listopas čárkovaný

Obsah

Listopas čárkovaný foto - postrach pro hrách a boby

(Sitona lineatus)

Listopas čárkovaný (Sitona lineatus) je drobný brouk z čeledi nosatcovití. Jedná se o významného škůdce zemědělských plodin, konkrétně hlavně luštěnin, jako jsou hrách, fazole a podobně, ale napadá i jiné druhy rostlin.

Brouci se vyskytují zejména v období jara a začátku léta, kdy živí se listy rostlin, přičemž samice brouků kladou vajíčka přímo do půdy vedle rostlin, kde se vylíhnou larevní stadia. Ti se poté živí kořeny rostlin a tím významně snižují výnos a kvalitu sklizně. Dospělí brouci jsou přibližně 5 mm velcí, jsou šedohnědé barvy a vyznačují se podélnými hnědými proužky na zádech. Dospělí brouci ožírají listy.

K ochraně před listopasem čárkovaným se běžně využívají chemické ochranné prostředky, nicméně existuje také biologická kontrola pomocí přirozených nepřátel tohoto škůdce, jako jsou například roztoči a draví brouci.

Listopas čárkovaný foto

Listopas čárkovaný - životní cyklus

Přezimují dospělí brouci. Na jaře kladou oplodněné samičky vajíčka do země vedle rostlin (hrách, fazole, bob aj.), larvy se pak vyvíjejí poměrně rychle a škodí na kořenech. Dospělí brouci škodí na listech. Listopas má do roka pouze jednu generaci, nejvíce škodí na jaře.

Listopas hrachový - poškozené listy hrachu

Listopas čárkovaný postřik

Povolenými insekticidy můžete listopase čárkovaného postřikovat na jaře, a to v době, kdy má rostlina 3 až 4 pravé listy. Mezi povolené prostředky patří.

  • Karate 2,5 EC (lambda-cyhalothrin) – 0,3 l.
Použití chemických postřiků může být pro člověka a životní prostředí nebezpečné. Proto je důležité dodržovat bezpečnostní postupy a nosit správné ochranné pomůcky při aplikaci chemických postřiků.
 
Mezi ochranné pomůcky, které by měly být používány při aplikaci chemických postřiků, patří:
 
1. Respirátor – slouží k ochraně dýchacích cest před inhalací nebezpečných chemikálií.
 
2. Brýle nebo ochranný štít – chrání oči před stříkajícími kapkami postřiku.
 
3. Rukavice – chrání kůži na rukách a pažích před přímým stykem s chemikáliemi.
 
4. Ochranný oblek – kryje tělo a chrání pokožku před přímým stykem s chemikáliemi.
 
5. Kryt na boty – chrání nohy a obuv před chemickými postřiky a znečištěním.

Kromě chemické ochrany se doporučuje i biologická ochrana, a to pomocí dravých roztočů. 

Nejdůležitější je však prevence, tj.:

  • nakupovat zdravou sadbu,
  • dodržovat střídání plodin,
  • vysévat hrách včas,
  • nevysévat hrách v blízkosti porostů vojtěšky a jetele,
  • okamžitě po sklizni zorat nebo zrýt pole, kdy byl hrách vyset,
  • používat kvalitní a hlavně organická hnojiva, která dodají rostlinám schopnost bránit se proti škůdcům.

Listopas čárkovaný ochrana

My doporučujeme používat přírodní organické hnojivo Hnojík, protože Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, kdy se listopasi začínají množit, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vašich zahradách způsobují tito škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům způsobuje chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk. Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin. Navíc chitin vylepšuje strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny

Jestliže se listopasi již přemnožili, musíte dostat chitin co nejrychleji do rostlin (hrachu, fazolí, bobu). Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak rostliny zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U listopasů by měly stačit tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil požadovaný efekt.

organické hnojivo hmyzí trus Hnojík.CZ v odměrce

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články