bělásek zelný

Obsah

Bělásek zelný - škůdce brukvovitých rostlin

(Pieris brassicae)

Bělásek zelný (Pieris brassicae) je bělavý motýl s černými křídly a kresbou žilkování, který patří mezi významné škůdce zelí, kapusty, brokolice a dalších rostlin z čeledi brukvovitých. Dospělý jedinec běláska zelného má rozpětí křídel až 6 cm a na každém křídle má černé a šedé kresby. Samci mají křídla většinou bílá, samice mají na vrchních křídlech dvě tmavé až černé skvrny. Larvy jsou obvykle zelené nebo žluté, s černými skvrnami a chloupky po celém těle.
 
Bělásci mají tendenci se vyskytovat v početných populacích, což může vést k vážným poškozením rostlin, zejména listů a hlávek zelných plodin. Larvy běláska zelného se živí tím, že požírají listy, semena a květy rostlin. Pokud se škůdce dostane do zahrady nebo pole, může způsobit velké škody na úrodě zelí a dalších brukvovitých zeleninách, při velkém napadení mohou housenky způsobit holožír.
 
Proto je důležité pravidelně provádět kontrolu rostlin a důsledně odstraňovat napadené části, při větším napadení se doporučuje aplikace vhodných insekticidů k potlačení škůdců.
Bělásek zelný s kresbou

Bělásek zelný vývoj

Bělásek zelný – jako většina denních i nočních motýlů – prochází tzv. vývojem. To znamená, že samička naklade vajíčka, ze kterých se vylíhnou housenky (larvy), které se živí na matečních rostlinách, potom se zakuklí a z kukly se vylíhne dospělec (imago).

Bělásek zelný housenka

Housenky běláska zelného mají zpočátku žlutozelenou barvu, ale během vývoje se barva mění na sytě zelenou s černými skvrnami. Housenky jsou chlupaté a mají osm párů nohou. Na těle mají také jedovaté ostruhy, kterými dokážou odstrašit predátory a chránit se před útokem. Kromě toho vylučují páchnoucí látku, která je chrání např. před napadením ptáky. Housenky jsou obvykle dlouhé kolem 5 cm a mají charakteristický tvar podobný podkově. 
 

Bělásek zelný kukla

Bělásek zelný kukla

Kukla běláska zelného je také zelenožlutá, obvykle tmavě skvrnitá. Najdete ji zavěšenou na listech rostliny, které housenka požírala: Bělásek stihne rozmnožovací cyklus dvakrát do roka, a tak můžete kukly najít v létě a na podzim. Podzimní kukla umožňuje motýlům přežít do další sezony.

Když se vám podaří kukly najít, měli byste je také bez milosti zničit. Nově vylíhnutá samička totiž naklade na list jedné rostliny 20 až 100 vajíček.

Bělásek zelný zajímavosti

Ačkoliv se jedná o obávaného škůdce, můžeme si o něm říci i pár zajímavostí:

1. Bělásek je rozšířený po celé Evropě a Asii a najdeme ho dokonce vysoko v Himalájích.

2. Dospělý motýl žije jen 5 až 12 dní, za tu dobu dokáže samice naklást stovky vajíček.

3. Pokud byste chtěli běláska chovat doma v zajetí a poskytli mu vhodné podmínky, dožije se i dvakrát vyššího věku.

Zelí - oblíbená potrava běláska zelného

Bělásek zelný postřik

Bělásek zelný je velmi škodlivý, a tak byste se měli chránit před napadením rostlin tímto škůdcem.

Existuje několik možností, včetně postřiku:

Ruční sběr: Pokud máte pouze několik rostlin, můžete běláska, resp. jeho vajíčka, housenky a kukly ručně sbírat a odstraňovat z rostlin. Vajíčka a často i housenky se vyskytují na spodní straně listů, takže listy při kontrole rostlin důsledně otáčejte.
 
Prevence: Bělásek má jedno nebo dvě pokolení ročně, proto je důležité přijmout několik preventivních opatření, aby se nepřemnožil. Kromě ručního sběru můžete použít bariéry – například ochranné sítě, aby zamezily vletu běláska a nakladení vajíček. Sítě byste měli umisťovat ve větší vzdálenosti od rostlin, aby se k nim bělásek nemohl dostat. Zároveň by měly mít sítě velmi malá oka, aby bělásek, ale ani housenky neprolezli sítěmi.
Biologická ochrana: Jedním z nejúčinnějších prostředků k zamezení běláska je použití biologické ochrany, např. vysazení škůdců, kteří se bělásky živí. Mezi nejčastější druhy patří larvy berušek, parazitická vosička a drobní plži.
 
Přírodní pesticidy: Přírodní pesticidy, včetně rostlinných olejů a pyretrinů, mohou pomoci snížit populaci běláska. Tyto prostředky mohou být aplikovány ručně nebo pomocí postřikovače.
 
Je důležité si uvědomit, že prevence je vždy lepší než odstraňování napáchaných škod, a proto je potřeba pečlivě kontrolovat rostliny a přijmout preventivní opatření, abyste zabránili napadení běláskem zelným.

Bělásek zelný ochrana

Ještě lepší možností je aplikace přírodního organického hnojiva, které má přirozené repelentní účinky proti různých škůdcům, běláska nevyjímaje. Výborným příkladem je české originální hnojivo Hnojík. 

Hnojík totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Pokud použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. od sazeničky zelí, brokolice apod. pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vaší zahradě způsobují nejen bělásci, ale i ostatní škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin zesiluje obranyschopnost samotných rostlin. 

V případě invaze běláska zelného je vždy nejlepší dostat co nejdříve chitin do rostliny, takže doporučujeme Hnojík se svlečky louhovat ve vodě, aby se látky rozpustily, a tímto výluhem pak rostliny zalít. Látky se tak přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny.

Obvykle u běláska postačí tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil očekávaný účinek.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články