Plodomorka hrušková

Obsah

Plodomorka hrušková - postrach hrušní

(Contarinia pyrivora)

Plodomorka hrušková, někdy také nazývána plodomorka hrušňová (Contarinia pyrivora) je drobný dvoukřídlý hmyz napadající plody hrušní. Samička klade vajíčka do květních pupenů a mladých plůdků, kde se líhnou larvy. Ty se živí tkáněmi plodu a způsobují jeho deformaci a opadávání. Postižené plody také snadněji podléhají hnilobě.

Plodomorka hrušková je poměrně běžným škůdcem v oblastech s intenzivním pěstováním hrušek. Proto je třeba hrušně neustále kontrolovat a v případě přemnožení plodomorky ihned zasáhnout.

Plodomorka hrušková - zdeformovaná hruška

Plodomorka hrušková foto

Plodomorka hrušňová je dvoukřídlý hmyz vypadající jako komár. Na jaře se líhnou dospělci z kukel, které byly v půdě (v půdě přezimují larvy i kukly). Samice po oplodnění kladou vajíčka do květů. Mohou naklást až několik desítek vajec do jednoho květu. Larvy se líhnou docela brzy po nakladení vajec a jsou 3-4 mm dlouhé a mají nažloutlou barvu. Zavrtávají se do mladých plodů hrušky. Plod se sáním larvy deformuje, pak černá a opadává. Dospělé larvy plod opouštějí a kuklí se v zemi.

A jak vypadá larva? 

Larva plodomorky hruškové je bílá a má podobu malého červa s hlavou na jednom konci a ocasem na druhém. Je poměrně drobná, dosahuje délky zhruba 4 mm. Na základě svého vzhledu a životního cyklu se řadí do čeledi můr.
 
Po vylíhnutí z vajíčka se larva nejprve živí endospermem (vnitřním živným pletivem) semene a následně proniká do plodu, kde se živí dužinou. Její přítomnost v plodu může být indikována například výskytem drobných otvorů a vývratků nebo kornoutovitých stříkanců na plodinách.
Plodomorka hrušková - dospělec

Plodomorka hrušková chemická ochrana

Plodomorka hrušková - ničení larev a kukel kypřením půdy

Chemická ochrana proti plodomorce je možná a doporučená při velkém napadení anebo při pěstování hrušní v sadech. Plodomorku můžete postřikovat povolenými insekticidy, které jsou vhodné pro jádroviny (jabloně, hrušně). Sem patří například Mospilan 20.

Lepší než chemické postřiky jsou mechanické sbírání napadených plodů a jejich likvidace, sbírání spadlých deformovaných plodů a jejich likvidace, a kypření půdy pod hrušněmi na podzim, čímž se zničí larvy a kukly, které v půdě přezimují.

Plodomorka hrušková postřik

Pokud se rozhodnete pro postřik, měli byste se řídit tzv. kritickým číslem, tj. pokud po opadu květních lístků bude zjištěno 2 a více vajíček v alespoň 100 plůdcích. Znamená to projít všechny hrušně a důkladně zkontrolovat přítomnost škůdce. 

Ošetření pak proveďte insekticidním postřikem na bázi draselných solí a přírodních mastných kyselin, a to nejlépe ke konci fáze zeleného poupěte. Po 14 dnech postřik zopakujte. Vhodnými prostředky jsou Neudosan nebo Quassia Amara, Mospilan 20 a další.
Plodomorka hrušková - poškozený mladý plod

Plodomorka hrušková ochrana

Výbornou alternativou je použití přírodního organického hnojiva, které nejenže rostliny přihnojí, ale má také přirozené repelentní účinky proti plodomorce hruškové i dalším škůdcům. Vyzkoušejte třeba české originální hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. od doby, kdy plodomorka začne klást vajíčka do květů, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vaší zahradě způsobují tito škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin totiž zesiluje obranyschopnost rostlin. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin zlepšuje strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

Je důležité poznamenat, že ačkoli chitin může poskytnout řadu výhod, jeho účinnost může záviset na konkrétních podmínkách, včetně druhu rostliny, typu půdy a specifických environmentálních faktorech.

V případě, že jsou však plodomorky na vzestupu, musíte dostat chitin co nejrychleji do rostliny. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak hrušně zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U plodomorky stačí obvykle tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil požadovaný účinek.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články