Dokonalé přírodní hnojivo na orchideje
ale také vhodné pro všechny rostliny, ať už venku nebo doma.
🎁 15% sleva + doprava ZDARMA nad 250 Kč s kupónem: ORCHIDEJE ✨

Skvělé vlastnosti a snadná aplikace na orchideje

Připravte výluh z Hnojíku (1 čajová lžička na 1L vody) a zalijte orchidej 1-2x za měsíc. Případně hodinu máčejte kořeny orchideje ve výluhu.

Kolik hnojiva potřebujete

Fotografie od zákazníků

2023 10 06 06 18 35
2023 10 06 06 19 15

Orchideje

orchideje Paphiopedilum (Črievičkovec)

Orchideje jsou nádherné a žádané interiérové rostliny v domácnosti. Už podle názvu můžeme tušit, že jsou ušlechtilé, nejsou však náročné na pěstování, i když se to na první pohled může tak jevit. V pěstování orchideje našli zálibu pěstitelé téměř na celém světě.

Historie orchideje sahá do velmi dávné minulosti, na Zemi se vyskytují již kolem 100 milionů let. Od 18. století se těší velké oblibě jako pokojové rostliny, které mají bohatě kvetoucí stonky několik týdnů či měsíců. Orchideje se v přírodě vyskytují v různých podmínkách – od tropů kolem rovníku přes mírné pásmo až po arktickou tundru. Proto je lze pěstovat v různých podmínkách.

Orchidea, z řeckého slova ὄόρχις / orchis, latinsky orchidaceae, patří do čeledi krytosemenných rostlin, která zahrnuje přes 800 – 1000 popsaných rodů a 25 000 – 30 000 druhů. Kromě botanických druhů je známo přes 100 000 různých kultivarů a hybridů.

Ve volné přírodě v půdě rostou pouze dva rody orchideje. terestrické – paphiopedilum a cymbidium. Ostatní rostou přichycené v korunách stromů a na jiných rostlinách – epifytické. To znamená, že rostou ve vzduchu a neparazitují. Stromy a rostliny poskytují orchidejím vše, co potřebují: Mají zde dostatek čerstvého vzduchu k tomu, aby mohli dýchat kořeny, které zároveň vyživují rostliny vodou a živinami z okolí. Divokým orchidejím nehrozí ani přemokření, zároveň mají dostatečnou vzdušnou vlhkost a dost světla, která milují.

orchidej Phragmipedium besseae

Všechny volně žijící druhy orchidejí jsou chráněny Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES).

orchidej Cymbídia

Orchideje mají květy rozdělené na šest okvětních lístků, z nichž jsou tři kališní a tři korunní. Najdeme je v rozmanitých barvách, různých velikostech i tvarech.

Některé druhy mají jednotlivé květiny, ale většinou mají orchideje třásňové květenství vyrůstající odspodu pahlízy, z listové paždí nebo na konci stonku.

Orchidej druhy

Orchideje se podle stonku rozdělují do dvou hlavních skupin:

  • Jednonohé (monopodiální) – jejich stonek se nerozvětvuje. Mají jeden vrchol, ze kterého vyrůstají kořeny, listy i květiny. Do délky roste rostlina jen z jednoho konce a může mít i několik metrů. Patří zde např.: phalaenopsis, vanilla, vanda.
  • Vícenohé (sympodiální) – jejich stonek má růstový vrchol, na jehož konci vyrostou květiny, a tehdy stonek přestává růst. Rostlina vyhání nové stonky z bočních pupenů, ze kterých vyrůstají nejprve listy, později kořeny a nakonec květiny. Tyto orchideje tvoří pseudohlízy, které slouží jako zásobárny živin při delším období sucha.
orchidej Cattleya tigrina

Nejpěstovanější orchideje u nás

K nejoblíbenějším orchidejím, které se pěstují u nás, patří:

Phalaenopsis (Lišejovec) – je to u nás asi nejčastěji pěstovaná bytová orchidej. Kvete zpravidla v zimě a na jaře malými až středními květy různých barev, od bílé až po tmavobordovou, téměř černou. Při dobré péči může kvést dokonce 4 až 6 měsíců.

Lišejovec nevytváří pseudohlízy, ale jako zásobárna živin používá dva až šest listů, které mohou dosáhnout až do 80 cm. Lišejovec má kořeny zelenostříbřité barvy. Vyrůstají z dolní strany stonku a také z listů.

