ředkvičky

Obsah

Ředkvičky - zdravá zelenina

Ředkvičky jsou malé, ale chutné kořenové plody, které jsou oblíbené zejména v salátech. 

Odborně se ředkvičkám říká ředkev setá letní a pochází z čeledi brukvovitých.

Ředkvičky a vitamíny

Ředkvičky obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny C, B a A, a minerální látky železo, hořčík, sodík a draslík.

Ředkvičky si můžete vypěstovat na zahradě, jsou velmi nenáročné a dají se pěstovat jako předplodina na jaře před jinými plodinami, které budete pěstovat na záhonu následně (salát, rajčata, okurky).

 

Ředkvička

Ředkvičky pěstování

Kdy sázet ředkvičky

Ředkvičky se nejlépe sází, resp. vysévají na jaře a na podzim, kdy teploty nejsou příliš vysoké. Vhodná teplota pro pěstování ředkviček je okolo 15-20°C. Na jaře je sázíme jako předplodinu, na podzim jako následnou plodinu po sklizené zelenině (okurkách, špenátu).

Péče o ředkvičky

Ředkvičky na záhoně

Při pěstování ředkviček musíte dbát na to, aby byly pravidelně zalévány. Pokud jsou ředkvičky vysázeny na slunci, mohou se rychle vysušit a pak bývá i kořen vysušený, tvrdý a nesnadno stravitelný. Dále je důležité odstraňování plevele, aby se ředkvičky mohly lépe vyvíjet. Řádky ředkviček okopáváme a přitom ředkvičky můžete i vyjednotit, aby jednotlivé kořeny měly vedle sebe dostatek místa.

Protrhání ředkviček

Protrhání ředkviček se nazývá „ředkvičkování“ a je to proces, který se provádí, aby se zabránilo přílišnému zhutnění rostliny. Vhodný čas k ředkvičkování závisí na kultivaru a růstových podmínkách, ale obecně se to provádí, když jsou rostliny dostatečně velké a mají již několik listů.

 
 

Většina odrůd ředkviček může být ředkvičkována, když dorostou na výšku 2,5 až 5 cm a mají 2 až 4 listy. Když jsou ředkvičky příliš blízko u sebe, mohly by být příliš malé a nevyzrálé. Pokud byste chtěli, aby ředkvičky dorostly do větší velikosti, můžete je ředkvičkovat, když dorostou na výšku 5-10 cm a mají více než 4 listy. Ředkvičky nikdy neředkvičkujte příliš pozdě, protože by to mohlo vést ke špatné kvalitě plodů.

Protrhání ředkviček se provádí tak, že některé z rostlin vyjmeme ze země a zbylé rostliny necháme růst. Protrhané rostliny mohou být konzumovány nebo kompostovány. Pokud ředkvičky neředkvičkujete, budou spíše malé a dřevnaté a mohou mít nepříjemně štiplavou chuť.

Ředkvičky a salát

Ředkvičky jsou oblíbeným doplňkem do salátů. Pokud máte vlastní ředkvičky, můžete si připravit vynikající salát s ředkvičkami. Stačí je nakrájet na tenké plátky a smíchat s dresingem z majolky (nebo majolky a bílého jogurtu), osolit, opepřit a přidat nadrobno nasekanou pažitku. Tento lahodný salát podávejte vychlazený s čerstvým pečivem.

TIP: Na obměnu můžete k ředkvičkám přidat i jinou zeleninu: papriky, rajčata, okurky, a pažitku nahradit nasekanou petrželkou.

Nakládané ředkvičky

Ředkvičky se dají také nakládat. Můžete je nakládat podobně jako okurky. Stačí je nakrájet na tenké plátky, dát do sklenice a zalít octem s přídavkem koření a soli. Nakládané ředkvičky jsou vynikající jako příloha k jídlu nebo jako samostatné občerstvení. Aby vám nakládané ředkvičky dlouho vydržely, je možné je zavařit – na 85 °C asi 30 minut.

