Chitin a jeho vliv na člověka - stručně 🤓

Chitin je forma vlákniny, kterou člověk nedokáže strávit. Proto tím projde tělem bez rozkladu. Chitin funguje jako odpudivý prostředek pro hmyz, který jim nechutná. Rostliny dokáží část chitinu vstřebat a vytvořit látky, které hmyzu škodí, ale pro lidi nejsou nebezpečné. Rostliny tuto obranu využívají už po mnoho let, protože vedle hmyzu žijí.

Svlečky s chitinem

Svlečky představují exoskelet moučných červů, jenž se tvoří během chovu larev potemníka moučného. S růstem larvy dochází k jejich svlékání, a tak je možné tyto svlečky z chovu izolovat. V malých množstvích jsou začleněny do hnojiva Hnojík, což přispívá k jeho repelentním účinkům vůči škůdcům a nemocem rostlin. V některých situacích, kdy je třeba rostlinu dodatečně posílit pro odolnost vůči rezistentním škůdcům, například molice, svilušky, smutnice či puklice, je efektivní kombinovat Hnojík s přidanými svlečky. Doporučený poměr je 1,5 lžičky Hnojíku a 1,5 lžičky svleček na 1L vody. Pro optimalizaci je vhodné před smícháním suchý Hnojík se svlečkami zpracovat v mixéru, což zjemní strukturu svleček. Po louhování hnojiva se svlečkami přes noc s aerací získáme potentní elixír, který aplikujeme na rostliny třikrát v jednom týdnu.

Někteří zákazníci se rozhodli louhovat pouze svlečky. Obdrželi jsme zpětnou vazbu, kde uváděli, že použití takového výluhu na citrónovníky účinně eliminovalo puklice. Předpokládáme, že vysoký obsah chitinu v svlečkách ovlivňuje trávicí systém škůdců a může je v některých případech usmrtit. Preventivně doporučujeme přidávat svlečky k hnojivu Hnojík při každém hnojení, což by mělo odradit většinu škůdců v průběhu celého období.

Pokud očekáváte v létě zvýšenou aktivitu krytonosců, doporučujeme alespoň dva týdny před očekávaným náporem zahrabat svlečky kolem kořenů rostlin. Pro maximální efektivitu by měly být svlečky buďto v půdě nebo ve výluhu. Pouhý posyp svleček na povrch půdy či jejich suché rozmístění na listech rostlin nebude mít požadovaný efekt.

Jak vypadAjí svlečky

Více informací o chitinu

Chitin je účinná látka, která přináší výhody našemu hmyzím trusu oproti ostatním hnojivům. Tento vláknitý materiál se nachází v exoskeletech hmyzu, skořápkách korýšů a dokonce i v křídlech motýlů. Po celém světě se upravuje různé verze chitinu, které umožňují vytvoření pevného exoskeletu brouků a pružných těl housenek. Do našeho hmyzího trusu přidáváme zbytky exoskeletů moučných červů, které obsahují chitin. Tato látka pomáhá rostlinám bránit se proti škůdcům a patogenům. Na základě zkušeností našich zákazníků můžeme potvrdit, že chrání rostliny před širokou škálou hmyzu, včetně mšic, molicek, dřepčíků, lalokonosců, svilušek, smutnic, trásněnek, puklic a vlnatek. V roce 2002 byli také úspěšně testováni proti mravencům a slimákům s účinností 95%.

Chitin je 100% přírodní látka s repelentními účinky na hmyz, který poškozuje rostliny. Bylo zjištěno, že chitin ničí kořenové nematody a jejich vajíčka, stejně jako houbové patogeny v kořenové zóně. Když rostliny detekují přítomnost chitinu v půdě, reagují tak, jako by „snědly hmyz“. To způsobuje, že se rostlina brání tím, že produkuje více stonkového a listového materiálu a vylučuje sekundární metabolity, které odrazují škůdce a patogeny. Chitin tak v podstatě vytváří autoimunitní reakci, která působí na rostliny jako vakcína. Signalizuje rostlině, aby produkovala přírodní toxiny, které odpuzují její nepřátele, jako jsou škůdci a plísňové patogeny. Americká agentura pro ochranu životního prostředí uvádí, že chitin reguluje populaci patogenních hlístic tím, že stimuluje růst určitých mikroorganismů přirozeně se vyskytujících v půdě, kteří uvolňují látky, jež ničí patogenní hlístice a jejich vajíčka. I když chitin není rozpustný ve vodě, kořenové bakterie ve rhizosféře dokážou tento materiál rozkládat, čímž ho umožňují rostlině absorbovat a využít.

Využití chitinu v hmyzím trusu přináší řadu výhod. Jeho přítomnost stimuluje rostliny k aktivní obraně proti hmyzu, což zvyšuje jejich odolnost vůči škůdcům. Rostliny reagují zvýšenou tvorbou strukturálního materiálu a významnějším vylučováním ochranných látek. Tento mechanismus je podobný reakci rostlin na skutečné hmyzí napadení.

Chitin je také ekologicky příznivou látkou, neboť se jedná o přírodní produkt, který nezatěžuje životní prostředí. Jeho použití může pomoci snížit závislost na chemických pesticidních látkách a přispět k udržitelnému zemědělství.

Díky výhodám, které chitin poskytuje rostlinám, se stává nedílnou součástí našeho hmyzího trusu. Zkušenosti našich spokojených zákazníků potvrzují jeho účinnost při ochraně rostlin před různými druhy škůdců a patogenů. Mšice, molice, dřepčíci, lalokonosci, svilušky, smutnice, trásněnky, puklice, vlnatky, mravenci i slimáci – všichni jsou účinně odpuzováni díky tomuto přírodnímu obrannému mechanismu.

Chitin v hmyzím trusu – přírodní, účinný a ekologicky šetrný. Přidejte sílu chitinu do svého zemědělství a ochraňte své rostliny přirozenou cestou.

Jak zesílit účinek na škůdce a nemoci rostlin

Samotný Hnojík obsahuje malý poměr svlečků které mají na svědomí repelentní účinek na škůdce a nemoci rostlin. Účinek tak můžete zesílit buď

a) Zesílíte koncentraci výluhu na polévkovou lžíci (15ml) Hnojíku na 1L vody.

b) Přídáte svlečky . Ideální poměr je 2 čajové lžičky Hnojíku a 1 čajová lžička svleček na 1L vody.

c) Budete déle louhovat Hnojík. Někomu pomáhá i slabší výluh ale více dnů louhovaný.

Jak tušíte, tak ideál je pořádně vylouhovaná varianta B :).

Při snaze vyhrát souboj se škůdcem či nemocí doporučujeme napadené rostliny
takto silnou zálivkou pohnojit 3x v jednom týdnu a to celoplošně tj. polít celou rostlinu (postřik i zálivka dohromady). Svlečky také zahrabte kolem kořenů rostlin.

Elixír proti škůdcům - nejúčinnější postup

Pokud se potýkáte s odstraněním škůdců a právě jste narazili na Hnojík.cz, tento způsob přípravy výluhu je pro vás tou nejlepší volbou. Jedná se o nejúčinnější metodu, která zafunguje na jakýkoliv problém. Výluh aplikujte třikrát týdně na napadené rostliny tak, že je celé pokropíte. Kromě toho zahrabte trošku svleček kolem kořenů rostlin, a zbavíte se tak i těch nejodolnějších škůdců bez použití chemie.

Koncentrace 2 lžíčky svleček + 1 lžička Hnojík na 1L vody.