Dařit se jim bude v teple nad 22 ° C, na nepříliš intenzivním světle východní a jihovýchodní strany.

orchidej Phalaenopsis (Lišejovec)
orchideje Paphiopedilum (Črievičkovec)

Paphiopedilum (Črievičkovec) – pochází z tropické Asie od Číny až po Novou Guineu. Rod střevíčků sestává ze 60 druhů, které jsou nesmírně rozmanité a všechny jsou mezinárodně chráněny, proto obchodovat se smí jen s rostlinami, které byly k tomuto účelu vypěstovány.

Jsou to suchozemské orchideje a upřednostňují zůstat vlhké, ale ne mokré u kořenů a obecně vyžadují nízké až střední světelné podmínky.

Tvar květin, se podobá střevíčce a hraje důležitou roli při opylování. Vzhledem láká hmyz, který padne dovnitř „střevíčky“ a ven se dostatečně jen jedinou cestou přes bliznu a kolem pylnice.

Cattleya (Katleje) – zahrnuje asi 45 druhů orchideje od miniaturních po robustní. Pochází z tropické Ameriky. Často jsou pěstovány i pro komerční účely. Většinou jsou to epifytické orchideje nebo rostoucí na skalách. Mají pahlízy, které jim slouží jako zásobní orgán rostliny vznikající zhrubnutím stonkového článku.

Květy se skládají ze tří kališních lístků a tří okvětních lístků, přičemž jeden výraznější než „pysk“. Katleje může mít od jednoho až do třiceti květin.

Pro dobré prosperování a kvetení potřebuje dostatek světla, ale ne přímé sluneční záření. Ideální je východní strana. Pokud ji umístíte na jižní straně, použijte mírné stínění pomocí průsvitného závěsu. Od června do pozdějšího podzimu můžete katleji pěstovat venku, ne však na přímém slunci, aby nedošlo ke spálení listů.

orchidej orchideje Paphiopedilum (Črievičkovec)
orchidej orchidej orchideje Paphiopedilum (Črievičkovec)

Dendrobium (Dendrobium) – zahrnuje více než 1800 druhů a tisíců hybridů dorůstajících do výšky od 5 cm do cca 4,5 metru. Vyskytují se přes celou tropickou a subtropickou Asii, Austrálii až po tichomořské ostrovy. Mnohé jsou stálezelené, zatímco jiné jsou každoročně opadavé a kvetou pouze na bezlistých holích. Nejpopulárnější komerčně dostupné mají listnatou růstovou formu podobnou třtině.

Tento rod vykazuje ohromně rozmanitou morfologii mezi jednotlivými druhy. Tato velká rozmanitost forem je výsledkem specifických adaptací jednotlivých druhů. Můžeme je rozdělit na:

* TEPLOMILNÉ (Dendrobium phalaenopsis) – které mají trvale olistěnou pseudohlízu. Z ní vyrůstá delší stvol s květinami na vrcholu. Květy jsou fialové, růžové, bílé, žlutozelené s červeným středem a nevoní. Mají rády teplotu kolem 28 °C a jižní okna, v létě s trochou stínu.

CHLADNOMILNÉ (Dendrobium nobile) – má květiny po celé délce pahlízy a vyrůstají nad jednotlivými kolínky po dvou až třech květech. Tento typ potřebuje v létě venku polostín a uvnitř chlad na světlém místě, jinak se mu nedaří.

Oncidium (Oncidium) – pochází z kolumbijských, peruánských a ekvádorských And a Brazílie. První rostliny byly objeveny na Karibských ostrovech v roce 1800. Vyznačují se silnou vanilkovou vůní.

Květy této orchideje připomínají motýly, proto je lze snadno rozpoznat. Soukvětí se skládá z mnoha jednotlivých květin, které bývají skvrnité, jejich základní barva je většinou žlutá. Velikost a množství květin na stopce je variabilní od jednoho (Oncidium papilio) po několika desítek květin (Oncidium varicosum).

Jednotlivé druhy se od sebe liší požadavky na teplotu a vlhkost. Přes den mají rostliny raději teplá světlá až polostinná místa, bez přímého slunce s 18 až 24 °C a v noci dávají přednost o něco chladnějšímu prostředí. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 60 až 70 %. V zimě dobře reagují na přisvětlování, kdy jim prodloužíme den na 14 až 16 hodin.

orchidej Oncídium
orchidej Vanda

Vanda (Vanda) – tento rod zahrnuje asi 80 druhů pestrobarevných orchideje rozšířených od jižní a jihovýchodní Asie, po Novou Guineu, přes část Austrálie a některé ostrovy v západním Pacifiku. Většinou jsou epifytické a mají dlouhé pevné stonky, které nesou těsně rozmístěné třásňové listy. Květy jsou obvykle velké, ploché, krásné, dlouhotrvající. Mají krátkou výběžku na rtu a mnohé jsou voňavé.

