mandelinka bramborová

Obsah

Mandelinka bramborová - obávaný škůdce

(Leptinotarsa decemlineata)

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata) je brouk, který se dříve vyskytoval hlavně v Severní Americe, ale spolu s rozšířením brambor po kolonizačních výpravách se rozšířil po celém světě. V České republice je považován za závažného škůdce brambor.
 

Mandelinka dorůstá délky až 11 mm, má černá křídla s deseti bílými pruhy a oranžovými koutky zadečku.

Housenky jsou oranžové a líhnou se z vajíček, která samice kladou na spodní stranu listů brambor. Okamžitě po vylíhnutí začnou požírat listy a později i plody brambor. Škoda, kterou mandelinky bramborové způsobují, se projevuje žlutavým zbarvením a uschnutím listů, což může vést až ke zničení celé rostliny. Pokud není škůdce odstraněn včas, může se stát, že se mandelinky rozšíří do celého pole, a způsobí tak velké ztráty.
 
 
Mandelinka bramborová - larva

Vajíčka mandelinky bramborové

Vajíčka mandelinky bramborové jsou oranžová a samice dokáže naklást až 500 vajíček za období, kdy je plodná (4 až 5 týdnů). Vajíčka jsou velká kolem 1 mm a bývá jich cca 30 v jedné snůšce na spodní straně listu. Podle teploty se larvy vylíhnou do 4 až 15 dní, proto je důležité procházet rostliny aspoň každý týden, abyste vajíčka mechanicky zničili. Ničení larev už není tak pohodlné a hlavně larvy začnou na listech vyžírat dírky, které pak mohou vést ke schnutí listů, při větším napadení k úhynu celé rostliny.

Mandelinka bramborová - samička kladoucí vajíčka

Postřik na mandelinku bramborovou a další metody

K ochraně brambor před mandelinkami se používají insekticidy, které však mohou mít negativní dopad na životní prostředí a zdraví lidí.

Proto je dobré před použitím insekticidů vyzkoušet přírodní metody, jako jsou třeba pěstování rostlin, které mandelinky odpuzují (např. máta, afrikán), nebo fyzické odstranění mandelinek z rostlin brambor. Důležité je také dbát na prevenci, jako je pravidelné odstraňování odumřelých listů, které mohou být zdrojem vajíček mandelinek.

Mandelinky bramborové jsou nebezpečné nejen kvůli škodám, které způsobují na plodinách, ale také kvůli tomu, že jsou schopny přežívat i v nepříznivých klimatických podmínkách, a šířit se tak na velkých plochách. Je důležité včas rozpoznat přítomnost mandelinek a zvolit vhodné opatření k jejich odstranění, aby nezpůsobily značné škody na úrodě brambor.

Postřik na mandelinku bramborovou s Hnojíkem

Mandelinka bramborová - larvy na listech brambor

Při invazi je potřeba zvýšit koncentraci výluhu na  1 polévková lžíce (tři čajové lžičky) hnojíku na 1L vody. Ideál je  2 čajové lžičky Hnojíku a 1 čajová lžička svleček). Vylouhujte pomocí akvarijního vzduchování, nebo aspoň míchejte v nádobě/konvi, nechte odstát a potom můžete celý výluh vylít na napadenou rostlinu. Zajímavý tip je, že se dá Hnojík více rozmixovat v kafe mlýnku, nebo mixéru. Tím se rozmělní a více rozpustí ve vodě a budě tak jeho účinek o to vyšší.
Preventivně stačí výluh o síle čajová lžička na 1L vody. Pokud se Hnojík používá celou sezónu , tak se mandelinkám vyhnete a nebude třeba dělat silnější koncentrace.

 

Video z hnojení keřů postřikem. Stejný princip použijte na napadené brambory mandelinkou bramborovou.

Mandelinka bramborová na rajčatech

Mandelinka bramborová může z brambor přejít plynule na rajčata, protože stejně jako brambory patří do čeledi lilkovité. Zejména když v okolí zemědělci sklidí brambory a vy máte na zahradě rajčata, buďte velmi opatrní a hlídejte výskyt mandelinky. Mandelinky nejen lezou, ale i lítají, takže se mohou objevit na zahradě velmi brzy. Při výskytu mandelinky na rajčatech postupujte stejně jako u brambor – použijte přírodní odpuzovače, mechanické ničení a hnojení hnojivem Hnojík, které navíc dodá rajčatům růst, rychlou násadu květů a plné plody. Insekticidy používejte jen v nejzazším případě a s mírou.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články