Hryzec vodní

Obsah

Hryzec vodní - ani myš, ani krtek

(Arvicola terrestris)

Hryzec vodní (Arvicola terrestris var. ambhibius) je větší hlodavec z čeledi křečkovitých. U nás je běžným druhem, je druhým největším hrabošem po ondatře.

Ačkoliv rád žije v blízkosti vody, najdeme ho na březích řek, rybníků a vodních toků, přesto se může objevit i na místech, která jsou od vody dost vzdálená.

Žije v hlubokých, až 2 metry hlubokých, norách. Na povrchu se projevuje hromádkami jako krtek, ale jeho hromádky jsou protáhlejší. Také v místech, kde vede své chodby, narazíte na vyvýšenou zeminu. 

Hryzec vodní

Hryzec vodní zajímavosti

U hryzce vodního je nejzajímavější jeho život a rozmnožování. Žije povětšinou v malých skupinách.

Doba rozmnožování začíná podle teploty venku v březnu nebo v dubnu a trvá celé léto, v podstatě až do začátku zimy. Samičky mají 3-5 vrhů v jedné sezoně. Mláďata z prvního vrhu se mohou dokonce již na konci podzimu sama rozmnožovat! 

Délka březosti trvá 20-22 dnů, starší dospělá samice dokáže vrhnout až jedenáct mláďat. Srst jim narůstá již za 3 dny, po 9 dnech otevírají oči. Jakmile mláďata opustí hnízdo, již netvoří skupinu s rodiči a rozcházejí se.

Hryzec vodní potrava

Hryzec vodní - okousaný kořen jabloně

Hryzec vodní se ve volné přírodě živí travou nebo kořínky, ovšem dostane-li se k vám na zahradu, bude se živit vším, co mu přijde do cesty. Nejčastěji pojídá kořeny jabloní, ale nepohrdne ani ostatními ovocnými dřevinami, rád si pochutná na vinné révě, kořenové zelenině (mrkev, petržel, celer), bramborách a cibulovinách (zejména okrasných).

To, že vám rostliny napadl právě hryzec, poznáte podle charakteristického okousání kořenů nebo cibulí, které jsou okousány do tvaru oštěpu. Na okousaných místech budou také zřetelné otisky zubů.

Hryzec vodní hubení

K hubení hryzce vodního se používá mnoho metod, ne všechny jsou ale spolehlivé. Hryzec se velmi rychle množí a přemnožení může způsobit obrovské škody na zahradách i na polích. K hubení můžete použít různé komerční prostředky, které se používají na myši a potkany – pasti, granule apod. U otrávených granulí dávejte pozor na to, že z návnady by neměl být cítit lidský pach a hlavně by měla být umisťována tak, aby se jí neotrávila ostatní zvířata a ptactvo. Rovněž pak otrávené škůdce musíte ihned zlikvidovat, aby se s nimi neživila další zvířata, například kočky.

Pokud nechcete hryzce přímo hubit, můžete použít akustické odpuzovače, vykuřovací dýmovnice, vypuzování kouřem, výfukovými plyny, nebo si vyrobit speciální větrníky z PET lahví. Také vysazování určitých rostlin, které hryzci páchnou, například afrikánů kolem záhonů, může pomoci.

Hryzec vodní - okousaná mrkev

Hryzec vodní likvidace

Nejlepší možností, jak hryzci zabránit v tom, aby vám likvidoval zahradu, je v současné době používání drátěných košů při vysazování jabloní a dalších ovocných stromů, protože přes dráty se hryzec nedostane.

Okrasné cibuloviny zase vysazujte do speciálních košíčků, které se na ně prodávají, protože i tyto košíčky (umělohmotné) zabraňují hryzcům dostat se k cibulím.

Kolem brambor a kořenové zeleniny umístěte pasti, nebo akustické odpuzovače anebo kolem záhonů vysaďte afrikány. Je to asi jediný způsob, jak hryzce odpudit.

Musíme také upozornit, že vypuzení kouřem nebo výfukovými plyny pomůže jen na chvíli, jakmile kouř pomine, hryzec se vrací za potravou.

Hryzec vodní past

Chcete-li vyzkoušet pasti na hryzce, můžete si je koupit nebo vyrobit. Dají se použít i pasti na myši nebo krysy. Dejte do nich jako návnadu kousek jablka a pastičku umístěte těsně před norami hryzců.

Pokud se vám nepodaří sehnat pasti a neumíte si je vyrobit sami, vyzkoušejte velké skleněné lahve, které určitě doma máte. Optimální je 3 nebo 5litová láhev s užším hrdlem, kterou asi do 1/3 naplníte vodou a zahrabete u nory nebo chodbiček hryzců. Jakmile do ní hryzec vleze, nemá šanci vylézt a utopí se.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články