Okurky

Obsah

Okurky jsou asi nejvhodnější zeleninou, kterou můžete pěstovat na své zahradě. Mají poměrně malé nároky, úroda je obrovská, dají se jíst syrové i zavařovat. Okurky se dají pěstovat různými způsoby: na záhonku, v nádobách, na vyvýšených záhonech, ve sklenících… 

Okurky

semínka okurek

Okurky jsou jednoleté rostliny, které potřebují ke zdárnému růstu hlavně úrodnou, propustnou a dostatečně vlhkou půdu a teplo. Nepotřebují tolik světlo, a tak dobře porostou i v polostínu. V úplném stínu se jim nedaří. Okurky klíčí rychle a pro vyklíčení potřebují teplotu nad 10 °C. Proto je vysévejte ven buď až po zmrzlých, nebo uvnitř na začátku května. Vnitřní sazeničky musí být dostatečně velké, ale také otužilé, abyste je mohli přesadit ven.

TIP: Na klíčení okurek uvnitř se nejlépe hodí malé květináčky, kam dáte vždy jen jedno semínko. Protože okurky opravdu rychle klíčí, vy uvidíte, kde se rostlinky objevují a kde ne – a můžete ještě rychle dosít. Všechny okurky pak budete vysazovat na záhony ve stejnou dobu a přibližně ve stejné velikosti.

Pěstování okurek ze semínek

Kdo si chce vypěstovat vlastní okurky, měl by začít od semínek. Semínka kupujeme u ověřených prodejců nebo můžeme mít i vlastní z loňské sklizně. Vyséváme do malých květináčků na začátku května (max. koncem dubna), půdu udržujeme vlhkou, klíčení můžeme podpořit tím, že květináčky překryjeme folií. 

Za teplých dní můžeme květináčky (v bedně, na paletě) vynést ven na sluníčko, přes noc uklidíme na místo, kde bude tepleji. Hlavně se k semínkům nesmí dostat mráz. Vyklíčené rostlinky dáváme otužovat ven, nejprve na celý den, později i přes noc. Jakmile teploty venku vydrží nad 10 °C i v noci, vysadíme na záhony, vyvýšené záhony, popř. do nádob (záleží na velikosti naší zahrady).

Okurka - mladá rostlinka

Pěstování okurek na záhonu

Po vypěstování sazeniček ze semínek máme několik možností, jak pokračovat. Nejjednodušší je pěstování na záhonu. Sazeničky přesadíme z květináčků do volné půdy ve sponu 50 x 50 cm, protože rostliny dorůstají až do délky 1 m.  Rostlinky důkladně zalijeme a můžeme během růstu přihnojovat, např. hnojivem Hnojík, který podpoří jak růst celé rostliny, tak i tvorbu plodů.

TIP: Mezi rostlinky okurek je vhodné zasadit bulvy celeru, vzájemně si prospívají a odhánějí škůdce.

Pěstování okurek na síti

Pokud chcete mít úrodu ještě vyšší, vsaďte na to, že okurky jsou liány, které se potřebují pnout. Když je vysadíte na záhon v řádcích a ke každému řádku napnete síť, okurky se budou pnout nahoru. Tím ušetříte místo (na rozdíl od předchozího způsobu) a také se vám budou okurky lépe sklízet, nebudou vás totiž bolet záda. I tyto okurky je potřeba přihnojovat a Hnojík je zase nejlepší alternativou, protože je přírodní.

Konstrukce na pěstování okurek

Kdo je manuálně zručný, může si vyrobit konstrukci na pěstování okurek. Je také možné použít stejnou konstrukci, jaká se používá třeba na pěstování vinné révy. Pěstování je potom podobné jako při pěstování na síti. Okurky mají dostatek čerstvého vzduchu, nepodléhají tolik hnilobě nebo plísním. Lépe se sklízejí. I do okolí takto pěstovaných okurek můžete vysadit celer.

