květák

Obsah

Květák - bílá brokolice

(Brassica oleracea convar. botrytis)

Květák je zelenina, která patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Je to jednoletá rostlina s kulovitou hlavou, která se skládá z hustých shluků květních pupenů, které jsou nazývány „růžice“. Květák je příbuzný zelí, brokolici a dalším brukvovitým.

Květák má bílou nebo krémovou barvu a je bohatý na vitamíny, minerály a vlákninu. Jeho chutná, jemná a mírně oříšková chuť ho činí oblíbenou přísadou v mnoha pokrmech. Je možné ho vařit, péct, grilovat, smažit nebo použít jako syrovou přísadu v salátech. Květák je také často používán k výrobě různých omáček, polévek a příloh.

Existuje také několik odrůd květáku, včetně fialového květáku, který má tmavě fialovou nebo fialově zelenou barvu, a romanesco, který má zajímavý zrnitý vzor a tvar, připomínající malé zelené pyramidy.

Květák je ceněný pro svou výživovou hodnotu a je součástí zdravé stravy. Má nízký obsah kalorií a je bohatý na vitamín C, vitamín K, vitamín B6, kyselinu listovou, hořčík a další živiny.

Květák
Květák Romanesco

Fialový květák

Fialový květák, také známý jako fialový karfiol nebo fialová brokolice, je odrůda květáku, která se vyznačuje tmavě fialovou nebo fialově zelenou barvou. Tato odrůda je považována za tradiční odrůdu květáku, která se vyvinula z původních divokých forem.

Fialový květák má podobnou chuť jako bílý květák, ale s jemnými odstíny oříškové chuti. Jeho výživový profil je podobný jako u bílého květáku, obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu. Fialová barva je způsobena přítomností antokyraninů, které jsou silné antioxidanty.

Tmavě fialový květák se nejčastěji vaří, peče, griluje nebo smaží stejně jako bílý květák. Při tepelné úpravě může barva mírně zblednout, ale stále si uchovává svou charakteristickou fialovou nádech. Fialový květák je také skvělou surovinou pro přípravu barevných salátů, omáček a příloh.

Fialový květák

Pěstování květáku

Květák je rostlina, která se obvykle pěstuje jako jednoletá. Podle našeho návodu si jej můžete vypěstovat i na vaší zahradě.

Výběr místa: Květák potřebuje slunné místo, které je chráněno před silnými větry. Půda by měla být bohatá na živiny, dobře propustná a mírně kyselá (pH kolem 6,5 až 7).

Hnojení květáku

Květák potřebuje po vysazení zejména hnojivo s dusíkem. Hodí se kvalitní hnojivo Hnojík, které zapravíme do půdy motyčkou, a to v množství cca 30 g na metr čtvereční. Můžeme použít i roztok, ale nezaléváme přes hlávky.
Květák je z hlediska hnojení velmi náročná rostlina. Můžete použít organické hnojivo nebo vyvážený hnojivový roztok, který obsahuje dusík, fosfor a draslík. Dodatečné hnojení může být provedeno během růstu, aby se podpořil zdravý vývoj rostliny.

Výsev nebo sazenice: Květák může být pěstován ze semen nebo zasazením koupených nebo předpěstovaných sazenic. Pokud se rozhodnete pro pěstování ze semen, zasaďte semena do mělkých rýh přímo na zahradu nebo do kontejnerů s vlhkým substrátem. Po vyklíčení a posílení sazenic je můžete vysadit venku. Pokud používáte sazenice, vyberte si zdravé a robustní sazenice květáku. Vysaďte je do země, ponechávaje dostatečný prostor mezi rostlinami (asi 45-60 cm). Sazenice by měly být vysazeny stejně hluboko, jako byly v kontejneru.

Zalévání: Udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Pravidelně zalévejte květák, zejména v suchém období, aby se zabránilo vadnutí hlav. Snažte se vyhnout zalévání na listy, protože to může přispět ke vzniku plísní.

Péče o rostliny: Rostliny pravidelně kontrolujte, abyste odstranili případné škůdce nebo choroby. Odstraňujte plevele okolo rostlin, abyste jim zajistili dostatek prostoru a živin. U květáku je možné mulčování, což pomáhá udržovat půdu vlhkou a snížit růst plevele.

Sklizeň: Květák je připraven k sklizni, když hlava dosáhne požadované velikosti a je hustá a pevná. Hlavu květáku odřezávejte od rostliny se zhruba 10 cm stonkem. Pokud na rostlině vyrůstají menší boční hlavy, můžete je také sklízet.

