Vlnatka krvavá

Obsah

Vlnatka krvavá - druh mšice

(Eriosoma lanigerum)

Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum) je druh mšice, která stejně jako ostatní druhy tohoto hmyzu poškozuje rostliny sáním na listech a letorostech. Vlnatka krvavá se řadí do čeledi mšicovití  (Aphididae) a do řádu polokřídlí (Hemiptera).

Je velmi škodlivá, škodí zejména na jabloních, hlozích, hlohyních, kdoulovcích a skalníkách. Při přemnožení může způsobit dokonce deformace koruny, deformuje i plody, které jsou pak znatelně menší a poškození plodů, listů i větviček vlnatkou krvavou přináší stromům sekundární infekci houbovitými chorobami (jednou z nich je i nektriová rakovina).

Vlnatka krvavá - deformace větve jabloně

Vlnatka krvavá na jabloni

Jabloň je nejčastějším hostitelem vlnatky krvavé. Zejména v letním období najdeme na větvích a na starém dřevě jabloní velmi husté bílé vločkovité povlaky jakoby voskového vlákna. Tyto povlaky pokrývají a zcela zakrývají kolonie tmavých mšic. Vlnatce se říká krvavá, protože když rozmáčknete bílý chomáč, tak se vytvoří červená hmota, která připomíná krev.

Na větvích a kořenech způsobuje sání vlnatek různě velké deformace, kterým se také říká nádorky. Pletivo se deformuje a praská, a zatímco se tvoří mnoho mladých výhonů, větve postupně odumírají.

Vlnatka přezimuje ve stadiu nymf, a to schovaná v prasklinách borky (svrchní části kůry).  Během roku může mít až 10 generací. Nejprve jsou bezkřídlí, okřídlené mšice pak během léta napadají další stromy, na kterých se množí.

Vlnatka krvavá na pokojových rostlinách

Vlnatka krvavá útočí i na kaktusy

Ačkoliv je vlnatka často spojována s venkovními rostlinami, stromy a keři, může se dostat i na pokojové rostliny, protože jí vyhovuje suchý vzduch, který v mnoha bytech či domech panuje. 

Vlnatka krvavá z pokojových rostlin napadá hlavně dracénu, fíkusy, kaktusy, palmy a orchideje. Tvoří stejné chomáčky jako na jabloních, saje na listech a větvičkách/stoncích a deformuje rostliny. 

V domácím prostředí se s vlnatkou poperete lépe než venku. Stačí, když budete otírat postižené listy a ostatní části rostliny tamponkem nebo napuštěným olejem nebo lihem. Rostlině to neublíží a vlnatka tyto prostředky nesnáší. Když zjistíte, že vlnatka napadla i kořeny, pak bude nejlepší rostlinu přesadit, a to důkladně: vyměňte celý substrát za nový a kořeny i květináč umyjte čistou vodou. Rostlinu můžete také nechat omoknout venku na chráněném místě.

Jak se zbavit vlnatky krvavé

Na vlnatku krvavou fungují některé domácí postřiky, v domácích podmínkách otírání lihem nebo olejem, venku pak insekticidy, které musíte aplikovat pod velkým tlakem a s přídavkem vhodného smáčedla – chomáče jsou velmi odolné a mšice chrání. Postřiky je nutné podle potřeby opakovat. 

Mechanické ničení mšic je vhodné, když je napadení málo silné.

Zima, kdy jsou mrazy nižší než -20 °C, velmi účinně likviduje, nebo aspoň redukuje nymfy schované pod borkou.

Vlnatka krvavá - kolonie na jabloni

Vlnatka krvavá postřik, vlnatka krvavá likvidace

Povolenými insekticidy můžete vlnatku postřikovat od jara do léta. Patří sem:

  • Mospilan 20 SP,
  • Perfekthion,
  • Pirimor,
  • Aztec 140 EW.

Do postřiku přidejte smáčedlo.

Domácí postřik proti vlnatce vyrobíte tak, že smícháte:

  • 0,5 l teplé vody,
  • 50 ml oleje,
  • 50 ml octa,
  • 1 polévkovou lžíci prostředku na nádobí.

To celé nalijete do domácího postřikovače a postříkáte všechny napadené rostliny.

Pro likvidaci vlnatky krvavé můžete také využít predátorů, kteří se jí živí. Jsou to vosičky, škvor, slunéčka sedmitečná, larvy pestřenek a dravé ploštice.

Tyto broučky přilákáte do zahrady tak, že jim postavíte hmyzí hotel nebo domeček pro škvora. Takovou velmi jednoduchou verzí domečku pro škvora je stará plechovka, kterou naplníte slámou a zavěsíte do postiženého stromu. Škvoři by se u vás měli zabydlet během jednoho vegetačního období.

Vlnatka krvavá ochrana

Výbornou alternativou je použití přírodního organického hnojiva, které nejenže rostliny přihnojí, ale má také přirozené repelentní účinky proti vlnatce krvavé i dalším škůdcům. Vyzkoušejte třeba české originální hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, kdy se vlnatka začíná množit, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vaší zahradě způsobují tito odolní škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin totiž zesiluje obranyschopnost rostlin. V případě, že jsou vlnatky již na vzestupu, musíte dostat chitin co nejrychleji do rostliny. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak jabloně a ostatní stromy a keře zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U vlnatky postačí obvykle tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil požadovaný účinek.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články