květopas jahodový

Obsah

Květopas jahodový - květopas na jahodách

(Anthonomus rubi)

Květopas jahodový, někdy také nazývaný květopas jahodníkový útočí především na jahodníky, ale nepohrdne ani maliníky, ostružiníky a dalšími ovocnými rostlinami.

Květopas jahodový je malý zelenočerný brouček z čeledi nosatcovitých, který napadá poupata a listy jahod. Brouci kladou vejce do květů a larvy je následně vyžírají. Pokud chcete ochránit své jahody před květopasem, doporučujeme pravidelně prohlížet poupata a odstraňovat napadené květy. Velmi vhodné je použití odrůd, které nejsou tolik náchylné na tohoto škůdce (Elsanta, Honeoye, Marmolada, Pandora, Polka). Naopak náchylné jsou Malwina, Salsa a Karmen

Květopas jahodový

Co způsobuje květopas u kvetoucích jahod

Květopas jahodový nebo jahodníkový způsobuje opadávání stopek poupat, které okusují larvy. Opadaná poupata se pak hromadí na zemi a larvy se v nich kuklí. Čím více květopasů napadne jahody, tím méně úrody budete mít. Může se dokonce stát, že velký nálet květopasů vaše jahody zničí úplně. 

Zajímavé však je, že květopas se vyskytuje jen v některých lokalitách. Proto je lepší si zjistit, zda vaše zahrada patří k takové lokalitě, a v případě, že ano, se rozhodnout pro pěstování jiných plodin.

Květopas jahodový postřik

Pokud se rozhodnete pro postřik proti květopasu jahodovému/jahodníkovému, pak vyzkoušejte tyto insekticidy:

  • Actellic 50 EC (Primiphos-methyl),
  • Decis 2,5 EC (deltamethrin),
  • Karate 2,5 EC (Lambda-cyhalothrin).

Postřiky používejte podle návodů na obalu a vždy se chraňte ochrannými brýlemi, ochrannými rukavice a ochranným oblekem.

 

Lepší než postřik je vybírat druhy jahod, které jsou odolné vůči květopasu a dalším škůdcům (viz výše), nebo ulamovat poškozené květy a ničit je.

Další možností je použití organického hnojiva, což si probereme dále.

Květopas jahodový - kdy stříkat

Květopas jahodový - poškozený stonek

Pokud se rozhodnete pro chemický postřik, pak je potřeba provést před květem, abyste zabránili samičkám květopasa naklást vajíčka do květů. Postřik můžete 2x opakovat.

Je možné také použít postřik po sklizni, na konci sezóny.

Mnohem lepší alternativou je však použití organického hnojiva, které pomůže rostlinám k tomu, aby byly samy odolné vůči chorobám i škůdcům. České organické hnojivo Hnojík je v tomto ohledu špičkou.

Květopas jahodový ochrana

Jako ideální alternativu zejména k chemickým postřikům, které jsou škodlivé jak pro člověka, tak pro zvířata a přírodu kolem, vyzkoušejte přírodní organické hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, kdy se květopasi začínají množit, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vašich jahodnících způsobují tito odolní škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům způsobuje chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je vlastně přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout rostlinám různé výhody, pokud se používá jako doplněk.

Jednou z možnosti, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což zlepšuje propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

V případě, že se květopasi již přemnožili, musíte dostat chitin co nejrychleji do jahodníků. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak jahodníky zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U květopasů postačí obvykle tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil požadovaný efekt.

Porovnání hnojíku s ostatními hnojivy - hnojivo v dlani

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články