Cizrna

cizrna

Obsah

Cizrna - méně známá luštěnina

(Cicer)

Cizrna je jedlé semeno pocházející z rostliny cizrna, vědecky správně Cicer arietinum. Cizrna je považována za starověkou plodinu a je často používána v kuchyních celého světa. Patří mezi luštěniny a má kulatý tvar s hrbolkem na jedné straně. Co se týče barvy, může být cizrna žlutá, hnědá nebo zelená.

Cizrna je oblíbená pro svůj vysoký obsah bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů, což ji činí výživným a zdravým jídlem. Je také bezlepková, což je důležité zejména pro celiaky (lidi trpící alergií na lepek). Často se používá v různých pokrmech, jako jsou polévky, saláty, humus, kari, omáčky a plněná jídla. Cizrna může být konzumována vařená, pečená, ale také mohou být semena zpracovaná na mouku.

Cizrna

Jak pěstovat cizrnu

Možná se vám to zdá nepravděpodobné, ale i cizrnu si můžete vypěstovat na své zahradě. Jen stačí vědět, jak na to. Jednoduchý návod vám přinášíme na následujících řádcích:

Klima: Cizrna preferuje teplé nebo mírné klima, přestože ji lze pěstovat i v chladnějších oblastech. Většinou se vysévá v dubnu nebo začátkem května, kdy teploty jsou již stabilní okolo 10 až 15°C.
 
Půda: Cizrna vyžaduje dobře propustnou a dobře zavlažovanou půdu. Půda by měla obsahovat dostatek živin a být mírně kyselá až neutrální.
 
 

Hnojení cizrny

Cizrna potřebuje výživné půdy, a tak se vyplatí ji i přihnojovat. Potřebuje dusík pro růst zelených částí, ale i draslík a fosfor pro kvetení a zrání lusků. Vhodná jsou přírodní organická hnojiva, jako je kompost nebo Hnojík. Výhodou cizrny je také to, že podobně jako jiné luštěniny slouží jako zelené hnojivo pro další generaci rostlin - stačí zarýt zbytky rostlin po sklizni do půdy.

Slunce: Cizrna potřebuje spoustu slunce, proto je důležité ji pěstovat na místě, kde bude mít dostatečný přístup k slunečnímu svitu. Rozhodně byste neměli cizrnu pěstovat pod stromy nebo jiným zastíněním.
 
Zálivka a hnojení: Důležité je cizrnu pravidelně zalévat během klíčení i růstu a přidávat spíše dusíkaté hnojivo.
 
Při pěstování cizrny můžete také použít techniku přímé výsadby nebo výsadby do květinových truhlíků. Ty mohou být umístěny na terase nebo balkóně a poskytnou ideální prostředí pro pěstování této rostliny na menší ploše. Mějte však na paměti, že cizrna může dorůstat i několik metrů vysoko a bude potřebovat oporu, po které se bude pnout.
 
V truhlících také více zalévejte a přihnojujte, protože voda i živiny jsou z půdy spotřebovány rychleji a jsou omezené.

Jak se vaří cizrna

Cizrna se vaří poměrně jednoduše. Zde je základní postup, který můžete využít:

 1. Namočení: Před vařením je vhodné cizrnu namočit. Dejte sušenou cizrnu do dostatečného množství vody a nechte ji přes noc namočenou. Díky tomu cizrna změkne a zkrátí se čas vaření. Alternativně můžete použít rychlý způsob namáčení, který spočívá ve vaření cizrny po dobu 2 minut, poté ji necháte odstát ve vařící vodě po dobu jedné hodiny.

 2. Vaření: Po namočení cizrny slijte vodu a přendejte ji do jiného hrnce. Přidejte dostatečné množství vody, aby cizrna byla ponořená, a přidejte případně sůl nebo další koření podle chuti. Přiveďte vodu k varu a poté snižte teplotu na střední až nízký stupeň, aby voda jen mírně bublala. Vařte cizrnu po dobu přibližně 1 až 1,5 hodiny, nebo dokud není cizrna měkká, ale stále má pevnou strukturu.

 3. Odstavení a odkalení: Po uvaření cizrnu slijte a přelijte studenou vodou, abyste zastavili proces vaření.

Cizrna recepty

Jakmile se vám podaří vypěstovat si vlastní cizrnu, určitě zkuste některé z našich receptů. Do všech se používá cizrna vařená, pečená, výjimečně i jako mouka. Cizrnu nepoužívejte jedině tehdy, pokud máte potíže se žlučníkem, protože v tom případě jsou zakázané všechny luštěniny.

Pečená cizrna

Obyčejné a dobré jídlo je pečená cizrna. Zde je jednoduchý postup, jak připravit pečenou cizrnu:

Příprava cizrny: Můžete použít sušenou cizrnu nebo cizrnu z plechovky. Pokud používáte sušenou cizrnu, doporučuje se ji předem namočit a uvařit, aby změkla. Pokud používáte cizrnu z plechovky, opláchněte ji pod tekoucí vodou, abyste odstranili přebytečnou sůl a tekutinu.

Příprava koření: Připravte si koření podle své chuti. Oblíbené koření pro pečenou cizrnu zahrnuje kombinaci olivového oleje, soli, pepře, mletého kmínu, mletého koriandru, kurkumy, česneku a papriky. Můžete také přidat citronovou šťávu nebo jiné bylinky a koření dle svých preferencí.

Smíchejte cizrnu a koření: V míse smíchejte uvařenou nebo opláchnutou cizrnu s připraveným kořením. Ujistěte se, že je cizrna rovnoměrně pokrytá kořením.

