roztočík jahodníkový

Obsah

Roztočík jahodníkový foto - postrach pro jahodníky

(Phytonemus pallidus fragariae)

Roztočík jahodníkový je krémově žlutý až nahnědlý mikroskopický pavouček o velikosti 0,1 až 0,25 mm, pouhým okem jej tedy neuvidíte. Najdete ho především v srdíčku jahod, na spodní straně listů, na řapících a někdy též na květech. Při přemnožení nebo v nočních hodinách se může vyskytovat i na horní straně listů. Roztočík jahodníkový se rozmnožuje při teplotách okolo 21 až 28 °C. Nesnáší světlo a ke svému životu potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Vývoj od vajíčka po dospělce trvá 14 až 21 dní.

Roztočík jahodový - poškození listů a květů

Roztočík jahodníkový - životní cyklus

Dospělí roztoči jsou žlutobílí a lesklí, mají několik příčných rýh a jsou dlouhý asi 0,1 mm. Vajíčka, která kladou samičky, jsou bílá až bělavá. Larvy se líhnou za několik dní a vzhledově se podobají dospělým roztočům.

Přezimují dospělé samičky, a to v srdíčkách jahodníku – v srdéčkových listech. Živí se sáním šťáv v záhybech nevyvinutých srdéčkových listů. V březnu až dubnu začínají s kladením vajíček. Během jednoho roka se vyvine až 7 generací! A pozor: Škůdce se nejvíce rozšiřuje sadbou – proto nakupujte jen zdravé sazenice, na své zahradě rozmnožujte odnožemi jen zdravé jahodníky atd.

Roztočík jahodníkový postřik, roztočík jahodníkový domácí postřik

Povolenými insekticidy můžete roztočíka jahodníkového postřikovat od jara do léta. Patří sem:

 • Basudin 60 EC (diazinon) – 0,15 %,
 • Diazinon 60 EC (diazinon) – 0,15 %,
 • Sumithion 50 EC (fenitrothion) – 0,4 %.

Můžete použít i jiné akaricidní prostředky, ale aplikujte postřik zblízka a pod vyšším tlakem, ideálně do srdíček rostliny.

Domácí postřik proti roztočíku vyrobíte tak, že smícháte:

 • 0,5 l teplé vody,
 • 50 ml oleje,
 • 50 ml octa,
 • 1 polévkovou lžíci prostředku na nádobí.

To celé nalijete do domácího postřikovače a postříkáte všechny napadené rostliny zblízka a do srdíček.

Kromě chemické ochrany se doporučuje i biologická ochrana, a to pomocí dravých roztočů. 

Nejdůležitější je však prevence, tj.:

 • nakupovat zdravou sadbu,
 • rozmnožovat pouze zdravé jahodníky,
 • všechny napadené jahodníky zlikvidovat,
 • jahodníky sázet v doporučených rozestupech,
 • používat kvalitní a hlavně organická hnojiva, která dodají rostlinám schopnost bránit se proti škůdcům.

Roztočík jahodníkový ochrana

Jako ideální alternativu zejména k chemickým postřikům, které jsou škodlivé jak pro člověka, tak pro zvířata a přírodu kolem, vyzkoušejte přírodní organické hnojivo Hnojík. Hnojík obsahuje lehký poměr svlečků moučných červů. Jestliže použijete Hnojík od začátku sezóny, tj. doby, kdy se roztočíci začínají množit, pravidelně, pak se nejspíše vyhnete veškerým problémům, které na vašich jahodnících způsobují tito odolní škůdci.

Repelentní účinek proti škůdcům má na svědomí chitin, který je obsažen ve svlečcích. Chitin je přírodní biopolymer, který se nachází v exoskeletu hmyzu, korýšů a dalších bezobratlých, ale také v buněčných stěnách některých hub. Je velmi odolný a může poskytnout různé výhody rostlinám, pokud se používá jako doplněk.

Jedním z klíčových způsobů, jak chitin posiluje rostliny, je podpora jejich imunitního systému. Rostliny mají schopnost rozpoznávat chitin jako signál přítomnosti škůdců nebo chorob. To může vyvolat obrannou reakci, známou jako „indukovaná systémová rezistence“ (ISR). Když se rostliny setkají s chitinem, mohou aktivovat geny související s obranou a produkovat obranné chemikálie, které jim pomáhají lépe odolávat útokům škůdců a chorob.

Další způsob, jakým může chitin posilovat rostliny, je jeho schopnost podporovat růst prospěšných mikroorganismů v půdě, jako jsou chitinolytické bakterie. Tyto bakterie rozkládají chitin na jednodušší sloučeniny, které rostliny mohou využít jako zdroj živin. Současně tyto bakterie mohou konkurovat patogenním organismům, což snižuje riziko chorob rostlin.

Navíc chitin může zlepšovat strukturu půdy tím, že podporuje tvorbu agregátů půdních částic, což může zlepšit propustnost půdy pro vodu a vzduch a také zlepšit schopnost půdy zadržovat živiny.

V případě, že roztočíci již přemnožili, musíte dostat chitin co nejrychleji do jahodníků. Proto Hnojík se svlečky louhujte ve vodě, aby se účinné látky rozpustily, a tímto výluhem pak rostliny zalijte nebo postříkejte. Nejlepší je, když se látky přes listy i kořeny dostanou co nejrychleji do těla rostliny. U roztočíků postačí obvykle tři takové zálivky během týdne, aby se dostavil požadovaný efekt.

Porovnání hnojíku s ostatními hnojivy - hnojivo v dlani

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články