vrtule třešňová

Obsah

Vrtule třešňová - aneb proč jsou třešně a višně červivé

(Rhagoletis cerasi)

Vrtule třešňová, také známá jako třešňová moučnice, je druh škůdce, který napadá třešně a další druhy ovocných stromů, jako například slivoně, peckoviny, jabloňové a hrušňové stromy. Vrtule třešňová je malá, asi 10 mm dlouhá, hnědá můra s šedobílými křídly a charakteristickým znakem – bílou páskou přes křídla.

Vrtule třešňová se vyskytuje běžně v Evropě, Asii a v poslední době byla pozorována i v Severní Americe – kam se dostala díky globálnímu světu.

Škodlivost vrtule třešňové spočívá v tom, že její housenky se živí plody stromu, což má za následek jejich poškození a znehodnocení. Housenky pronikají do plodů a požírají jejich dužinu, což může vést ke ztrátě výnosu a snížení kvality plodů. Jedná se o tzv. červivost.
 
Hlavními metodami boje proti vrtuli třešňové jsou chemická ochrana, pasti na dospělé jedince, používání organických hnojiv a důkladná prohlídka plodů během dozrávání. Tyto metody se využívají k prevenci, která má za cíl omezit škody, které může tento škůdce napáchat na ovocných stromech.
Larva vrtule třešňové

Vrtule třešňová ochrana

Ochrana stromů proti vrtuli třešňové spočívá v důkladném sběru všech plodů – včetně spadlých, jejich probírce, jakmile se vám plody zdají poškozené, ihned je trhejte a odstraňujte a likvidujte povolenými prostředky (do biopopelnice, bioodpadu, pálením). Dále je možné pokrývat půdu fóliemi, a to zejména v době, kdy se líhnou další dospělci z kukel. K omezení výskytu se do korun doporučují zavěsit žluté sférické lepové desky, na které se můra i larvy chytí. 

Vrtule třešňová lepové desky - lapače vrtule třešňové

Jednou z nejúčinnějších zbraní jsou právě lepové desky, kterým se někdy říká také lapače. Seženete je v ověřených zahradnictvích, zahradnických potřebách i online. Lepové desky jsou žluté a sférické a zavěsíte je do korun stromů – alespoň jednu lepovou desku na strom. Zavěste je do třešní, višní, jabloní, hrušní, ale i do střemchy, dřišťálu nebo zimolezu, protože všude tam si vrtule hledá svou potravu. Lepové desky nejenže vrtuli třešňovou dokonale chytají, ale také se používají pro případ signalizace rozsahu napadení. Jakmile je napadení stromů rozsáhlé, je možné sáhnout k dalším opatřením, jako je organické hnojivo nebo biologické postřiky.

Vrtule třešňová vápno

Vápno

Vápno je dalším osvědčeným prostředkem proti vrtuli třešňové. Možná se vám zdálo bílení stromů na zimu vápnem jako přežitek, ale naši předkové dobře věděli, jak se škůdců zbavit.

Měli byste je napodobit a brzy na jaře rozsypat pálené vápno kolem stromů, které vrtule nejčastěji napadá (třešně, višně, jabloně, zimolez). Díky tomu se vylíhnuté můry z kukel nadýchají vápna a uhynou dříve, než stačí založit další pokolení.

Postřik na vrtuli třešňovou

Abyste nemuseli používat chemické postřiky, které škodí lidskému zdraví i přírodě kolem, vyzkoušejte hnojení a postřik z organických hnojiv.

Dobrou volbou je v tomto případě Hnojík, protože obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Když použijete Hnojík od začátku sezóny, tedy od rašení stromů a líhnutí můr z kukel, je velmi pravděpodobné, že vrtuli zamezíte stejně jako pomocí vápna, ale mnohem šetrněji k přírodě.

Celý proces má na svědomí chitin, který má repelentní účinek. Díky tomu je obranyschopnost stromů posílena a stromy se dokážou vyrovnat i s vrtulí třešňovou, pokud by nějaká po hnojení a postřiku zbyla.

V případě invaze vrtule třešňové je nejlepší dostat co nejdříve chitin do rostliny, proto se hnojík se svlečky louhuje, aby byly látky obsažené ve vodě, a tímto výluhem se celé rostliny polijí, v případě stromů je výluhem postříkejte vhodným postřikovačem. 

Díky tomu se dostanou látky přes listy i kořeny nejrychleji do těla rostliny/stromu. Měly by vám stačit tři zálivky během týdne, abyste se škůdců zbavili. V podstatě se jedná o jakousi vakcinaci rostlin, aby se samy ubránily úporným škůdcům.

Vrtule třešňová - larva v třešní

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články