hnojivo na papriky

Jak na hnojení papriky

Obsah

papriky

Téma papriky na FB skupince

Na skupince si můžete prohlížet příspěvky pěstitelů podle témat, kdy jedno z nich jsou bylinky či bazalka, stromy, keře, ovoce, zelenina, škůdci atp.

fb máme rádi hnojík - témata

Paprika

Paprika roční, latinsky Capiscum annuum, patří do čeledi lilkovité a její plody obsahují nejvíce vitamínu C ze všech druhů zeleniny. Kromě toho v ní najdete také velké množství karotenoidů a v zelené paprice také chlorofyl. V červené paprice se nachází mnoho betakarotenu a také lykopen, chránící před některými druhy rakoviny, oranžová v sobě ukrývá alfa- a gamakaroten a žlutá paprika má v sobě lutein a zeaxantin, které příznivě ovlivňují zdraví našich očí.

Paprika má podle všeho svůj původ v oblasti Střední a Jižní Ameriky, kde ji pěstovali již řadu let před naším letopočtem. Pěstovala se však iv oblasti Indie. Do Evropy se paprika dostala v roce 1493 díky Kolumbovi a poměrně rychle se adaptovala na evropské podmínky. V 17. století se paprika pěstovala nejen v Evropě, ale rozšířila se i do Afriky a Asie. Do Severní Ameriky se dostala s prvními kolonizátory.

Jak pěstovat papriky

hnojivo na papriky

Paprika je v našich končinách oblíbená. Dorůstá od 30 – 100 cm, výjimečně i více. A její plody mohou mít různý tvar: od krátce nebo dlouho kuzelovitého, po kvadratický nebo kulovitý. Barva plodů v technické zralosti může být bílá, zelená, fialová i hnědá. V botanické zralosti mohou být plody červené, oranžové či žluté.

Uplatnění našla čerstvá ve studené kuchyni, v teplé kuchyni i jako koření od sladké až po nesmírně pálivou koření díky kapsaicinu. A nesrovnatelně lépe chutná, když si ji vypěstujeme sami.

Papriku můžete vysazovat z sazenic, které si buď vypěstujete sami, nebo je koupíte již vypěstované. Podívejme se tedy na několik tipů, jak postupovat při pěstování papriky, a to při sázení papriky ze semen a následně výsadbě sazenic.

Výsev papriky s Hnojíkem

Papriku vyséváme zpravidla v první polovině února (ale můžeme i později – zvláště v chladnějších oblastech). Je vhodné využít substrát pro výsev a množení, protože je vhodný pro klíčení semen, ale i pro pikírování (přesazování) sazenic, které nám vyrostly.

Vysévat papriky můžeme do různých nádob na způsob minipařenišť. K substrátu přimícháme Hnojík, který je vhodný jako hnojivo na papriku, promícháme se zeminou a jemně upěchujeme.

Jednotlivá semínka dáváme většinou vedle sebe, tak aby rozestupy byly přibližně 0,5 až 3 cm. Doporučuje se je pak zvlhčit rozprašovačem a zakrýt vrstvou zeminy asi 0,3 až 0,5 mm a opět použít rozprašovač ke zvlhčení. Minipařeniště pak zakryjeme víkem a dáme do místnosti, ve které je stálá teplota.

pěstování paprik

Ideální teplota pro klíčení paprik je kolem 25 stupňů, ale stačí jim také teplota kolem 21 stupňů. Důležité je, aby pařeniště mělo víko s otvory.

Sjeté rostlinky pak pikírujeme například do kelímků od jogurtů s propíchnutým dnem, případně do květináčů o průměru asi 6 až 10 cm. A opět do zeminy přimícháme Hnojík pro výživu, ale i imunitu přísady a ochranu před chorobami či škůdci.

Jedním z častých problémů při pěstování papriky ze semínek bývá zaplesnutí zeminy, což způsobí, že se plíseň následně přenese i na sazenice. Pomocí posypu Hnojíkem na zeminu, na které se začíná tvořit plíseň, máme v tomto boji účinný nástroj na záchranu sazenic.

Přesazování papriky a hnojení

Sazenice paprik můžete přesadit do skleníku již 3 měsíce od výsevu. Chceme-li sázet papriky přímo do zahrady nebo do fóliovníku, doporučuje se prosadit je ve druhé polovině května, respektive když už nehrozí přízemní mrazy.

Místo k vysazování paprik je třeba správně vyjmout a předem připravit. Vhodná půda zásadně ovlivňuje jak zdraví a vitalitu rostlin, tak jejich úrodnost. Na výsadbu papriky si proto vybíráme slunečné místo s dobře zavlažovanou, avšak propustnou půdou, na kterém jsme dříve papriku nepěstovali. Půda by měla být bohatá na živiny, ale v případě, že tomu tak není, je třeba její živiny doplnit. Můžeme tak učinit kompostem, chlévským hnojem, přírodním hnojivem na papriky či Hnojíkem, který je vhodným organickým hnojivem na papriky.

Před vysazováním sazenic nezapomeneme půdu odplevelit, překypřit, pohnojit a sazenice následně vydatně zalít. Já osobně do každé jamky ke kořínkům sazenic sypnu Hnojík. U Hnojíku nehrozí přehnojení, spálení kořenů, ale zajistí dostatečný přísun živin pro papriku. A pokud mi ujde ruka a sypnu ho víc, rostlinkám to neublíží, ale bude je o něco déle vyživovat.

Před vysazením sazenic je postupně otužujeme, po oteplení je vystavujeme vnějším podmínkám na pár hodin denně. Doporučuje se tak činit od 3 do 7 dnů před plánovanou výsadbou.