Upřednostňují teplé až horké podmínky pro pěstování s velkým množstvím světla a vysokou vlhkostí. Vyhovuje dobře propustné médium. Nesadí se do substrátu, ale pěstují se volně na vzduchu nebo v košíčcích či ve vázách. Na péči je tato květina náročnější. Vyžaduje vysokou vlhkost a každodenní namáčení do vody nebo sprchování.

Pěstování orchidejí

Orchideje potřebují pro své prosperování teplo, světlo a vzdušnou vlhkost. Většina z nich se pěstuje ve speciálním substrátu na orchideje. I tento substrát v určitých případech, například u půdních orchidejí má specifické složení. I když je to méně časté, ale mohou se některé druhy orchideje pěstovat také speciálním způsobem, kdy kořeny nejsou umístěny v substrátu na orchideje, ale ve vzduchu.
 
Podle toho, jakou máte orchidej, je třeba jí přizpůsobit podmínky. Obecně platí, že denní teploty jim vyhovují mezi 22°C – 27°C a v noci přibližně o 6°C méně, přičemž snesou i krátkodobé výkyvy teplot.
 
Pokud chceme dopřát orchidejím dostatek světla, je vhodné je umístit je na východní či západní straně u okna, avšak ne na přímé slunce. V zimním období upřednostňují jižní světovou stranu.
 
Pro své fungování orchideje potřebují 50 až 80 procentní vlhkost vzduchu, proto je vhodné je zvlhčovat například rozprašovačem. Dostatek vlhkosti jim můžeme dopřát v originálních květináčích/hrncích na orchideje, do kterých se na dno nalije voda, ale kořeny se jich nedotýkají.
orchidej Doritaenopsis
orchidej Bulbophyllum
orchidej Vanda
orchidej Doritaenopsis
orchidej Vanda
orchidej Dendrobium-bigibbum

Jak se starat o orchidej - zalévání a hnojení orchidejí

Každá orchidej má své specifické nároky na množství vody a výživu a je třeba se jí věnovat i podle specifických podmínek, které máte doma. Platí však, že mezi zaléváním by měl substrát na orchideje trochu vyschnout. Tedy nemá být neustále vlhký. Obecně platí, že většina orchideje v květináči o průměru kolem 12cm nebo větší bude vyžadovat důkladnou zálivku přibližně 1x za týden. Menší květináče často vysychají rychleji a mohou vyžadovat zalévání 2x až 3x týdně. Doporučuje se průběžně kontrolovat orchidej každé 2 – 3 dny. Pokud si nejste jisti, raději 1 – 2 dny se zálivkou počkejte. Platí, že kořeny nesmí dlouhodobě stát ve vodě, jinak odhnijí a rostlině hrozí uhynutí!
 
Pěstujete-li orchidej mimo květináče, tedy nemá kořeny umístěné v substrátu na orchideje, dopřejte jí vláhu každý den.
 
TIP: Chcete-li zjistit, zda je substrát vlhký, můžete si pomoci například zastrouhanou dřevěnou tužkou. Tu zapíchněte do substrátu. Když ji vytáhnete a dřevo na špičce tužky bude ztmavlé (vlhké), substrát je vlhký.
 
U orchidejí, je nutné si uvědomit, že ze substrátu určeného pro orchideje získávají jen minimum živin. Proto je důležité jim je pravidelně doplňovat. Používáme vhodné hnojivo na orchideje, které zajišťuje vyvážený přísun živin. Hnojík je vyvážené České přírodní organické hnojivo s REPELENTNÍMI účinky na škůdce. Kromě zdravého a vyváženého prosperování orchideje posiluje jejich imunitní systém, podporuje bohaté kvetení a zároveň pomáhá bránit se škůdcům a chorobám.
 
