Předivka Jabloňová

Obsah

Předivka jabloňová - ničí hlavně jabloně

(Yponomeuta malinellus)

Předivka jabloňová (Yponomeuta malinellus) je hmyz, jehož housenky jsou kryty v hustých zápředcích, kde jich může být až několik stovek. Uvnitř těchto zápředků ožírají listové čepele, přičemž neporušený nechají jen hlavní nerv.

Předivka podle svého jména napadá zejména jabloně, ale občas může napadnout i hrušně, hlohy, aronie (černý jeřáb) nebo jiné listnaté stromy.

Nejvíce se s nimi setkáváme v zanedbaných sadech nebo alejích podél silnic, které nikdo neošetřuje. Máte-li zahradu v blízkosti sadu nebo aleje, měli byste si na předivku dávat o to větší pozor.

Předivka jabloňová - zápředek na jabloni

Housenky předivky jabloňové

Samička dospělce klade v létě vajíčka, z nichž se housenky líhnou dokonce ještě před zimou a přečkávají v tomto stádiu do jara. Na jaře jsou kryty hustými zápředky, ve kterých mohou být desítky až stovky housenek. Ožírají listy – resp. jejich čepele, a kuklí se v zápředcích. Kukla je stadium, které u tohoto hmyzu netrvá dlouho (v řádech dní) a během krátké doby v létě vylétají malí motýlci. Pak se celý cyklus opakuje.

Předivka jabloňová - jak zabít

Předivka jabloňová - housenky v zápředcích

Zabíjení předivky jabloňové mechanicky příliš nemá smysl, zvláště pokud jsou stromy napadeny silně. Zabíjet motýlka ani příliš nejde. 

V menším napadení můžete mechanicky ničit housenky v zápředcích – doporučujeme rukavice, zápředky snímat do nějakého koše a pak ihned spálit, aby se nemohly vrátit zpátky. Pozor také na to, že housenky při vyrušení padají k zemi, takže byste pod stromy měli mít natažené plachty, do kterých byste je chytali a všechny housenky z plachet potom musíte také spálit.

Předivka jabloňová postřik - předivka jabloňová Mospilan

Na předivku jabloňovou fungují insekticidní postřiky. Vybírejte však takové, které jsou přírodní, ne chemické, abyste nepoškodili přírodu kolem. Chemické postřiky jsou velmi agresivní pro člověka (když se jich nadýchá), pro domácí zvířata i pro přírodu okolo. Některé postřiky mohou poškodit povrchovou vodu.

Všeobecně doporučovaný chemický postřik Mospilan sice funguje na předivku, stejně jako na mšice, molice a další hmyz napadající vaše rostliny, ale škodí lidem, ptákům i povrchové vodě.

Předivka jabloňová může napadnout i hrušně

Předivka jabloňová ochrana

Nejlepší ochranou pro jabloně, hrušně, hlohy a aronie proti předivce jabloňové je však aplikace přírodního organického hnojiva, které má přirozené repelentní účinky proti škůdcům. Výborným příkladem je české originální hnojivo Hnojík. Hnojík totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Pokud použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, kdy se housenky v zápředcích zakousnou do prvních pupenů a listů, pak budete až překvapeni, jak rychle se škůdce zbavíte.

Repelentní účinek proti škůdcům způsobuje chitin, který je ve svlečcích obsažen. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk hnojení.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Chitin tedy zesiluje obranyschopnost samotných rostlin, aby se samy dokázaly bránit škůdcům.

V případě invaze předivky jabloňové je nejlepší dostat co nejdříve chitin do rostliny, takže doporučujeme Hnojík se svlečky louhovat ve vodě, aby se látky rozpustily, a tímto výluhem pak rostliny zalít. Látky se tak přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. Obvykle u předivky stačí tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil očekávaný účinek.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články