padlí jahodníku

Obsah

Padlí jahodníku - postrach pro jahodníky

(Podosphaera aphanis)

Padlí jahodníku, známé také jako Podosphaera aphanis, je houbová choroba postihující výhradně jahodníky. Jedná se o jednu z nejběžnějších chorob, které ovlivňují tuto rostlinu. Padlí jahodníku se vyskytuje po celém světě a způsobuje ztráty ve sklizni a snižuje kvalitu plodů.

Podosphaera aphanis je plíseň, která napadá listy, stonky a plody jahodníku. Infikované rostliny mají na povrchu bílý až šedý povlak, který připomíná mouku nebo popel. Tento povlak je tvořen myceliem houby, která proniká do pletiv rostliny a způsobuje její poškození.

Příznaky padlí jahodníku zahrnují ztrátu zelené barvy listů, zkroucení listových okrajů, deformace plodů a sníženou kvalitu a výnosnost plodů. Choroba se obvykle šíří v teplém a vlhkém prostředí, jako je například déšť, rosa nebo kondenzace vlhkosti na listech.

Prevence a kontrola padlí jahodníku zahrnují několik opatření. Patří sem například volba odolných odrůd jahodníku, udržování dostatečné vzdálenosti mezi rostlinami pro zajištění dobré cirkulace vzduchu, odstranění a zničení infikovaných rostlin nebo listů, aplikace fungicidů a udržování rostlin zdravých a silných pomocí správného hnojení a zalévání.

Padlí jahodníku - poškozený list jahodníku

Padlí jahodníkové - jaký má cyklus

Padlí jahodníkové je houba, která přezimuje na napadených částech jahodníků, probouzí se zase na jaře a při deštivém a vlhkém počasí (stačí rosa) se šíří na další listy a jahodníky. Potřebuje také poměrně vyšší teplotu a ideální je, když se vlhkost střídá nižší na vyšší.

Dobrou možností, jak se zbavit padlí jahodníkového je používat odrůdy, které na něj nejsou tolik náchylné, jako napříkad Elvira, Karmen nebo Rosie. (Karmen je odolná i vůči plísni šedé, takže tato odrůda se skutečně vyplatí.)

Jahodník a jahody Karmen

Padlí na jahodníku - postřik

Na padlí jahodníku existují přirozeně i postřiky, které jsou na bázi fungicidů a měly by být aplikovány jednou před květem a podruhé po sklizni. Mezi tyto postřiky patří:

  • Avril 5 SC (hexaconeazole) – 0,1 až 0,3 %,
  • Bayleton 25 WP (triadimefon) – 0,2 %,
  • Karathane LC (dinocap) – 0,05%.

Během používání postřiků dbejte na to, že chemické látky mohou být nebezpečné pro člověka, zvířata i přírodu okolo. Používejte vždy ochranné brýle, ochranné rukavice a ochranný oděv. Při aplikaci postřiku nejezte a nepijte, ani nekuřte. Po aplikaci si umyjte ruce.

Postřikujte jahody jen za bezvětrného počasí, aby se postřik nedostal na jiné rostliny nebo jiným lidem do očí.

Padlí jahodníku ochrana

Jako jedna z možností, jak ochránit jahodníky před padlím, je také jejich dobrá výživa a správná zálivka. Místo fungicidních prostředků vyzkoušejte jahodníky hnojit Hnojíkem. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Repelentní účinek proti škůdcům a chorobám má na svědomí chitin, který je obsažen právě ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob. Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny. Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete jahodníky zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu.

1 l Hnojík

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články