, které plodí drobné plody podobné třešním. cherry rajčata . Ale i takové, které přinášejí mnohem větší plody, které jsou vhodné např. ke zpracování v kuchyni.

Plody keříčkových rajčat se neodlišují jen velikostí, ale také tvarem. U maloplodých odrůd kromě klasických cherry rajčat, která najdeme v různých barevných odstínech , jsou oblíbené i drobné hruškovité . A každá odrůda má svoji specifickou chuť i vůni. Výběr je opravdu bohatý.

žluté hruškovité cherry rajče YELLOW PEAR CHERRY

Žluté cherry rajče hruškovitého tvaru YELLOW PEAR CHERRY

Zdroj fotky: www.dobrodruzstvo.com

Zdroj: annapolisseeds.com

Divoká rajčata

Divoké paradajky Chiapas

Divoká rajčata odrůda CHIAPAS

Zdroj fotky: annapolisseeds.com

V posledním období se začínají velké oblibě těšit odrůdy divokých rajčat . Není to jedna odrůda, ale je jich několik. Celosvětově jich je asi šestnáct odrůd . Některé vlastnosti jsou společné pro všechna divoká rajčata, ale některé jsou rozdílné podle odrůdy.

Divoké rajčata od svého vzniku až po dnes rostou v jihoamerických Andách ve volné přírodě. Znali je už Aztékové , kteří je hojně konzumovali. Jsou to předchůdci našich „běžných“ rajčat.

Pro divoká rajčata platí, že jsou nešlechtěná . Plodí množství malých plodů (u některých odrůd menších než cherry rajčátka), které rostou jak ve střapcích, tak jednotlivě podle odrůdy. Plody jsou různých barev.

Pěstování divokých rajčat

Při jejich pěstování se nezaštipuje vrchol rostliny ani se nevylamují . zálistky. Tím se podobají keříčkovým rajčatům. Svým vzrůstem jsou zase velmi podobná tyčkovým rajčatům, protože rostou do větších rozměrů částečně poléhavým způsobem. Mají velmi bujný růst , takže potřebují více prostoru oproti šlechtěným rajčatům.

Získávají si oblibu zejména kvůli názoru, že jsou odolné vůči houbovitým chorobám rajčat . O tomto faktu můžeme říci, že je to částečná pravda. Přestože jsou obecně odolnější, odolnost úplná se vyskytuje jen u některých odrůd divokých rajčat. Neplatí to obecně na všechny. Ale opravdu platí to, že péče vyžadují v menší míře oproti šlechtěným.

Předpěstování si doma vlastních sazenic divokých rajčat probíhá rovněž u domácích rajčat. A jak na rajčata jako taková, si můžete přečíst v článku Rajčata

Balkonová rajčata

Tento příjemný trend vnášející kousek zahrady na naše balkony a terasy je podporován dostupností zajímavých odrůd. Rajčata vám snadno splní sen o jedlé minizahrádce na balkoně či terase. U balkonových rajčat můžeme říci, že jde o speciální zpravidla keříčková rajčata , kterým vyhovuje pěstování v květináči.

Můžete si vybrat od malých zakrslých forem po ” metrové ” dorůstající do jednoho metru, s drobnými plody cherry nebo většími vhodnými ke kuchtění v kuchyni. Je na vás jaká odrůda bude vyhovovat právě vám. Jaká se vám hodí do vaší představy balkonové či terasové zahrady.

Balkónové paradajky prestované v kvetináčoch

Balkónová rajčata přestovaná v květináčích

Květináč na pěstování balkonových rajčat

Balkónová rajčata jsou kontejnerována . To znamená, že pro svou existenci potřebují květináč, nebo obdobnou vhodnou nádobu ve které by rostly. Musí mít dostatečnou stabilitu, aby množství plodů a výhonků nezpůsobilo převrácení celé rostliny i s květináčem ve větru. Je vhodné, aby květináče měly podmisky, aby zálivka při zalévání rostlin vám jen tak nevytékala na balkon či terasu. Zvláště to platí při používání hnojení tekutou formou. To by nepůsobilo moc esteticky.

Další výhodou je možnost zálivky do podmisky. Je to vhodná forma závlahy i hnojení, jelikož rajčata nelibují vláhu na listech, což vede k houbovým onemocněním rajčat. Více o nich si můžete přečíst na tomto odkazu .

