vlnovník révový

Obsah

Vlnovník révový - choroby na listech vinné révy

(Colomerus vitis)

Vlnovník révový (Colomerus vitis) je drobný roztoč, který napadá révu vinnou. Jedná se o členovce z čeledi vlnovníkovití (Eriophyidae), kteří jsou během svého vývoje monofázní, tedy vyskytují se pouze v oblasti poškození.
 
Dospělí vlnovníci jsou velcí pouze 0,15 až 0,2 mm a jsou téměř neviditelní pouhým okem. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu listů a jsou schopné naklást až 100 vajíček během svého života. Larvy, které se z vajíček vylíhnou, se usazují na listech a sají šťávy z rostliny. Tento proces může vést k deformacím listů, k jejich svinování a k celkovému oslabení révy.
 
Vlnovník révový představuje jednoho z nejvýznamnějších škůdců révy vinné zejména v suchých oblastech. Mezi opatření pro boj proti vlnovníkovi patří například pravidelné kontrola révy a především postřikování speciálními insekticidy. Také se doporučuje odstraňovat infikované části rostliny a dodržovat správné postupy pro hnojení a zálivku.
Vlnovník révový - poškozená svrchní strana listů

Hálčivec révový - vlnovník révový

Ačkoliv oba roztoči jsou si velmi podobní, stejná velikost, neviditelnost pouhým okem a oba škodí na listech révy vinné, jejich poškození jsou mírně odlišná. Zatímco hálčivec révový (vlnovník viničný) způsobuje zkadeření listů, deformaci letorostů a plodů a vyskytuje se ve všech oblastech, vlnovník révový způsobuje vyduté puchýře, které jsou vidět na svrchní straně listů a na spodní straně jsou pak bílé a později hnědé skvrny vyplněné jakoby plstěným povlakem. Vlnovník révový také žije hlavně v suchých oblastech.

Vlnovník révový postřik, vlnovník révový ošetření

Postřik je vhodné použít brzy na jaře při rašení révy, a to stejný jako u hálčivce révového: 

  • Sulikol – na bázi síry – 3 %,
  • Dithane – 0,2 %.
Při silnějším napadení je doporučeno postřik opakovat po 10 až 14 dnech. Při velmi silném napadení pak ještě jednou postříkat během srpna.

Kromě chemické ochrany se doporučuje i biologická ochrana, a to pomocí dravých roztočů Thyplodromus pyri. 

Nejdůležitější je však prevence, tj.:

  • nakupovat zdravou sadbu vinné révy,
  • všechny napadené listy, letorosty nebo květy zlikvidovat,
  • keře vinné révy sázet v doporučených rozestupech,
  • používat kvalitní a hlavně organická hnojiva, která dodají rostlinám schopnost bránit se proti škůdcům.
Vlnovník révový - poškozená spodní strana listu

Vlnovník révový ochrana, vlnovník révový organická ochrana

Jako ideální alternativu zejména k chemickým postřikům, které jsou škodlivé pro člověka, zvířata i přírodu kolem, doporučujeme vyzkoušet přírodní organické hnojivo Hnojík. Hnojík totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže budete používat Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, kdy se vlnovníci začínají množit, pravidelně, pak se vyhnete veškerým problémům, které na vašich keřích vinné révy způsobují tito odolní škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin obvykle zlepšuje strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

V případě, že se vlnovníci již přemnožili, musíte jednat rychle a dostat chitin co nejrychleji do rostliny. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak rostliny zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U vlnovníků postačí obvykle tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil požadovaný efekt.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články