Pečení: Předehřejte troubu na teplotu kolem 200 °C. Na plech položte pečicí papír a rovnoměrně rozložte směs cizrny a koření. Pečte v předehřáté troubě po dobu přibližně 20 až 30 minut, nebo dokud nezíská křupavou a zlatohnědou barvu. Občas ji během pečení promíchejte, aby byla zajištěná rovnoměrná teplota pečení.

Podávání: Hotovou pečenou cizrnu můžete podávat jako samostatné jídlo, přílohu nebo ji přidat do salátů či zeleninových pokrmů. Můžete ji ozdobit čerstvou petrželkou nebo jinými bylinkami a podávat s omáčkou nebo jogurtem.

Cizrna pečená v míse

Pomazánka z cizrny

Pomazánka z cizrny, známá také jako humus, je oblíbeným pokrmem na Blízkém východě a ve středomořské kuchyni. Můžete si ji připravit takto:

Suroviny:

 • 1 plechovka cizrny (400 g) nebo 1 ½ šálku uvařené cizrny,
 • ¼ šálku tahini pasty (sezamová pasta),
 • 2 stroužky česneku, prolisované,
 • 2 až 3 lžíce čerstvé citronové šťávy,
 • 2 lžíce olivového oleje (plus další na dochucení),
 • ½ lžičky mletého kmínu (volitelné),
 • ½ lžičky mleté papriky (volitelné),
 • sůl a pepř dle chuti,
 • petržel nebo paprika na ozdobení (volitelné).

Postup:

V mixéru nebo food procesoru smíchejte cizrnu, tahini pastu, česnek, citronovou šťávu, olivový olej, kmín (pokud používáte), papriku (pokud používáte), sůl a pepř. Mixujte, dokud nedosáhnete hladké a krémové konzistence. Pokud je směs příliš hustá, přidejte lžíci vody nebo citronové šťávy.

Ochutnejte a případně přidejte další citronovou šťávu, sůl nebo olivový olej podle své chuti a preferencí. Pomazánku přendejte do misky a ozdobte ji petrželí nebo paprikou.

Pomazánku lze podávat ihned, ale nejlepší chuť dosáhne po několika hodinách odpočinku v lednici, aby se chutě propojily. Pomazánka z cizrny je vynikající s chlebem, pečivem, zeleninou nebo jako součást různých sendvičů a wrapů. Můžete ji také použít jako dip pro chipsy nebo kousky zeleniny.

Cizrna pomazánka

Salát s cizrnou

Salát s cizrnou

Salátu s cizrnou je skvělým způsobem, jak využít cizrnu v osvěžujícím a zdravém pokrmu. Zde je jednoduchý recept:

Suroviny:

 • 1 plechovka cizrny (400 g) nebo 1 ½ šálku uvařené cizrny,
 • 1 okurka, nakrájená na kostičky,
 • 1 červená paprika, nakrájená na kostičky,
 • 1/2 červené cibule, nakrájená na tenké plátky,
 • 1/2 hrnku čerstvé petrželky, nasekané,
 • 1/4 hrnku olivového oleje,
 • 2 lžíce citronové šťávy
 • sůl a pepř dle chuti.

Postup:

V míse smíchejte cizrnu, nakrájenou okurku, červenou papriku, plátky červené cibule a nasekanou petrželku. Ve sklenici smíchejte olivový olej, citronovou šťávu, sůl a pepř. Dobře promíchejte, aby se všechny ingredience spojily.

Směsí oleje a citronové šťávy přelijte ingredience v misce a důkladně promíchejte.

Salát nechte odležet v lednici alespoň 30 minut, aby se chutě propojily a salát získal svou osvěžující chuť.

Tento salát je skvělý jako samostatné jídlo nebo jako příloha k masu, rybě nebo grilovaným pokrmům. Můžete jej také servírovat na listech salátového zelí nebo do tortilly jako součást wrapu.

Polévka z cizrny

Polévka je skvělý způsob, jak využít cizrnu v teplé kuchyni. Zde je jednoduchý recept:

Suroviny:

 • 1 šálek sušené cizrny,
 • 1 cibule, jemně nasekaná,
 • 2 stroužky česneku, nasekané,
 • 2 mrkve, nakrájené na kolečka,
 • 2 stonky řapíkatého celeru, nakrájené na plátky,
 • 4 šálky zeleninového vývaru nebo vody,
 • 1 lžička mletého kmínu,
 • 1 lžička mletého koriandru,
 • 1/2 lžičky mleté papriky,
 • 1/4 lžičky kurkumy,
 • 2 lžíce olivového oleje,
 • sůl a pepř dle chuti,
 • čerstvá petržel nebo koriandr na ozdobu (volitelné).

Postup:

Namočte sušenou cizrnu přes noc, aby změkla. Poté ji opláchněte pod tekoucí vodou.

Ve velkém hrnci zahřejte olivový olej na středním plameni. Přidejte nasekanou cibuli a česnek a restujte je, dokud nejsou cibule měkké a lehce zesklovatělé.

Přidejte do mrkve nakrájené mrkve a celer a smažte je spolu s cibulí a česnekem asi 3 minuty, nebo dokud nezačnou měknou.

Přidejte cizrnu, mletý kmín, mletý koriandr, mletou papriku a kurkumu. Promíchejte, aby se koření rovnoměrně rozložilo.

Přilijte zeleninový vývar nebo vodu do hrnce a přiveďte k varu. Poté snižte teplotu a nechte polévku vařit na mírném ohni asi 1 až 1,5 hodiny, dokud není cizrna měkká.

Polévku podávejte teplou a ozdobte ji čerstvou petrželkou nebo koriandrem.

 
Polévka z cizrny

Zdroje:

Nákup na eshopu

Další zajímavé články