Pěstování balkonových rajčat

Předpěstovat sazenic balkonových rajčat můžete jako u klasických zahradních rajčat. Výsev provádíme podle klimatických podmínek od března do začátku dubna . Sadbu vysazujeme venku, zpravidla ve druhé polovině května , kdy pomine nebezpečí mrazů, na které jsou rajčata náchylná. Proto čas výsadby na balkon přizpůsobte aktuálním povětrnostním podmínkám. Potřebují dostatek slunečního záření a pravidelný přísun vody a živin.

Jelikož kontejnerovaná rajčata mají omezené množství zeminy , je třeba věnovat zvýšenou pozornost její kvalitě a na pravidelný přísun živin ve formě hnojení. Milují propustnou výživnou půdu, do které můžete přidat rozdrcené vaječné skořápky, rohovinu a Hnojík , abyste svým rostlinkám zajistily potřebné vyvážené živiny ve všech vegetačních fázích. Hnojík s repelentním účinkem na škůdce díky Chitinu pomáhá chránit vaše rostlinky před napadením.

Více o pěstování a péči o rajčata se dočtete v článku Rajčata.

Černá rajčata

Rajčata jsou mezi pěstiteli jednou z nejoblíbenějších plodin. Existuje široká škála odrůd s různým tvarem, chutí i barvou. U nás se běžně pěstují červená, žlutá, oranžová i zelená rajčata. Do popředí se dostávají odrůdy černých rajčat .

Vznikly křížením klasické červené odrůdy s fialovou odrůdou. Odstín černých rajčat se pohybuje od tmavě fialových přes hnědé až po černé částečně či úplně. Svůj odstín získávají díky antokyaninu , karotenoidu a chlorofylu . Odrůdy černých rajčat nejsou příliš citlivé na změny kyselosti půdy, což je výhoda při jejich pěstování.

Černá rajčata si získávají stále více příznivců jednak pro jejich bohatou chuť , ale i zdraví prospěšný účinek . Antokyanin , který obsáhují má protirakovinný účinek, posiluje imunitu, zpomaluje proces stárnutí a zlepšuje fungování kardiovaskulárního systému. Lykopen má příznivý účinek na mužskou prostatu, provitamin A na zrak. Nicméně je třeba uvést i to, že nadměrná konzumace může mít na organismus starších lidí negativní účinek, jakož i při onemocnění osteoporózy a kloubů.

Černá rajčata potřebují stejnou péči jako jiná u nás běžně pěstovaná rajčata. Tomuto tématu se věnujeme v článku Rajčata .

černá salátová rajčata TOM WAGNER

Černé salátové rajče TOM WAGNER

černé salátové rajče DARK GALAXY

Černé salátové rajče DARK GALAXY

černá rajčata BLACK CHERRY

Černé rajče BLACK CHERRY

černé cherry rajče CAPPUCCINO CHERRY

Černá cherry rajčata CAPPUCCINO CHERRY

černé cherry rajče CHOCOLATE CHERRY

Černá cherry rajčata CHOCOLATE CHERRY

Zdroj fotek: www.dobrodruzstvo.com

Zelená rajčata

Zelená rajčata nejsou jen nezralými plody rajčete jedlého. Existují poměrně velké množství odrůd zelených rajčat , která mají rozličnou výšku i velikost plodů. Přinášejí obohacení do našeho jídelníčku a doplňují širokou škálu barev plodů pěstovaných odrůd rajčat. Často najdete mezi zelenými odrůdami i „panšované“, které jsou velmi dekorativní. Ale nejen to. Doplňují rozmanitost vůně a chutí, které nám rajčata nabízí.

Jejich nároky na pěstování jsou identické jako u ostatních odrůd u nás běžně pěstovaných rajčat. A tak jako u jiných, i u těchto platí, že si můžete předpěstovat ze semínka vlastní sazenice , přičemž péče o ně nepřináší větší náročnost než jsme zvyklí při pěstování rajčat .

Zaujala vás myšlenka pěstovat zelená rajčata? Přidejte se k jejich spokojeným pěstitelům.

zelené masité rajče MYSTERY GREEN

Zelené masité rajče MYSTERY GREEN

zelená salátová rajčata VERTE ZEBRE

Zelená rajče VERTE ZEBRE CHERRY

Zdroj fotek: www.dobrodruzstvo.com

Na závěr

Ať se rozhodnete pěstovat kterýkoli druh rajčata v kterékoli odrůdě, bude to pro vás přínosem. Kromě radosti z pěstování, která podle vědeckých studií má na nás blahodárný účinek, tak benefity vlastních kvalitních rajčat, kterým se kupné nemají šanci vyrovnat, stojí jistě za péči a námahu.