Jak dlouho vařit květák

Doba vaření květáku závisí na preferované konzistenci a velikosti kousků, které vaříte. Obecně platí, že menší kousky se vaří rychleji než větší kusy. Zde je přibližný čas vaření pro květák:

 1. Celý květák: Pokud vaříte celý květák, může to trvat asi 15-20 minut, v závislosti na velikosti květáku. Můžete vložit nůž nebo vidličku do květáku, abyste zkontrolovali, zda je měkký. Měl by se protít snadno, ale stále si udržet svou strukturu.

 2. Kousky květáku: Pokud vaříte nakrájené kousky květáku, bude to trvat asi 8-10 minut. Opět je nejlepší zkontrolovat měkkost vidličkou nebo nožem.

Důležité je, aby květák nebyl vařen příliš dlouho, protože by byl příliš měkký a rozpadal by se. Měl by být jemný, ale stále lehce kousatelný. Po vaření je také dobré květák okamžitě ochladit v ledové vodě, aby se zastavil proces vaření a zachovala se jeho svěžest a barva.

Pamatujte si, že tyto časy jsou pouze přibližné a mohou se lišit v závislosti na vašem preferovaném stupni měkkosti a velikosti květáku. Doporučujeme pravidelně zkoušet květák během vaření, abyste dosáhli požadované konzistence.

Smažený květák

Smažený květák je lahodný a křupavý pokrm, který je klasický a snadno ho připravíte:

Rozdělte květák na menší růžice. Můžete je nakrájet na kousky o přibližně stejné velikosti, aby se zajistila rovnoměrná úprava.

Ve vhodné míse smíchejte suché přísady na obalování. To může zahrnovat hladkou mouku, strouhanku, sůl, pepř, koření podle chuti, jako například paprika nebo česnek v prášku.

V jiné misce si připravte tekutý roztok na obalování. Může to být směs vajec, mléka a ochucovadel. Namáčejte jednotlivé kousky květáku nejprve do roztoku a následně do suché směsi na obalování, důkladně je obalte.

Ve velké pánvi zahřejte olej na střední teplotu. Jakmile je olej dostatečně rozpálený, přidejte kousky květáku. Smažte je z obou stran, dokud nejsou zlatě hnědé a křupavé. Může to trvat asi 3-4 minuty na každé strany.

Vyjměte smažený květák z pánve a přesuňte jej na talíř s papírovými ubrousky nebo na rošt, aby se odstranil přebytečný olej a květák zůstal křupavý.

Smažený květák můžete podávat samostatně jako přílohu nebo jako součást jídla. Doporučuje se podávat ho horký, aby si udržel svou křupavost.

Smažený květák

Květák na mozeček

Květák na mozeček

Mozeček z květáku je oblíbený veganský pokrm, který napodobuje chuť a texturu mozečku z masa. 

Budete potřebovat:

 • 1 středně velký květák,
 • 2 lžíce olivového oleje,
 • 1 lžička česneku v prášku,
 • 1 lžička cibulového prášku,
 • 1/2 lžičky soli,
 • 1/4 lžičky pepře,
 • 1/4 lžičky kurkumy (pro barvu),
 • 1/4 lžičky kajenského pepře (volitelné, pro pikantní chuť),
 • 1/4 hrnku strouhanky nebo chlebových stroužků (pro obalování),
 • marináda (můžete si vybrat podle chuti, např. BBQ omáčka, teriyaki omáčka nebo omáčka Buffalo).

Postup:

Troubu předehřejte na 200°C.

Květák rozdělte na menší růžice. Odstraňte stonky a listy.

V míse smíchejte olivový olej, česnek v prášku, cibulový prášek, sůl, pepř, kurkumu a kajenský pepř (pokud jej používáte). Vzniklou marinádu použijte k potření květáku z všech stran, aby byl rovnoměrně pokryt.

V další misce si připravte obalovací směs. Smíchejte strouhanku nebo chlebové stroužky s případnými dalšími kořením dle chuti.

Každou marinovanou růžici květáku obalte ve směsi strouhanky nebo chlebových stroužků, tak aby byly rovnoměrně pokryté.

Připravené růžice květáku umístěte na plech vyložený pečicím papírem.

Pečte v předehřáté troubě asi 20-25 minut, nebo dokud nejsou růžice květáku zlatavě hnědé a křupavé.

Hotový mozeček z květáku podávejte s omáčkou dle vlastního výběru, například BBQ omáčkou, teriyaki omáčkou nebo omáčkou Buffalo.