Vysazujeme silné paprikové sazenice po dvě do jednoho hnízda sponě ideálně 50 x 50 cm (minimálně 40 x 40 cm). V případě, že sázíme papriky s velkými plody, je vhodné jim poskytnout oporu například. bambusovou hůl.

Hnojení papriky v květináči, truhlíku

papriky

Papriku, tak jako rajčata a některé další plodiny, můžeme pěstovat iv přiměřeně velkém květináči. A tak, jako každá zelenina, v květináči, truhlíku či jiné nádobě, potřebuje takto pěstovaná paprika častěji hnojení, než ta, která je zasazena v záhonu.

Hnojík – České přírodní organické hnojivo – je vhodný jako hnojivo na papriku. Pro takové pěstování papriky je ideální použití našeho hnojiva ve formě zálivky 2x měsíčně. Jeho velká výhoda je v tom, že výluh ze zálivky poskytne okamžitou výživu a zbytek nerozpuštěného hnojiva zůstane na povrchu zeminy, kde se bude ještě 14 dní postupně rozkládat, a tak rostlinu stále vyživovat.

 Pokud by se vám zdálo, že vaše paprika potřebuje ještě více přihnojit, nebo že ji napadli škůdci nebo nějaká nemoc, nemusíte se bát častějšího použití Hnojíku. I když na druhé straně to s hnojením není třeba přehánět. Platí pravidlo – zvláště u škůdců při postřiku – raději méně a častěji.

Nemoci a škůdci

Tak jako většina rostlin, i paprika může trpět různými chorobami a škůdci.

Může to být vadnutí papriky způsobené houbovitou fuzariózou; stolbur, který přenášejí cikádky a za zdroj infekce se nejčastěji považuje svlačec rolní a jetel luční; suchá skvrnitost zapříčiněná neharmonickou výživou, při nedostatku vápníku, nedostatkem vláhy v období intezivního růstu plodů a přehnojení dusíkem a draslíkem.

Papriku mohou napadnout i bílá, šedá a fytoftorová hniloba.

Papriku ohrožují i škůdci, zejména mšice, molice, třásněnky, svilušky, hlemýždi a hraboši.

Kromě toho může papriku potrápit také sluneční úpal, který vzniká například i při výsadbě sazenic během horkého slunečného počasí. Příčinou však může být i náhlá změna počasí, kdy se po několika zatažených dnech náhle oteplí a svítí prudké slunce.

hnojivo na papriky

Na cestě za naší chutnou paprikou nás tedy může potkat několik nepříjemností. Výhodou použití našeho hnojiva na papriku je mimo jiné také v tom, že posiluje imunitu rostlin, a tak jim pomáhá zdolat nemoci. Repelentní účinek Hnojíku zase pomáhá paprice zbavit škůdců díky Chitínu. Pokud Vás zajímá, co to Chitin je a jak účinkuje, můžete si o něm přečíst zde: https://hnojik.cz/chitin/. O tom, jak používat Hnojík u rostlin napadených škůdci píšeme v tomto článku: https://hnojik.cz/aplikace-hnojiva/.

Odpovědí na

Časté otázky

Papriku můžete hnojit všemi běžnými způsoby. Na list, společně se zálivkou i zapracováním hnojiva do půdy. Použijte způsob, který je Vám nejbližší. HNOJÍK lze použít i v závlahovém květináči, truhlíku. Kapalné hnojivo nebo výluh z HNOJÍKU lze aplikovat také na list s pomocí zahradního postřikovače. Tuto možnost mají v oblibě zejména zahrádkáři, kteří půdu kolem paprik zakrývají textilií.

Papriku můžete hnojit všemi běžnými způsoby. Na list, společně se zálivkou i zapracováním hnojiva do půdy. Použijte způsob, který je Vám nejbližší. HNOJÍK lze použít i v závlahovém květináči, truhlíku. Kapalné hnojivo nebo výluh z HNOJÍKU lze aplikovat také na list s pomocí zahradního postřikovače. Tuto možnost mají v oblibě zejména zahrádkáři, kteří půdu kolem paprik zakrývají textilií.

Nemusíte nutně použít HNOJÍK, můžete použít i jiná hnojiva z kategorií

  • Pevná hnojiva
  • Kapalná hnojiva
  • Ekologická hnojiva

Je třeba mít na paměti, že kapalné hnojivo sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží, a tak je třeba používat i pevná hnojiva, která budou papriku dlouhodobě zásobovat živinami.

 
 

Obvykle je nutné hnojit od začátku vegetace, během růstu až do kvetení a tvorby plodů, aby mělo hnojení papriky potřebný efekt.

HNOJÍK je jediné ekologické organické hnojivo, které kromě živin poskytne paprikám přírodní ochranu proti škůdcům a plísním. Má neutrální PH a obsahuje Chitin, ze kterého papriky budou čerpat další benefity a jejich pěstování bude tak jednodušší.

Pro dosažení vyšší úrodnosti se doporučuje odtrhnout první květiny, aby mladou rostlinu papriky příliš nevyčerpaly. Tím rostlina zesílí a následně přinese větší množství kvalitních plodů. Vylamování papriky, jak to známe při pěstování rajčat, není třeba. Je vhodné z porostu odstraňovat rostlinné zbytky, protože mohou být příčinou různých chorob papriky.

Zajímavosti

Rádi experimentujete? O netradičním pěstování papriky si můžete prohlédnout na videu a lze se inspirovat.

Zdroje informací:

Další články