 

 Jednou z forem, kterou můžete zásobovat vaše orchideje, je použití zálivky. Do vody přidáváme hnojivo na orchideje (Hnojík), které  vyluhujete (mícháním, probubláváním) a tak zabezpečíte orchidejím dostatek výživy i vláhy. Poměr vody a Hnojíku na přípravu výluhu je 1 litr vody na 1 čajovou lžičkou Hnojíku a necháme 1-24 hodin louhovat. Takový výluh použijeme způsobem, jak běžně zavlažujeme orchideje.  Alternativně můžete jen Hnojík promíchat ve vodě, nechat přes noc odstát a ráno použít.

orchidej Doritaenopsis
orchidej Doritaenopsis
orchidej Dendrobium-bigibbum
orchidej Phalaenopsis-aphrodite-Lisajovec

Aplikace zavlažování orchideje:

  • Namáčením do vody: orchidej s květináčem se ponoříme do odstáté vody (výluhu) a po přibližně 10 až 15 minutách orchidej s květináčem vyjmeme a přebytečnou zálivku slijeme.

  • Zaléváním: Orchideje zalijeme přímo do květináče a po 10 minutách přebytečnou závlahu (výluh) ze spodní misky či ozdobného obalu květináče vylijeme. Při zalévání dáváme pozor, aby se voda nedostala do srdíčka ve středu listů, resp. do listových paží.

  • Postřikováním/rosením: Je to vhodný způsob, kterým se snadno vyhneme přemokření a zároveň u škůdců a chorob je postřik výluhem Hnojíku na listy účinným způsobem, jak se rostlince pomoci bránit. Stejně jako při polévání dbáme na suché srdíčko a nepromokření substrátu.

  • Odpařováním: Dostatek vlhkosti orchidejí umíme zajistit odpařováním ze spodní misky či ozdobného obalu květináče, kde nalijeme cca 2 až 3 cm vody. Zde je třeba si všimnout, aby se voda nedotýkala kořenů, aby nezačali odhnívat. To můžeme zajistit drenážní vrstvou kamínků, které zalijeme tak, aby jejich vrch zůstal suchý. Při tomto způsobu závlahy doporučujeme jemný posyp kořenů orchideje suchým Hnojíkem. Odpařování bude zajišťovat přiměřenou vlhkost rostlinky i schopnost zužitkovat Hnojík jako hnojivo na orchideje, ze kterého budou rostlinky pozvolna čerpat živiny.

Zbylý výluh z Hnojíku a jeho pevný podíl, který zůstal po zavlažování orchideje, nelikvidujeme, ale zužitkujeme jej pro další pokojové či zahradní rostliny, keře či stromy. Hnojík, je doporučeno hnojivo na orchideje a používáme jej během celého růstu orchideje, čímž přispíváme ke zdravému růstu, vývoji, silné imunitě a bohatému kvetení rostlin. Relepentní účinky má Hnojík díky Chitinu, Ten pomáhá rostlinám v boji proti škůdcům a chorobám. Více o Chitinu si můžete přečíst zde.

Od března do října je nutno udržovat pravidelně rostliny mírně vlhké.

Od listopadu do března je nutné je zavlažovat tak, aby listy nerostly velmi rychle a substrát necháme proschnout. V tomto období omezujeme v zálivce také hnojivo na orchideje.

Během vegetace je dobré 1x za 3 týdny použít hnojivo na orchideje přičemž je Hnojík tou nejlepší volbou.Hnojík doporučujeme proto, že s ním máme výborné zkušenosti. Můžete se však rozhodnout i pro jiné hnojivo pro orchideje, ať už jde o tyčinky s hnojivem nebo tekuté hnojivo pro orchideje. Tehdy je třeba se zaměřit zvlášť na dávkování, abyste své rostlinky nepřehnojili a nedošlo tak k jejich úhynu.

orchidej Dendrobium-bigibbum
orchidej Cattleya
orchidej Dendrobium-bigibbum
orchidej orchidej Dendrobium-bigibbum
orchidej Laelia
orchidej Odontoglossum

Péče o orchidej - přesazování orchidejí

Existuje několik různých způsobů přesazování a různé odrůdy orchidejí mohou vyžadovat různé techniky přesazování.
 
Obecně většina orchidejí, které rostou v květináčích, rozloží médium (substrát na orchideje) během 1 až 3 let. Takový substrát již neumožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu a nepřesychá a způsobuje, že kořeny orchideje mohou začít zahnívat.
 
Dalším důvodem k přesazování je, pokud orchidej navzdory opěrným hůlkám je v květináči nestabilní nebo její kořeny vyrůstají z květináče.
 