Nakládané ředkvičky

Smoothie ředkvičky

Smoothie s ředkvičkou je velmi osvěžujícím a zdravým nápojem, který je plný vitamínů a minerálů. Pokud jste skeptičtí vůči přidání ředkviček do smoothie, můžeme vám garantovat, že tato zelenina dodá smoothie pikantní chuť, kterou si zamilujete. Zde je návod, jak si připravit smoothie s ředkvičkou:

Potřebujete:

 • 1 menší ředkvičku,
 • 1 banán,
 • 1 šálek nasekaného ananasu,
 • 1 šálek čerstvých špenátových listů,
 • 1 lžíci medu,
 • 1 šálek vody nebo mandlového mléka.

Postup:

 1. Omyjte ředkvičku, oloupejte ji a nakrájejte na menší kousky.
 2. Nakrájejte banán a ananas na menší kousky.
 3. Přidejte nasekané špenátové listy, med a vodu (nebo mandlové mléko) do mixéru.
 4. Mixujte všechny ingredience na vysokou rychlost asi 30-60 sekund, dokud nedosáhnete hladké konzistence.
 5. Přidejte ledové kostky, pokud chcete, a znovu promixujte.
 6. Ochutnejte smoothie a přidávejte med nebo citronovou šťávu podle chuti.
 7. Podávejte ihned.
Toto smoothie s ředkvičkou je plné vitamínů C, K, draslíku, vlákniny a antioxidantů, což jej činí ideálním nápojem pro zdravé stravování. Také můžete experimentovat s různými přísadami, jako jsou jahody, maliny, kiwi nebo mrkev, abyste vytvořili smoothie, které vám nejvíce zachutná.
Ředkvičky smoothie

Sýrová pomazánka s ředkvičkami

Sýrová pomazánka s ředkvičkami je skvělou alternativou k běžnému sýru na chlebu nebo krekrech. Tato pomazánka se snadno připraví a je plná zdravých tuků a bílkovin, a to vše je ideální pro rychlý a zdravý snack nebo lehký oběd. Zde naleznete recept na sýrovou pomazánku s ředkvičkami:

Potřebujete:

 • 200 g měkkého sýru (například kozí sýr nebo krémový sýr),
 • 1/4 šálku nastrouhaného tvrdého sýru (například parmezán nebo cheddar),
 • 2 lžíce plnotučného řeckého jogurtu,
 • 1 stroužek česneku, nasekaný,
 • 1 lžičku čerstvého tymiánu, nasekaného,
 • sůl a pepř podle chuti,
 • 1 šálek nakrájených ředkviček.

Postup:

 1. V míse smíchejte měkký sýr, nastrouhaný tvrdý sýr, řecký jogurt, nasekaný česnek, tymián, sůl a pepř.
 2. Všechny ingredience míchejte, dokud nevznikne hladká konzistence.
 3. Ředkvičky nakrájejte na tenké plátky.
 4. Směs přeneste do menší misky a ozdobte nakrájenými ředkvičkami.
 5. Podávejte jako pomazánku na chlebu nebo jako dip na krekry nebo zeleninové tyčinky.
Tato sýrová pomazánka s ředkvičkami je skvělým způsobem, jak si dopřát chutný a zdravý snack. Můžete experimentovat s různými druhy sýrů a bylin, abyste vytvořili vlastní verzi, která vám nejvíce zachutná. Dobrou chuť!
Sýrová pomazánka s ředkvičkami

Hnojení zeleniny

Jak používat Hnojík na všechny ostatní rostliny

dávkování hnojíku

Jak používat Hnojík

Jak používat Hnojík posypem, zálivkou či postřikem. Způsoby zesílení účinku na škůdce a nemoci rostlin.

ovoce a zelenina

Pěstování rostlin podle kategorií

Seznámení se s rostlinami, jejich pěstováním a hnojením přehledně podle druhů.

Nákup na eshopu

Další zajímavé články

Zdroje: