plíseň šedá

Obsah

Plíseň šedá na jahodách

(Bortytis cinerea)

Plíseň šedá, nebo také šedá hniloba nebo botrytida napadá hlavně jahodníky, ale může napadnout celou řadu jiných rostlin – vinnou révu, růže, ostružiny, maliny… Tato choroba napadá pletiva rostliny, objevuje se zejména na zralých plodech a snižuje kvalitu a výnos sklizně.

Symptomy plísně šedé se nejčastěji projevují na květech, plodech a lístcích jahodníku. Postižené části rostliny se postupně pokrývají šedavým plstnatým povlakem a mají unikátní vzhled. Infikované květy a plody hnijí a jsou měkké. Plíseň šedá může také napadat stonky a kořeny rostliny, což může vést k odumírání celé rostliny.
 
Prevence plísně šedé spočívá v odstraňování a likvidaci infikovaných částí rostliny, udržování rostlin v dobrém zdravotním stavu a posilování imunity rostlin pomocí vhodné výživy a ošetření. Důležité je také zajistit pro pěstování vzdušné místo a snažit se snižovat vlhkost v oblasti, kde jahody pěstujete. Ideální je pěstovat odrůdy odolnější vůči této chorobě (Emily, Honeoye, Karmen, Pegasus).
 
Pro kontrolu plísně šedé jsou k dispozici fungicidy, které mohou být aplikovány preventivně nebo po výskytu choroby. Důležité je však zajistit, aby byl fungicid aplikován včas a v souladu s doporučením výrobce, jelikož účinnost může být ovlivněna podmínkami okolí a pokročilostí choroby.
Plíseň šedá na jahodách

Plíseň šedá - choroby vinné révy

Stejně jako na jahodách se plíseň šedá může objevit na révě vinné. Stává se tak za deštivého počasí a pokud jsou keře vinné révy vysázeny příliš blízko u sebe. Plísní nahrává i příliš velké nasazení květů a plodů, kdy se jednotlivé hrozny dotýkají.

Pro boj s plísní šedou na révě je nejlepší ihned při prvním výskytu odstraňovat všechny napadené plody, révu dostatečně prořezávat, odstraňovat nadbytečné hrozny, pěstovat révu na vzdušném místě a bránit přílišné vlhkosti. Při větším napadení zase lze použít fungicidy. 

Při velmi deštivém létě může plíseň šedá napáchat na révě takové škody, že je veškerá úroda zničena.

Plíseň šedá na vinné révě

Plíseň šedá na rajčatech

Na úvod je potřeba říci, že na rajčatech se nevyskytuje tato plíseň Botrytis cinerea, ačkoliv příznaky plísně rajčat mohou být velmi podobné. Plíseň na rajčatech způsobuje nejčastěji plíseň bramborová nebo houba Alternaria.

Příznaky plísně na rajčatech jsou nejprve skvrny na listech a později bílá až šedá plíseň na plodech.

Proti plísni na rajčatech je třeba bojovat preventivně – sázet rajčata dostatečně daleko od sebe, na vzdušných stanovištích, chránit je před přílišnou vlhkostí, rozhodně nezalévat přes listy, ale jen ke kořenům, rajčata pěstovaná ve sklenících je nutné často větrat. Poškozené listy i plody je třeba ihned odstraňovat a při větším napadení použít fungicidy – stejné jako při plísni šedé.

Plíseň šedá na růžích

Plíseň šedá na růžích

Plíseň šedá je asi nejobávanější chorobou růží. Na mladších listech vytváří bělavý až šedobílý povlak. Napadá však hlavně květní kalichy, mladá poupata, stejně jako mladé výhony.

Infekce vzniká za deštivého vlhkého počasí – ideální vlhkost pro šíření plísně šedé je přes 85 %.

Prevencí je stejně jako u jiných rostlin sázení růží dostatečně daleko od sebe, na vzdušných stanovištích, odstraňování poškozených listů i poupat, důkladný řez růží na jaře i na podzim. Fungicidy jsou možné, ale jen v nejzávažnějších případech. Povolenými fungicidy jsou např. Dithane M 45 nebo  Novozir MN 80 NEW.

Plíseň šedá ochrana

Již výše bylo zmíněno, že jedním z preventivních opatření je správná výživa rostliny. Toho dosáhnete nejlépe použitím přírodních organických hnojiv. Proto vám místo fungicidních prostředků doporučujeme všechny rostliny hnojit Hnojíkem. Toto přírodní organické hnojivo totiž obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. A pokud použijete Hnojík po celou sezonu, nejspíše omezíte i plíseň šedou na své zahradě.

Repelentní účinek proti škůdcům a chorobám má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny. Hnojivo se dá použít jako sypké a zapravit do půdy, nebo jako roztok, kterým můžete rostliny zalévat nebo v případě potřeby i postříkat. Vždy dbejte pokynů na obalu.

Hnojík hnojivo

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články