Přesazování je nezbytné, dojde-li k napadení orchideje nemocí či škůdcem.
 
Orchideje potřebují substrát, ve kterém dobře cirkuluje vzduch, díky čemuž se vlhkost v něm nedrží příliš dlouho a kořenům poskytuje dobrou oporu. Pro většinu orchideje může být z borové kůry, sušených kořenů, korku, perlitu, minerální vlny, lávových kamenů, hrubého štěrku, případně jejich kombinováním. Pro zemní orchideje (paphiopedilum a cymbidium) je vhodný substrát s rašelinníkem a kokosovým vláknen.
 
 Při přesazování odstraníme starou směs z květináče a dáváme pozor, abychom neporušili nebo nerozdrtili příliš mnoho kořenů. Seschlé, duté nebo kašovité kořeny je dobré odstranit. Důkladně opláchneme kořenový systém, aby byl flexibilnější a vyčistil se od starého substrátu. Vložíme rostlinu do nového květináče, opatrně ohýbáme vzdušné kořeny do květináče.
 
Pokud potřebujeme jen vyměnit substrát a použijeme původní květináč, je vhodné jej vydezinfikovat. Doporučuje se, aby květináč na orchideje byl průsvitný a propouštěl ke kořenům dostatek světla. Velikost nového květináče vybíráme podle kořenového systému. Kořeny by měly mít asi 1 cm navíc, kde se mohou rozrůstat.
 
Orchideje by se neměly přesazovat, když kvetou nebo nahazují poupata. Vyskytne-li se však opravdu závažný problém, který vyžaduje přesazování, je lepší přijít o květiny či pupeny než o celou rostlinku.
 
Po přesazování se většinou doporučuje zredukovat zálivku a hnojení. To ovšem neplatí, pokud orchidej projevuje příznaky nedostatku vláhy či podvýživy, případně bojuje se škůdci či onemocněním. Tehdy je třeba péči o orchidej přizpůsobit těmto situacím.

Nemoci a škůdci orchidejí

Mezi nejčastější problémy, které nás při pěstování orchideje mohou potkat patří:

virová, houbová a bakteriální onemocnění – hniloba kořenů a pseudohlízí, černá hniloba, bakteriální měkká hniloba, hnědá hniloba, plíseň na květinách

 – živočišní škůdci – štítničky, puklice, roztoči, třásněnky, mšice

U orchideje, tak jako u každé jiné rostliny, je jednodušší snažit se nemocem a škůdcům předcházet, než řešit jejich následky. Proto je důležité kromě tepla, světla a vzdušné vlhkosti zajistit vyvážený přísun živin. Dostatek správně vyvážených živin umíme orchideje zajistit pravidelným zavlažováním s výluhem z Hnojíku. Díky kterému budou nejen dobře růst a pěkně kvést, ale zároveň posílíme i její imunitní systém, aby mohla lépe bránit nejen chorobám a škůdcům, ale také následkům stresu.

orchidej Cymbidia
orchidej Phalaenopsis-Lisajovec

Pokud se přece vyskytnou onemocnění nebo škůdci, co s tím?

U virových, houbových a bakteriálních onemocnění platí, že je třeba poškozené, nahnilé a seschlé části rostliny, ať jsou to kořeny, přesudohlízy, listy či květiny, sterilním nástrojem opatrně odstranit, aby se předešlo rozšíření onemocnění. Doporučuje se takto ošetřenou orchidejí umístit do nového substrátu na orchideje. Používáme-li původní květináč, je třeba jej vysterilizovat.

U škůdců je vhodné orchidej důkladně opláchnout a odstranit seschlé části, kde by se mohli škůdci ukývat. Následně umístit do čistého substrátu na orchideje a vydezinfikovaného květináče a použít Hnojík buď postřikem na list nebo jeho suchým aplikováním posypem na zvlhčený list.

Více o použití Hnojíku na rostliny napadené chorobami a škůdci se dočtete na stránce Použití hnojiva.

