hlávkový salát

Obsah

Hlávkový salát - základní informace

(Lactusa sativa)

Hlávkový salát můžete potkat i pod názvem locika setá, locika salátová. Salát hlávkový je velmi důležitou listovou zeleninou. Jedná se o dvouletou bylinu, která původně pochází z Asie.

Jeho pěstování není těžké, vegetační doba krátká, snese se s mnoha druhy zelenin, dokonce může být jako předplodina nebo meziplodina třeba mezi tyčkovými fazolemi.

Navíc hlávkový salát obsahuje mnoho životně důležitých látek – z vitamínů jsou to C, E, B, karoten, niacin; z minerálních látek pak draslík, vápník, fosfor. Obsahuje také vlákninu, která upravuje naše zažívání, dostatek vody, málo cukrů a tuků, je tedy výborným prostředkem pro redukční dietu. 

Pokud se inspirujete našimi recepty – viz níže, uvidíte, že si tuto zeleninu zamilujete.

 

Hlávkový salát

Zajímavost

Když se vám podaří, aby salát vykvetl, jeho květy vypadají jako malé pampelišky. Pro pěstitele to ale nedoporučujeme, protože vykvetlý salát je nepoživatelný – zhořkne.

Historie pěstování

Hlávkový salát na poli

Jak jsme již uvedli výše, salát pochází z Asie. Nejspíše během starověku se dostala do Egypta a odtud se rozšířila po celém Středomoří. 

Od té doby se salát vyskytuje ve všech středomořských kuchyních. 

Ve středověku se salát rozšířil do celé Evropy a s objevitelskými výpravami se pak rozšířil i do Ameriky – zřejmě ho tam dovezl přímo Kryštof Kolumbus.

Odrůdy hlávkového salátu

Odrůd hlávkového salátu je asi 60, ale vy si vyberte jeden z následujících, protože mají nejlepší vlastnosti.

Červánek – Je to raná odrůda, která se hodí pro pěstování jak ve skleníku, tak na zahradě. Dokonce je vhodná i pro rychlení ve skleníku během zimy, a tak budete mít po celý rok přísun vitamínů.

Safír – Odrůda se dá pěstovat ve skleníku i na zahradě. Je vhodná pro rychlení i během zimy.

Jupiter – Dá se pěstovat ve skleníku i na zahradě, dá se vysévat na jaře i v létě s podzimní sklizní, nedokáže na zahradě přezimovat, ale má opravdu vysoké výnosy.

Krystal – Hodí se pro pěstování na zahradě, a to na jarní i letní výsev, nehodí se do skleníků, nepřezimuje.

Mona – hodí se pro předpěstování a postupné pěstování od dubna do září.

Rocco – všestranná odrůda jak to skleníku, tak na zahradu, pro jarní i letní pěstování, sklízet lze do podzimu.

Altenburský – ozimý salát, který přezimuje na záhoně, vysévá se na podzim, na jaře se dopěstuje a sklízí.

Pražan – je varianta hlávkového salátu ledového – vysévá se do skleníků i na zahradu, tvoří velké hlávky, nepřezimuje.

Hlávkový salát pěstování

Hlávkový salát můžete vysévat do skleníku nebo pařeniště a pak přesadit na zahradu. Máte-li nevyhřívaný skleník, můžete salát vysévat již během února – za předpokladu, že půda není promrzlá.

Půda by měla být načechraná a dobře zásobená živinami – buď kompostem či hnojem na podzim, anebo je možné zapravit kompost či hnůj i těsně před výsevem.

Jakmile začnou růst sazenice, měli byste skleník dostatečně větrat. Je to dobré i vzhledem k jejich otužování, až je budete přesazovat na záhony.

POZN.: Někdy mohou malému salátu zčervenat listy kvůli mrazu, ale zabarvení se později ztratí. Mnohem horší je nevětraný skleník, kdy může listy salátu napadnout hniloba.

Salátové sazenice vysazujeme během dubna do hlinitopísčité půdy, nejlépe s pH kolem 6,5 nebo vyšším. Nikdy nevysazujte salát po salátu, štěrbáku, čekance, zelí nebo květáku!

Hnojení salátu

Saláty vyžadují přihnojováním dusíkatým hnojivem (je to z toho důvodu, že nechceme, aby jim vyrašily květy, takže nepotřebují tolik draslíku a fosforu). Roztok se nesmí dostat na listy. Vhodný je roztok Hnojíku v doporučeném dávkování (0,2 %). Po přihnojení saláty okopejte a odplevelte záhon.

Salát vysazujeme ne příliš hluboko, děložní listy by měly být těsně nad zemí. Sázíme do sponu 20 x 20 cm. Nejlepší je sázet sazeničky střídavě v řádcích, nikoliv do čtverce, aby měly dostatek prostoru pro růst.

Salát hlávkový – pěstování v létě

Pokud chcete vysazovat salát v létě, volte odrůdy, které snesou i vysoké teploty. Říká se jim letní odrůdy. Tyto saláty pak sázejte raději do většího sponu – 30 x 30 cm, ať mají prostor pro růst i dostatečnou vzdušnost mezi sebou. 

Salát je potřeba důkladně zalévat – zejména za horka, ale voda by se neměla dostat na listy. Zalévejte konví mezi rostliny, a to raději ráno, aby do večera půda vyschla a rostliny nezahnívaly. 

Výsev salátu na podzim

Vhodné odrůdy vysévejte na záhon během září. Měl by být vyset sice mělce, ale dostatečně hluboko na to, aby nepromrzl. Záhon můžete na zimu zakrýt fólií nebo třeba větvemi jehličnatých stromů.

Sklízení salátů

Salát sklízejte postupně a rovnou spotřebujte. Delší skladování není možné.

TIP: Kdo zároveň se zahradou chová třeba i slepice, může méně kvalitní hlávky salátu použít na krmení.

 

 

Hlávkový salát recepty

Hlávkový salát je jako stvořený pro studenou kuchyni. Přinášíme vám několik receptů, aby salát nebyl stále stejný.

Zálivka na hlávkový salát

Klasická zálivka na hlávkový salát se připraví z vody, soli, pepře, cukru, octa a citronové šťávy. Suroviny smíchejte v poměru, jak to vyhovuje vaší chuti. Salát můžete nechat v celých listech, natrhat na kousky i nakrájet na proužky. Ovšem krájením salátu kovovým nožem přicházíte o cenné vitamíny – proto vřele doporučujeme natrhat jej rukama. 

TIP: Originální salát docílíte, když je ozdobíte semínky z granátového jablka.

Hlávkový salát se smetanou

Stejně jako se se smetanou podává okurkový salát, můžete si připravit obdobu z hlávkového salátu. Smetanu promícháme se solí, cukrem, pepřem a citronovou šťávou. Nalijeme ji na natrhané listy salátu (i ledového) a můžeme ozdobit pažitkou. Plnohodnotné jídlo získáte, když k salátu přidáte další zeleninu.

Hlávkový salát se sardelkami

Z italské kuchyně pochází tento recept. Budete potřebovat: 1 hlávku salátu, 2 lžíce oleje, 1 lžičku hořčice, 2 sardelky (můžete nahradit sardelovou pastou), ocet a sůl. Hlávkový salát rozdělte na listy, ostatní suroviny smíchejte na zálivku – sardelky rozetřete. Polijte listy salátu a podávejte.

Zálivka na hlávkový salát
Hlávkový salát se smetanou
Hlávkový salát se sardelkami

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články