fusariová hniloba brambor

Obsah

Fusariová hniloba brambor - další typická choroba brambor

(Fusarium)

Fusariová hniloba brambor je další chorobou, která postihuje brambory. Je způsobena houbou z rodu Fusarium. Tato choroba je známá také jako hnědá hniloba brambor.
 
Příznaky fusariové hniloby brambor se obvykle objevují na spodní části hlíz. Postižené brambory mají hnědé až černé skvrny, které se mohou šířit po celém povrchu. Na skvrnách se postupně rozrůstá bílé nebo někdy i růžové mycelium. Infikované brambory také mají charakteristický zápach po plísni. Hniloba se často vyvíjí u brambor uskladněných v teplém a vlhkém prostředí.
 
Fusariová hniloba se šíří prostřednictvím infikovaného sadbového materiálu nebo prostřednictvím půdy a kontaminovaných nástrojů. Infekce se mohou také šířit pomocí vody, hmyzu nebo vzduchu. Choroba je častější v teplých a vlhkých oblastech a na lehkých půdách.
 
Kontrola fusariové hniloby brambor zahrnuje prevenci, jako je používání zdravého sadbového materiálu, volba vhodného stanoviště pro pěstování brambor a správné uskladnění. Je také důležité pravidelně kontrolovat bramborové rostliny a odstraňovat jakékoliv infikované brambory.
Fusariová hniloba brambor - projevy na hlízách

Fusariová hniloba obecně

Fusariová hniloba je choroba rostlin způsobená houbou z rodu Fusarium. Tato choroba postihuje širokou škálu rostlin, včetně zemědělských plodin, okrasných rostlin a lesních dřevin. Fusariová hniloba je známá svou schopností infikovat semena, kořeny, stonky, listy a plody rostlin.

Existuje mnoho druhů hub rodu Fusarium, které mohou způsobit fusariovou hnilobu. Některé z nejčastěji napadnutých plodin zahrnují:

  1. Obilniny: Pšenice, ječmen, kukuřice a další obilniny jsou náchylné k napadení fusariem. Infikované rostliny mohou mít vadná semena, hnědé skvrny na stoncích a poškozené klasy.

  2. Brambory: Fusariová hniloba může postihnout brambory a způsobit hnědnutí a rozklad bramborové tkáně. To může mít za následek ztrátu kvality brambor a jejich nevhodnost pro lidskou spotřebu.

  3. Rajčata: Rajčata jsou náchylná k fusariové hnilobě, zejména na kořenovém systému. Infikované rostliny mohou mít vadné kořeny, hnědé skvrny na stoncích a poškozené plody.

  4. Okrasné rostliny: Fusariová hniloba může postihnout různé druhy okrasných rostlin, včetně květin, keřů a stromů. Napadené rostliny mohou mít vadlé kořeny, vadlé listy a usychání.

Fusariová hniloba se šíří především prostřednictvím půdy, semen a zbytků rostlin. Může být také přenášena hmyzem a vodou. Prevence a kontrola fusariové hniloby zahrnuje použití zdravého osiva, dobrou hygienu při pěstování plodin (desinfekce nástrojů), střídání plodin, správnou zemědělskou praxi a v některých případech chemické fungicidy.

Brambory - jedna z plodin nejvíce náchylná na fusariovou hnilobu

Fusariová hniloba brambor prevence

Nejlepší ochranou proti fusariové hnilobě brambor je prevence.

Doporučuje se nakupovat zdravou sadbu od ověřených prodejců, sklízet jen plně vyzrálé hlízy, omezit mechanické poškození při sklízení (vykopávání), skladování i převážení brambor.

Dále je nutné skladovat jen suché brambory, tj. ponechat je asi měsíc v teplejším prostředí okolo 15 °C pak skladovat při teplotě 3 až 5 °C a relativní vlhkosti 70 až 85 % – toho nejlépe dosáhnete v izolovaném sklepě nebo menší množství můžete skladovat i v lednici. 

Fusariová hniloba brambor - příznaky na hlízách - průřez

Fusariová hniloba brambor ochrana

Jako další možnost boje proti fusariové hnilobě doporučujeme hnojit brambory Hnojíkem. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Repelentní účinek proti škůdcům i chorobám má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin. Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete brambory zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu. Nikdy byste neměli překračovat doporučené dávkování. Postřik roztokem při podezření na fusariovou hnilobu stačí 3x týdně.

organick0 hnojivo hnojik_100ml

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články