hořká skvrnitost jablek

Obsah

Hořká skvrnitost jablek - nemoc z nedostatku vápníku

Hořká skvrnitost jablek (někdy také Ca-deficientní hořká skvrnitost jablek) je choroba jabloní, resp. jejich plodů, kterou nepřenáší žádné viry ani hmyz apod., ale vzniká zejména jako nedostatek vápníku v plodech, na čemž se podílí také přehnojování dusíkem, draslíkem a hořčíkem.

Na plodech to poznáte od druhé polovině vegetační doby, nebo také až při skladování, a to tak, že se na jablkách objevují propadlé skvrny, které pod sebou mají hnědou a hořkou dužninu, tím se stávají hořkými a nepoživatelnými, jejich kvalita rychle klesá a skladovatelnost také. 

Nejlepší ochranou je jabloně pravidelně zalévat, nepřehnojovat je umělými hnojivy a během léta aplikovat na list přípravky obsahující vápník (chlorid vápenatý).

Hořká skvrnitost jablek - skvrny na povrchu plodu

Hořká skvrnitost jablek u plodů

Protože se hořká skvrnitost objevuje až během vegetace nebo při skladování, mnohdy máme pocit, že všechna naše jablka jsou zdravá. Teprve při sklizni nebo skladování objevíme skvrny, které nejenže nevypadají dobře, ještě navíc kazí kvalitu jablek, která se pak nedají konzumovat. A to už vůbec nemluvě o tom, že taková jablka se nedají skladovat, prodávat apod. Když totiž jablko s hořkou skvrnitostí naříznete, budete mít na řezu hnědé a hlavně hořké skvrny. Tyto skvrny se při delším skladování i zvětšují.

Hořká skvrnitost jablek - řez plodem

Fyziologická skvrnitost jablek

Hořké skvrnitosti jablek se také někdy říká fyziologická skvrnitost jablek, a to proto, že je zapříčiněna fyziologickou příčinou (tedy nedostatkem vápníku a naopak nadbytkem dusíku, draslíku a hořčíku).

Některé jabloně jsou na tuto chorobu mnohem více náchylné, typicky třeba Jonathan

Doporučuje se vybírat odolné odrůdy a nepřehnojovat půdu chemickými hnojivy.

Hořká skvrnitost ochrana

Postřik prostředky s obsahem vápníku je možné doporučit, protože se nejedná o toxické látky. Doporučujeme ale také ovocné dřeviny hnojit Hnojíkem. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík po celou sezonu, nejspíše se vyhnete přehnojování prvky, které jabloně tolik nepotřebují (dusík, draslík), naopak jim dodáte i tolik potřebný vápník.

Repelentní účinek proti škůdcům a chorobám má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Hnojivo můžete použít jako sypké a zapravit jej do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete ovocné stromy zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu a postřiky používejte maximálně 3x do týdne.

Porovnání hnojíku s ostatními hnojivy - hnojivo v dlani

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články