Vlnovník višňový

Obsah

Vlnovník višňový - postrach sadařů

(Aculus fockeui)

Vlnovník višňový, nebo také hálčivec višňový (Aculus fockeui) je drobný parazitický roztoč, který napadá listy a pupeny višní. Je považován za škůdce višní a slivoní, takže jeho přítomnost může způsobit redukci množství a kvality sklizeného ovoce.
 
Jak už název naznačuje, vlnovník višňový způsobuje poškození svými vlnovitými drahami, které tvoří na listech a pupenech hostitelské rostliny. Tyto dráhy se na listech projevují jako malé zvlnění, které může být vidět pouhým okem. Při silnějším napadení vlnovníky může dojít k předčasnému opadu listů a snížení výnosu plodů.
 
Vlnovník višňový má v průběhu roku několik generací, přičemž celý jeho životní cyklus se odehrává na hostitelské rostlině. Rozmnožuje se partenogenezí (tj. rozmnožování bez účasti samce) a samičky kladou vajíčka do listů a na jeho vrchní části vytvářejí malé šupiny. Z těchto vajíček se během několika dnů líhnou mladé larvy, které začínají okamžitě žrát hostitelské listy.
 
K ochraně proti vlnovníkovi višňovému mohou být použity různé postřiky insekticidy či akaricidy, případně i biologická opatření, například vypuštění dravců/dravých roztočů, kteří se živí těmito roztoči..
Vlnovník višňový - poškození větvičky slivoně

Vlnovník višňový na třešni

Vlnovník višňový se stejně dobře vyskytuje na třešních, slivoních, višních, meruňkách, broskvoních a někdy, i když spíše výjimečně, i na ostružiníku. Vlnovník višňový způsobuje na třešních i ostatních dřevinách dvojí škodu – jednak na listech, které hnědnou a předčasně opadávají, dále na plodech, které mají strupovité slupky, které vypadají, jako by byly od rzi. Letorosty mladých stromků mají metlovitý růst a roste také velké množství postranních letorostů, na kterých můžete vidět zelené skvrny na modrofialovém podkladu.

Vlnovník višňový - poškození letorostů slivoně

Vlnovník višňový postřik

Proti vlnovníku višňovému je doporučeno postupovat jen v případě, že je přemnožen, i když přemnožení není v naší republice nijak definováno.

Lze použít povolené insekticidy a akaricidy, například na bázi polysulfidu vápenatého, propargitu, chlorfenapyru a dalších.

Pokud chcete proti vlnovníkovi bojovat přírodními prostředky, vyzkoušejte dravého roztoče Typhlodormus pyri.

Vlnovník višňový - poškození plodů slivoní

Vlnovník višňový ochrana

Další přírodní alternativou pro boj s vlnovníkem višňovým je použití přírodního organického hnojiva, které nejenže rostliny přihnojí, ale má také přirozené repelentní účinky proti škůdcům. Vyzkoušejte třeba české originální hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, kdy vlnovník začne klást vajíčka do květů, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vaší zahradě způsobují tito drobní škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům způsobuje chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To následně vyvolává obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Dalším způsobem, jak může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin zlepšuje strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

V případě, že jsou však vlnovníci na vzestupu, musíte dostat chitin co nejrychleji do rostliny. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak hrušně zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U vlnovníků stačí asi tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil požadovaný účinek.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články