Zapečený květák

Zapečený květák je výtečný pokrm, který kombinuje květák s lahodnou omáčkou a sýrem, který se zapeče dozlatova. 

Přísady:

 • 1 středně velký květák,
 • 2-3 lžíce olivového oleje,
 • sůl a pepř podle chuti,
 • 1 cibule, nakrájená na tenké plátky,
 • 2-3 stroužky česneku, jemně nasekané,
 • 1 šálek mléka,
 • 2 lžíce másla,
 • 2 lžíce hladké mouky,
 • 1 šálek strouhaného sýra (například ementál, cheddar nebo gouda),
 • 1/4 šálku strouhanky (volitelně pro křupavou vrstvu),
 • 2 lžíce nasekané petrželky (pro ozdobu).

Postup:

Troubu předehřejte troubu na 200°C. Květák rozdělte na menší růžice. Růžice květáku položte na plech vyložený pečicím papírem. Pokapejte je olivovým olejem a posypte solí a pepřem podle chuti. Promíchejte, aby byly růžice dobře pokryté olejem a kořením.

Pečte květák v předehřáté troubě asi 20-25 minut, nebo dokud není měkký a zlatavý. Občas promíchejte, aby se rovnoměrně zapekl.

Mezitím si připravte omáčku. Na pánvi rozehřejte máslo a přidejte cibuli a česnek. Osmažte je dozlatova. Přidejte hladkou mouku a za stálého míchání vařte asi 1 minutu, aby se omáčka zahustila. Postupně přilijte mléko a vařte, dokud omáčka nezhoustne. Můžete ji míchat a vařit asi 2-3 minuty, dokud nezískáte hladkou a krémovou konzistenci. 

Do omáčky přidejte polovinu strouhaného sýra a promíchejte, dokud se sýr nerozpustí a omáčka se sjednotí. Do zapečeného květáku přidejte omáčku a jemně promíchejte, aby byl květák rovnoměrně obalen omáčkou.

Pokryjte zapečený květák zbylým strouhaným sýrem a posypte vrstvou strouhanky (pokud ji používáte). To pomůže vytvořit křupavou a zlatou vrstvu na povrchu. Vraťte květák zpět do trouby a pečte asi 10-15 minut, nebo dokud se sýr nezapeče a povrch je zlatavý a křupavý.

Zapečený květák posypte nasekanou petrželkou pro ozdobu a podávejte ještě teplý.

Zapečený květák

Nakládaný květák

Nakládaný květák

Nakládaný květák je chutná a osvěžující pochoutka, kterou si můžete připravit doma. 

Přísady:

 • 1 středně velký květák,
 • 2-3 mrkve,
 • 1 cibule,
 • 2-3 jalapeňo papričky (volitelné, pro pikantní verzi),
 • 2-3 stroužky česneku,
 • 500 ml octa (například jablečný nebo vinný),
 • 500 ml vody,
 • 3 lžíce cukru,
 • 2 lžičky soli,
 • kousky zázvoru (volitelné, pro dochucení).

Postup:

Květák rozdělte na menší růžice. Oloupejte mrkve a nakrájejte je na plátky. Cibuli nakrájejte na tenké plátky. Jalapeňo papričky a česnek jemně nasekejte.

Ve velkém hrnci smíchejte ocet, vodu, cukr, sůl a případně přidejte kousky zázvoru. Přiveďte směs k varu a vařte ji asi 5 minut, dokud se cukr a sůl úplně nerozpustí.

Přidejte květák, mrkev, cibuli, jalapeňo papričky a česnek do vařícího nálevu. Vařte je společně asi 2-3 minuty, aby se zelenina zlehka změkčila, ale zůstala stále křupavá.

Poté odstraňte hrnec z ohně a nechte směs vychladnout na pokojovou teplotu.

Připravte si skleněné nádoby s uzavíratelnými víčky. Naplňte je zeleninou a zalijte nálevem tak, aby zelenina byla úplně ponořená.

Uzavřete nádoby a nechte je stát při pokojové teplotě alespoň 24 hodin, aby se příchutě promísily a zelenina se naložila.

Po 24 hodinách můžete nakládaný květák přesunout do lednice, kde se dále odleží a bude získávat na chuti. Nakládaný květák může být skladován v lednici až několik týdnů.

Nakládaný květák je skvělým doplňkem k různým jídlům. Můžete ho používat jako přílohu k masu, do sandwičům nebo ke grilování.

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články