Vlnovník trnkový

Obsah

Vlnovník trnkový - poškozuje hlavně listy

(Eriophyes similis)

Vlnovník trnkový, někdy také vlnovník švestkový (Eriophyes similis) je roztočovitý škůdce, který se vyskytuje na švestkách a dalších slivoních, výjimečně i na meruňkách. Vlnovník přezimuje v šupinách pupenů. Při napadení rostliny vytváří početné, drobné, kulovité až eliptické hálky v podobě zelených, později žlutozelených bradavic s červenou až fialovou špičkou na horní straně listů. Je to úzce specializovaný škůdce, který nemůže parazitovat na jiných, než zde jmenovaných rostlinách.

V literatuře se někdy uvádí, že je neškodný, ale protože může napadnout i plody a může se vyskytovat v hojném (přemnoženém) počtu, pak jeho škodlivost jednoznačně spočívá v tom, že snižuje kvalitu plodů i celkovou úrodu – zejména v sadech.

Vlnovník trnkový - poškozené listy slivoně/hálky

Vlnovník trnkový na třešni

Vlnovník trnkový se může ojediněle vyskytovat i na třešních. Tento drobný roztoč se živí na listech a pupenech třešní. Napadené listy jsou pokryty drobnými hrbolky a deformované.

Ovšem ve většině případů budete mít na třešni spíše vlnovníka višňového (viz samostatný článek). Pokud si nejste jisti, který vlnovník to je, kontaktujte odborníka.

Na ničení obou druhů vlnovníků však platí podobné postřiky, draví roztoči a hnojení přírodním hnojivem Hnojík, které obsahuje chitin.

Vlnovník trnkový postřik

Vlnovník trnkový - poškozený plod slivoně

Vlnovník trnkový, pokud se vyskytuje v malé míře a neškodí plodům (viz obrázek), je téměř neškodný a není potřeba proti němu nijak zasahovat. Pokud ale dojde k přemnožení a vlnovník poškozuje i plody, pak použijte schválené insekticidy nebo akaricidy (prostředky proti roztočům). Vhodné je využít dravého roztoče typu Typhlodromus pyri, který je jejich přirozeným predátorem.

Vlnovník trnkový ochrana

Výbornou alternativou je také použití přírodního organického hnojiva, které nejenže rostliny přihnojí, ale má také přirozené repelentní účinky proti škůdcům. Vyzkoušejte české originální hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, kdy se vlnovník trnkový začíná rozmnožovat, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vaší zahradě způsobují tito škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. 

Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin zlepšuje strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což zlepší propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepší schopnost půdy zadržovat živiny.

Je důležité poznamenat, že ačkoli chitin může poskytnout řadu výhod, jeho účinnost může záviset na konkrétních podmínkách, včetně druhu rostliny, typu půdy a specifických environmentálních faktorů.

V případě, že jsou však vlnovníci trnkoví již na vzestupu, musíte dostat chitin co nejrychleji do rostliny. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak jabloně a ostatní stromy a keře zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U vlnovníka postačí obvykle tři takové zálivky během týdne, abyste získali požadovaný účinek.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články