Druhy orchidejí

orchidej druhy - Orchidea Brassolaeliocattleya

Orchidea Brassolaeliocattleya

orchidej druhy - Orchidea Cymbídia

Orchidea Cymbídia

orchidej druhy - Orchidea Katleja

Orchidea Katleja

orchidej druhy - orchidej druhy - Orchidea Katleja

Orchidea Oncídium

orchidej druhy - Orchidea Cattleya bicolor

Orchidea Cattleya bicolor

orchidej druhy - Orchidea Bulbophyllum longissimum

Orchidea Bulbophyllum longissimum

orchidej druhy - Orchidea Caladenia caimsiana

Orchidea Caladenia caimsiana

orchidej druhy - Orchidea Dendrobium taurinum

Orchidea Dendrobium taurinum

orchidej druhy - Orchidea Caladenia

Orchidea Caladenia

orchidej druhy - Orchidea Specklinia grobyi

Orchidea Specklinia grobyi

orchidej druhy - Orchidea Spathoglottis plicata

Orchidea Spathoglottis plicata

orchidej druhy - Orchidea Miltónia

Orchidea Miltónia

orchidej druhy - Orchidea Dendrobium bigibbum

Orchidea Dendrobium bigibbum

orchidej druhy - Orchidea Cattleya luteola

Orchidea Cattleya luteola

orchidej druhy - Orchidea Grammatophyllum speciosum

Orchidea Grammatophyllum speciosum

Zajímavosti o orchidejích

Věděli jste, že…
… orchideje se mohou používat iv potravinářství při výrobě koření či k dekorování v moučníků a dortů v cukrářské výrobě.
 
… vanilka se získává z orchideje Vanilla planifolia?
 
… že se používají i při výrobě parfémů a také v medicíně.
 
 … většina hybridů Oncidium, často získá několik malých černých skvrn na listech kvůli slunci. V tomto případě se jedná o přirozenou skvrnitost, která rostlině neškodí.
svatební dort orchidej

Orchidej péče - Co říkají listy orchidejí

Na zdravé rostlině spodní listy přirozeně mění barvu na žlutou a odumírají. Orchideje namísto nich vytvoří nové.

Orchidey nevyhovuje intenzita priameho slnečného žiarenia. Listy môžu nadobúdať bledozelenú, bielu, až žltú farbu,  získať žlté fľaky, zmäknúť a ochabnúť. Orchidea potrebuje dostatok svetla, ale nie priame slnečné žiarenie. Riešením môže byť premiestnenie na inú svetovú stranu, či jemné zatienenie záclonou.

Listy orchideje signalizují napadení hnilobou. Takové příznaky se mohou objevit i na jiných částech rostliny. Mnohokrát tato hniloba začíná jako žluté skvrny, které postupně přecházejí do hnědé nebo černé barvy. Rostlinu odizolujte od ostatních rostlin. Je třeba zkontrolovat a ošetřit jak kořenový systém, listy, tak celou rostlinu. Silně napadené části bezpečně odstranit vydezinfikovaným nástrojem a zlikvidovat. Doporučuje se ošetřit orchidej fungicidním přípravkem a následně přesadit rostlinu do nového sterilního substrátu a vydezinfikovaného květináče. Hniloba se zvykne vyskytovat u orchideje, které jsou v příliš vlhkém prostředí a mají oslabenou imunitu, proto je třeba přizpůsobit množství a intenzitu zálivky a zajistit dostatečný vyvážený příjem živin. Orchideje je třeba sledovat 7 až 10 dní a při opětovném výskytu příznaků zopakovat ošetření fungicidním přípravkem.
 
U hybridů Oncidium se mohou na listech objevit malé černé skvrny ze slunce – jedná se o jejich přirozenou skvrnitost.

Zvrásčité listy a stříbrošedé kořeny jsou projevem nedostatečné závlahy, ale může to signalizovat i jejich promočení. Ke zjištění příčiny můžete vyjmout rostlinu z květináče a zkontrolovat kořeny. Pokud jsou pevné, bílé nebo hnědé, je třeba zvýšit frekvenci zalévání. Pokud jsou kořeny kašovité, odstřihněte je, orchidej přesaďte do nového substrátu a snižte frekvenci zalévání. Pamatujte, že orchideje nesmí dlouhodobě stát ve vodě!

Orchidej má nedostatek světla, potřebuje zvýšit jeho intenzitu. Ale pozor, ne přímé sluneční záření, které by ji mohlo spálit, ale rozptýlené světlo. Řešením může být i umělé přisvědčování.

Lepkavá hmota, která se může vyskytovat na listech, stopkách a květech, je pro většinu orchideje přirozená. Tento cukrový sekret můžete zvlhčit vlažnou vodou, aby se rozpustil.

Zdroje informací:

orchideje pěstované v bytě
orchidej pěstovaná v bytě
orchidej na parapetu
orchidej v květináči