virová mozaika jabloně

Obsah

Virová mozaika jabloně útočí i na jiné stromy

(Apple mosaic virus, ApMV)

Virová mozaika jabloně je virová choroba, která může napadnout jabloně, hrušně, slivoně, broskvoně, třešně i višně.

Poznáte ji tak, že na listech se vytvářejí světle zelené až bílé skvrny různého tvaru i velikosti. Silně poškozené listy se pak deformují a skvrny nekrotizují. Některé odrůdy jabloní jsou na tuto chorobu citlivější, a pak výnosy klesají až o 40 %.

Virus se přenáší vegetativní cestou – roubováním, očkováním, podnožemi, anebo pylem.

Optimální ochrana je prevence: nešířit virus vegetativní cestou, tj. neroubovat, neočkovat postiženými větvičkami; a dále poskytnout ovocným stromům vyváženou výživu a zálivku.

Virová mozaika na listech jabloně

Virus mozaiky jabloně

Virus mozaiky jabloně je trvalou chorobou, dospělé stromy se nedají vyléčit. Jedinou cestou, jak nešířit virus, je neočkovat, neroubovat postiženými větvičkami další stromy. Doporučuje se také nepoužívat pro jabloně a další ovocné stromy podnož M9, která je na tento virus extrémně náchylná a dostává se do ní přes kořeny.

Z jabloňových odrůd jsou velmi náchylné například Lord Lambourne, Golden Delicious, Jonathan nebo Vistabela. 

Některé zdroje uvádějí, že se virus šíří i pylem, jiné jen vegetativní cestou.

Virová mozaika jabloně na hrušni

Virová mozaika jabloně se – jak již bylo napsáno výše – může objevit i u jiných ovocných stromů včetně hrušní. 

I na hrušních uvidíte typické znaky mozaiky: Mozaika se projevuje zejména na mladých listech žlutozelenými, bílými až žlutými skvrnami různých tvarů a velikostí. Viditelné mohou být i jako kroužky, pruhy nebo žilky. Poškozené listy se deformují a koncem léta opadávají. Listy, které vyraší později, mohou být v pořádku. Ale choroba je nevyléčitelná.

Postižené stromy je možné vykácet, anebo omezit projevy choroby aplikací například organického hnojiva, které jim dodá potřebné živiny a projevy nemoci omezí na stěží viditelnou úroveň.

Virová mozaika jabloně na hrušni

Virová mozaika jabloně ochrana

Na začátek je nutno říci, že virové choroby nelze zcela vyléčit. Postižené stromy musíte buď vykácet, nebo se pokusit je udržet bez viditelných projevů nemoci. Toho nejlépe dosáhnete aplikací organického hnojiva Hnojík, který obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže budete Hnojík používat po celou sezonu, nejspíše se vám podaří udržet vaše ovocné stromy v takové kondici, že na nich choroba nebude vůbec vidět a budou plodit téměř jako zdravé.

Repelentní účinek proti škůdcům a chorobám způsobuje chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin. Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete ovocné stromy zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu.

organické hnojivo hmyzí trus Hnojík.CZ v odměrce

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články