Květ okurky
květ okurky
Plod okurky
plod okurky
Pěstování okurek na síti
pěstování okurek na síti
Pěstování okurek na konstrukci
pěstování okurek na konstrukci
Pěstování okurek ve skleníku
pěstování okurek ve skleníku
Pěstování okurek v nádobě
pěstování okurek v nádobě

Pěstování okurek ve skleníku

Skleník má oproti všem ostatním způsobům jednu obrovskou výhodu: udržuje se v něm teplo a téměř konstantní klima, což vyhovuje všem okurkám. Ve skleníku můžete pěstovat jak okurky nakládačky, tak i salátovky (které by venku vůbec nenarostly). Ve skleníku by mělo být teplotní minimum v noci 16 až 18 °C, maximum přes den pak 32 °C. Pokud jsou velmi horká léta, musíte skleník zastínit, nejlépe nějakým světlým materiálem (bílou netkanou textilií, světlým kartonem, nebo třeba nabílit vápnem). Skleník je také potřeba důkladně větrat, aby se předešlo plísním. Skleník je obvykle menší, takže se vyplatí pěstovat všechny typy okurek na vertikálních konstrukcích. Důležité je i hnojení. Oproti ostatním okurkám (pěstovaným venku) doporučujeme hnojit až 1x týdně, a to zejména v době, kdy rostlinky už nasadily plody. 

TIP: Nedostatek živin poznáte na mladých listech, které nejsou tak sytě zelené jako ty starší. Znamená to, že rostlinky mají nedostatek dusíku – hnojivo Hnojík se postará o rychlou nápravu. 

Pěstování okurek v nádobách

A teď jedna vychytávka pro všechny, kteří mají málo místa, a přesto si chtějí vypěstovat okurky – zkuste je pěstovat v nádobách. Chce to samozřejmě přesadit malé semenáčky do větších nádob, například do květináčů s vrchním průměrem kolem 30 cm. Rostlinka bude mít dostatek živin, když ji budete jednou týdně přihnojovat roztokem hnojiva Hnojík. Vyplatí se také dát rostlince oporu (např. tyč), po které se bude moci pnout – doporučujeme ji k opoře vyvazovat. Do jednoho květináče určitě sázejte jen jednu rostlinku – na běžnou spotřebu bude stačit. Pokud budete mít takových nádob na zahradě nebo balkoně více, po několikadenní sklizni budete mít i na zavařování.

TIP: Sklizené okurky uchovávejte v chladu – v lednici, ve sklepě, vydrží tak i týden a za tu dobu se vám jistě podaří v teplých dnech nasbírat dostatek na jednu várku zavařování.

Chyby při pěstování okurek

I při pěstování okurek se můžete dopustit chyb. Dávejte si pozor zejména na následující:

– výsadba okurek na přímém slunci, 

– nadměrné zalévání, 

– málo výživná půda (na podzim je potřeba místo, kde plánujete vysadit okurky, obohatit kompostem),

– příliš brzké vysazení na záhon (okurky pomrznou),

– příliš hustá výsadba (okurky nebudou mít dostatek vzduchu a budou náchylné na plísně a hnilobu).

Chyby při pěstování okurek se vám nevyplatí, protože jednak budete mít nízkou úrodu, jednak se vám na zahradě (např. při pěstování dalších plodin po sklizni okurek) objeví plísně, hniloba nebo škůdci.

 

Okurky - sklizeň

Dalších chyb se můžete dopustit, když okurky vysadíte spolu s plodinami, se kterými se nesnášejí:

rajčata, brambory, ředkvičky, jahody.

Naopak mohou růst vedle:

– hrášku, fazolí, cibule, česneku,

– celeru, pažitky a kopru.

Zajímavosti

druhy zeleniny - Okurka a další zelenina

Věděli jste, že…

   … okurek je minimálně 81 odrůd, z toho 47 odrůd nakládaček a 34 salátovek?

   … okurky můžete pěstovat i na balících slámy? Stačí balíky položit do velkých řádků, přikopčit k nim zeminu a přihnojit hnojivem s obsahem dusíku, fosforu a draslíku (Hnojík).

    … okurky byste měli pěstovat jen s jedním stonkem, jinak se rostlinka příliš vysiluje?

   … okurka je nejlepší diuretikum? Zavodňuje náš organismus a zároveň odvádí škodliviny pryč z těla. Okurka je tedy výhodná pro redukční dietu.

  

Zdroje informací: