Hnojení jahod

Hnojení jahod

Obsah článku

Kdy hnojit jahody

Hnojení jahod před sezónou

Záhony jahodníku se připravují na podzim (konec srpna, začátek září). Je důležité tyto zasenice přihnojit organickým hnojivem.  Živiny jsou v tomto období důležité pro množství květů, které jahoda vytvoři. Jinými slovy, pokud pohnojíte na podzim, budete mít hodně květů a tímpádem i hodně jahod. Použijete-li HNOJIK.CZ, stačí na jedno sazenici polévková lžice hnojiva rozpsypaná kolem stonku rostliny.

 

hnojeni jahod

Hnojení jahod na jaře

Březen je měsícem, kdy se jahody probouzí ze zimního spánku. Pokud si je pěstujete na zahrádce, pak byste jim právě v tomto období měli poskytnout takzvanou jarní péči. Ta podpoří jejich prosperitu a zajistí bohatou úrodu v létě.

Jakmile jahodám začnou rašit první listy, je vhodné aplikovat HNOJÍK ve formě zálivky, která dodá jahodám živiny okamžitě a zbytek hnojiva na půdě odvede práci v následujících dnech.

Další pohnojení je vhodné po rašení sazenic, kdy začnou rašit listová srdéčka. Stačí dávka polévkové lžíce posypem kolem stonku rostliny. Další hnojení provedeme stejným způsobem když jahody nasadí plody.  Pokud budete používat naše hnojivo, tak byste s měli vyhnout škůdcům a plísním. Jinak je vhodné listy napadené chorobami odstraňovat.  Na závěr sezóny je vhodné jahodníky ochránit přikrytí před mrazy.

hnojeni jahod na jaře

Hnojení jahod v truhlíku

Jahody v truhlíku potřebují častější hnojení, než jahody posazené v záhonu. Iděální pro takové jahody je použití našeho hnojiva ve formě zálivky 2x měsíčně. Veliká výhoda HNOJÍKu je v tom, že výluh ze zálivky poskytne okamžitou výživu a zbytek nerozpuštěného hnojiva zůstane na povrchu zeminy, kde se bude ještě 14 dnů postupně rozkládat a rostlinu tak stále vyživovat.

hnojení jahod v truhlíku

Čím hnojit jahody

Na jahody můžete použít hmyzí trus HNOJÍK, kde stačí prostě vzít polévkovou lžicí hnojiva z balení a posypat kolem stonku rostliny, nebo při sadbě použít zálivku (1 čajová lžicka na 1l vody odstátá 4h). Hmyzít trus má neutrální PH, takže není třeba mít obav ze spálení rostlin. I kdyby Vám ruka ujela, tak rostlina bude prospívat. Takto aplikované hnojivo se bude postupně rozkládat po dobu 14 dní a zásobovat roslinu živinami. Okem poznáte kdy se hnojivo rozloží, protože má světlejší barvu jak samotná zemina.

U slepičince, který je také skvělým hnojivem na jahody si již musíte dát pozor na koncentraci.

Vezměte obyčejnou zavařovací sklenici o objemu jednoho litru a naplňte ji granulovaným slepičím hnojem. Poté toto množství nasypte do 10 litrů čisté vody, rozmíchejte a nechte rozpustit. To bude trvat asi dvě hodiny, takže celý proces určitě neuspěchejte. Po této době roztok znovu promíchejte. Protože by však byl pro jahody ještě stále příliš koncentrovaný, budete ho muset naředit ještě jednou.

Správným hnojivem je i granulovaný kravský hnůj.

čím hnojit jahody

ODPOVĚDÍ NA

Časté otázky

Oblíbené dotazy týkající se pěstování jahod.

FAQ

Protože sklidíte vyšší úrodu. Hnojení má vliv na velikost a kvalitu plodů. Bez optimální výživy nebudou rostliny ve vhodné kondici a to se podepíše i na sklizených jahodách.  Pokud budete jahody přihnojovat, sklidíte 5x větší objem jahod druhý rok po vysazení z jednoho trsu jahody a třetí rok opět 2x větší objem proti druhému roku.  V číslech to znamená 56g  první rok, 305g druhý rok,  671g třetí rok.

Jahody můžete hnojit všemi běžnými způsoby. Na list, společně se zálivkou i zapravením hnojiva do půdy. Použijte způsob, který Vám je nejbližší. HNOJÍK se dá použít i v závlahovém truhlíku.

Kapalné hnojivo, nebo výluh z HNOJÍKU je možné aplikovat také na list s pomocí zahradního postřikovače. Tuto možnost mají v oblibě zejména zahrádkáři, kteří půdu kolem jahod zakrývají fólií. Je dobřé dva týdny před sklizní a během sklizne postřikem nehnojit.

Nemusíte nutně použít HNOJÍK, můžete použít i jiná hnojiva z kategorií

  • Pevná hnojiva
  • Kapalná hnojiva
  • Ekologická hnojiva

Je třeba mít jen na pamětí že kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží a tak je potřeba používat k pevná hnojiva která se budou jahody dlouhodobě zásobit živinami.

Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, které kromě živin poskytně jahodám přírodní ochranu proti škůdcům a plísním. Slepičinec i žížalí kompost jsou skvělá hnojiva srovnatelná živinami s HNOJÍKem, ale jenom HNOJÍK má neutrální PH a obsahuje Chitin, ze kterého jahody budou čerpat další benefity a jejich pěstování bude tak jednodužší.

Jahody je vhodné pěstovat spolu s česnekem. Rostliny si vzájemně prospívají. Česnek má pozitivní vliv na odlákání škůdců.

Zajímavé externí články

Ucelený systém výživy jahod – dozvíte se jak poznat které látky jahodám chybí

Výživa rostlin a hnojení

Jak hnojit na zahrádce